ZING ZEEUWS! Open Monumentendag 2008 Een symposium over vertalen in het dialect: T'rug nae je moerstael Veel publiek op de been Ï01H£ m Zing Zeeuws 2008 Op 15 november vond voor de tweede keer het festival 'Zing Zeeuws!' plaats. Aangezien er meer deelnemers waren dan in 2006 werd het een lange festivaldag. De eerste groepen stonden al om 15.30 uur op de planken. Een uitgebreid verslag vindt u in het volgende nummer, maar wij gaan ervan uit dat u via de media al weet wie er dit jaar gewonnen heeft! Dialectpopfestival in Zeeland op 27 december Op derde kerstdag is Heinkenszand voor één dag de dialectpoptempel van Nederland. In en om De Stenge wordt een festivalterrein gecreëerd met diverse podia waar de beste dialectacts van Nederland te zien zijn uit vrijwel alle provincies. Uiteraard staan ook enkele Zeeuwse bekende namen op de planken: Surrender, Grysl met hun Zeeuwse versie van The Wall, D0nder en Bestel mé. Voor meer informatie: We blikken niet alleen terug op wat is geweest, maar ook op wat komen gaat. Op 7 maart 2009 organiseert de vertaalgroep van 't Kerkje van Ellesdiek in samenwerking met de SCEZ en de Zeeuwse Dialectvereniging een symposium over vertalen. Er zijn twee plenaire lezingen. Een over dialectspelling en een over het plezier van vertalen. Daarna is er keuze tussen zes verschillende workshops. Hoe vertaal je poëzie of liederen, of misschien ben je meer geïnteresseerd in strips, verhalen of sprookjes, disciplines. Toch altijd last met de spelling, dan kun je ook dat bespreken in een kleinere groep. Engel Reinhoudt, Jaap Murre, Hans de Vos, Krijn van der Jagt, Veronique De Tier, Jan Zwemer, Hannie en Niek Oele en Clasien Rooze ziet en hoort u aan het werk. Jopie Minnaard zorgt voor een intermezzo na de lezingen. Het symposium vindt plaats in gebouw De Burg op zaterdagmiddag 7 maart vanaf 13.30 uur. Het aantal plaatsen is beperkt. Inschrijven kan bij de consulent of wil je meehelpen aan de bijbelvertalingen. Keuze uit vijf verschillende streektalen: v.de.tier@scez.nl. ntenwacht De Open Monumentendagen waren ook dit jaar weer een groot succes. Volgens de Stichting Open Monumentendag (OMD) namen landelijk meer dan 900.000 mensen actief deel aan dit jaarlijkse evenement. Ook in Zeeland was de opkomst groot. Alle dertien Zeeuwse gemeenten hadden zich aangemeld, waardoor in veel plaatsen monumenten waren opengesteld. Naast de openstellingen waren er eveneens veel activiteiten voor de bezoekers georganiseerd. Honderden vrijwilligers en professionals waren al maanden bezig geweest met de voorbereidingen. En ook op de dag zelf waren zij druk in de weer met het ontvangen en rond leiden van alle geïnteresseerden. Hun inzet zagen zij dan ook ruimschoots beloond. 'Sporen van beleving' in archeologie, bouwhistorie en cultuurlandschap Het thema van 2008 was 'Sporen'. De keuze voor dit thema door de OMD was niet toevallig: recentelijk (2007) trad de Wet op de Archeologische Monumenten zorg in werking. Daarnaast neemt het belang van bouwhistorisch onderzoek in de monumentenzorg de laatste jaren toe. 'Sporen' vertellen dan ook een verhaal over de geschiedenis van een dorp of stad, van het land schap en van hun bewoners. Het plaatst monumenten in een historisch perspectief en verbindt bouwhistorie met landschapselementen en archeologische bodemvondsten. Openingen en minisymposium De landelijke opening van de OMD vond dit jaar in Deventer plaats. Ook in Zeeland hadden enkele gemeenten een openingsdag georganiseerd, zoals de gemeenten Borsele, Goes en Sluis. De provinciale Zeeuwse opening was dit jaar in Tholen. In het nieuwe gemeentehuis vond op 10 september een symposium rondom het landelijke thema 'Sporen' plaats. Tijdens deze bijeenkomst werd de actualiteit van het thema door vijf inleiders toegelicht. Het symposium met als titel 'Sporen van beleving' werd georganiseerd door de SCEZ, in samenwerking met de gemeente Tholen, de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen en de Provincie Zeeland. In 2009 zal de OMD plaatsvinden in het weekend van 12 en 13 september. Het landelijke thema luidt dan: 'Op de kaart'. Wethouder Cees van Dis verwelkomt de negentig aanwezigen tijdens het minisymposium 'Sporen van beleving in het gemeentehuis van Tholen. Zeeuws Erfgoed 11 december 2008/04 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 11