Nieuwe huisvesting en depotvoorzieningen Instroom rijkssubsidieregeling voor kerken vanaf 2009 Met de ingebruikname van de nieuwe huisvesting wordt het aantal locaties van de SCEZ teruggebracht van drie naar twee. De hoofdvestiging van SCEZ blijft het kantoorgebouw De Burg aan de Groenmarkt in Middelburg. Beide locaties liggen op loopafstand van elkaar en worden via één data-netwerk met elkaar verbonden. De naam voor de nieuw locatie wordt 'Het Schuitvlot'. De SCEZ krijgt begin 2010 de beschikking over nieuwe huisvesting aan de Looierssingel in Middelburg. Op deze plek, in de voormalige brand weerkazerne, worden het Zeeuws Archeologisch Depot en Monumentenwacht Zeeland ondergebracht. Nieuwe huisvesting is hard nodig, omdat de huidige niet meer aan de eisen voldoet. Bovendien hebben zowel het archeologisch depot als de monumenten- wacht te kampen met ruimtegebrek. Opdrachtgever voor de verbouwing en de nieuwbouw is de Provincie Zeeland. Inmiddels heeft de provincie de voormalige brandweerkazerne gekocht van de gemeente Middelburg, is de aanbestedingsprocedure afgesloten en wordt de gunning van de werkzaamheden nog deze maand verwacht. Het ontwerp van het gebouw is gemaakt door de Architecten Alliantie uit Goes. De karakteristiek van de brandweerkazerne is in dit ontwerp herkenbaar gebleven en waar mogelijk ook functioneel benut. Waar eens de brandweerauto's stonden, staan in de toekomst de bussen van de monumentenwacht. In het voormalige kantoren- deel van de brandweerkazerne komen ook in de nieuwe situatie kantoren, zij het met een aanzienlijke uitbreiding in de voormalige sporthal van de brandweerkazerne (aan het Armeniaans Schuitvlot). Geheel nieuw zijn de depotvoorzieningen voor de archeologische collectie en archieven. Deze zijn gesitueerd aan de andere kant van het gebouw. Automobilisten die regelmatig de Looierssingel gebruiken, zullen de verbouwing goed kunnen volgen. Ook na de oplevering van het gebouw valt er voor hen het nodige te genieten, want in de gevel aan de zijde van de Looierssingel zijn enkele grote vensters opgenomen, die benut zullen worden om aspecten van cultureel erfgoed te etaleren. De driedeling van het gebouw naar functie komt ook tot uitdrukking in de materiaal- en kleurtoepassing. Het kantorendeel krijgt een gevelbekleding van groene koper platen, het garage- en stallingsdeel een gevelbekleding van schanskorven, gevuld met bruin-zwarte basaltblokken, en het depotdeel een gevelbekleding van zwart gecoate stalen damwandpanelen. Het belooft al met al een efficiënt en ook fraai gebouw te worden, waarbij rekening is gehouden met toekomstige ontwikkelingen en waarin de medewerkers met plezier zullen werken. De oude brandweerkazerne van Middelburg krijgt een ander uiterlijk en een nieuwe bestemming als 'Het Schuitvlot' de nieuwe depotlocatie voor de monumentenwacht en de archeologie (ontwerp Architecten Alliantie, Goes). Eigenaren van monumentale kerken kunnen vanaf 2009 in aanmerking komen voor subsidie volgens de BRIM (Besluit Rijkssubsidiering Instandhouding Monumenten). Deze subsidieregeling is door de rijksoverheid ingevoerd om eigenaren te helpen bij het onderhoud van hun monument, middels het verschaffen een financiële bijdrage in de totale onderhoudskosten. Daarvoor dienen zij een aanvraag in te dienen bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) in Zeist. Deze subsidieregeling is vanaf 2006 gefaseerd ingevoerd en de verschillende categorieën monumentale objecten zullen fasegewijs instromen, om te beginnen met de historische molens. In de periode 2009 tot 2011 stroomt de laatste groep monumenten in, namelijk de kerken en kerkelijke gebouwen, dit gebeurt in volgorde van het monumentennummer van de rijksdienst. Monumentenwacht Zeeland wil en kan u helpen bij de indiening van de subsidieaanvraag. Als abonnee van de monumentenwacht is het handig de eerstvolgende inspectie uit te breiden met de voor het PIP-plan (periodiek instandhoudingsplan) vereiste nulmeting. Hierdoor spaart u de kosten uit voor een extra inspectie. Beide stukken, de nulmeting en het PIP-plan, zijn nodig om de subsidieaanvraag gehonoreerd te krijgen. Met de nulmeting kan de eigenaar of abonnee met ondersteuning van de maker van het PIP-plan de aanvraag gereed maken voor indiening. De kosten van deze werkzaamheden zijn overigens subsidiabel. Zeeuws Erfgoed 12 december 2008/04 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 12