Zeeuws Erfgoed 15 december 2008/04 Agenda Walter ten Klooster, Bewogen levens. De kunstenaarsfamilie Ten Klooster in Veere (Vlissingen, Den Boer/De Ruiter, 2008) 128 pag.; ill., foto's, tek., grav.; ISBN 978-90-74576-93-2. Uitgave bij de tentoonstelling 'De kunstenaarsfami lie Ten Klooster, De Veersche jaren 1915-1969', in Museum de Schotse Huizen. De catalogus geeft een overzicht van het leven en werk van de tekenaar en schilder Johan ten Klooster en de beeldend kunstenaar Flip ten Klooster, die een aanzienlijk aandeel had in de restauratie van de binnenstad van Middelburg. Bevat een chronologie van Johan en Flip ten Klooster, noten apparaat en literatuurlijst. Jan M.C. Murre, Oud-Sabbinge. 800 jaar Oud-Sabbinge, 1208-2008 (Wolphaartsdijk: Vereniging Gemeen schap Wolphaartsdijk, 2008) 128 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90 9023227-0. Herdenkingsboekje onder verdeeld in twee grote en vier kleinere hoofdstukken. Eerste hoofdstuk behan delt vooral de middeleeuwse en kerke lijke geschiedenis. Bevat veel twintigste- eeuwse foto's. Christiaan van Poelje, In de jaren 1940-1945 ([S.l.]: [s.n.], 2007) 117 pag.; ill., foto's. Van Poelje was kapitein in dienst van de Provinciale Stoombootdiensten op de Wester- schelde, vóór en tijdens de oorlog. Aan de hand van dagboekaantekeningen worden in deel I de eerste oorlogsdagen in Vlissingen beschreven. In deel II en III volgen de latere oorlogsjaren. Willem de Vink (tek.) en Hans de Vos (vert.), Jezus Messias, op zn Zeêuws (Goes: IPV, 2008) 60 pag.; ballonstrip; ISBN 978-90-807438-4-7. Een bijzonder stripboek, want het bevat het lijdensverhaal van Jezus. De tekenin gen zijn voorzien van teksten in het Zeeuws door Hans de Vos. Marie-José WOuters, Sinterklaaslexicon. Sinterklaas van A tot Z (Haarlem, Gottmer/Becht, 2008) 352 pag.; ill., foto's, tek., krt., grav.; ISBN 978-90 230-1246-7. Alfabetisch gerangschikt naslagwerk over de geschiedenis van Sinterklaas en het sinterklaasfeest. Tevens biedt het lexicon informatie over de heilige Nicolaas en zijn verering en over heidense goden en feesten, waarvan elementen in het huidige sinterklaasfeest te vinden zijn. Bevat bijlagen met onder andere sinterklaasliedjes en een lijst van geraadpleegde bronnen. J.P.B. Zuurdeeg, De stad-, recht- en raadhuizen op Tholen en Sint Philipsland (Tholen, Gemeente Tholen, 2008) 88 pag.; ill., krt., foto's, tek., grav. Dit boek werd uitgegeven door het gemeentebe stuur van Tholen ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het nieu we gemeentehuis in Tholen (stad) op 10 april 2008. Per (voormalige) gemeente wordt de bouwgeschiedenis van alle stad- en raadhuizen verteld. De bijlage bevat een lijst met alle schouten, burgemeesters en secretarissen van de voormalige gemeenten op Tholen en Sint-Philipsland. Frans Zuurveen, Een vaste burcht. Kroniek van een kerk: geschiedenis historische kerk Souburg (Oost-Souburg, Vrienden van de Historische Kerk Souburg, 2008) 144 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-9023378-9. In opdracht van de stichting Vrienden van de Historische Kerk Souburg schreef Zuurveen dit boek dat de bouw- en kerkgeschiedenis verhaalt, maar deze tevens in de context van historische gebeurtenissen plaatst. Met bronnen lijst. Tijdschriften Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, 17/nr.3 (2008) 77-120. Drie artikelen in dit nummer: Erik van der Doe schrijft een bijdrage over 'De hele wereld in Zeeland. Ontstaan, zwerven en terugkeer van oude collectie etno grafica Zeeuws Genootschap', A.R. Koppejan schrijft over de beurtvaart in Zeeland en Lo van Driel heeft een bijdrage over de oprichting van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek in 1928. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland Het nummer van Stad en Lande, historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (augustus 2008), opent met een artikel van B. Bijkerk over een speurtocht naar de toedracht van een moord die in 1800 aan de Oude Moolweg in Renesse werd gepleegd. D. Joppe haalt herinneringen op aan zaken uit het verleden, die volgens hem iedere inwoner van Zierikzee zou moeten weten. J. Padmos vindt in zijn bijdrage dat oud-minister Hendrik Albert van IJsselsteijn (1860-1941) eigenlijk wel recht heeft op een naar hem vernoemde straat in een nieuwe wijk van de stad. Herinneringen aan de Watersnoodramp komen boven bij het zien van voorwer pen die wonder boven wonder de ramp 'overleefden'. M. Haas schreef daarover een boek: Uit het water gered, en voor Stad en Lande brengt zij in dit nummer verslag uit van haar gesprekken over de Ramp met inwoners van Schouwen- Duiveland. Een interview met J. van Zijp gaat over zijn auteurschap en over herinneringen aan Kerkwerve. Tholen De Nieuwsbrief van de Heemkunde kring Stad en Lande van Tholen (augustus 2008) was weer gevuld met veel huishoudelijke mededelingen: aan kondigingen van de excursie naar de Krammersluizen en het Watersnood museum, een inloopdag in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer en de ten toonstelling 'In Beeld' in de Grote Kerk in Tholen. Walcheren Het eerste artikel in De Wete, kwartaal blad van de Heemkundige Kring Walcheren (oktober 2008), is een detec tiveverhaal van J.H. Midavaine: 'De kat ontmaskerd', waarin hij probeert duide lijk te maken dat de beroemd geworden Veerse kat slechts een 'kat in de zak' is. P. Zuijdweg biedt een samenvatting aan van de door hem geschreven biografie van boer F.P. Polderdijk (1860-1944), die veel bestuursfuncties vervulde en een verdienstelijk amateur-historicus was. Hierna volgt een verhaal van Polderdijk zelf, dat hij heeft laten opschrijven in 1940, en dat het leven van een Sint-Jooslandse landbouwer in de twee de helft van de negentiende eeuw behandelt. E. Blaas uit Middelburg schrijft het tweede deel van zijn belevenissen in de Tweede Wereldoorlog en B. Silkens en J. Kaljouw vertellen de geschiedenis van de hofstede Essenvelt ten noorden van Groot-Abeele. We zullen de naam waar schijnlijk terugzien in een nieuwe woonwijk van Middelburg: Essenveld. Het laatste weeskamergeheim dat I. Doorenweerd onthult is dat van de boedelinventaris van de weduwe van Cornelis van den Broeke: Leyntje Jacobse Wisse. In Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (oktober 2008), schrijft M. van den Driest 'Voor 't Jonge Volkje. Pieter Louwerse (1840-1908): jeugd schrijver tussen Brave Hendrik en Pietje Bell'. Louwerse was een bekend auteur van spannende jeugdboeken en een belangrijk man bij het tijdschrift Voor t Jonge Volkje. J. Hintzen vertelt in zijn stuk 'Drie maal De Witte Ballons' alle wetenswaardig heden over Bellamypark 7, een verwaarloosd pand dat dankzij veel inspanningen omgetoverd is in een paleisje, een monument het Bellamy- park waardig. Ook het huis op de Boulevard Evertsen, gebouwd in 1908, is na honderd jaar weer een parel, zoals blijkt uit het artikel van M. Snoek: 'Het pand van 'De Dames Maters, Boulevard Evertsen 10, 100 jaar en in ere hersteld'. Het 'MuZEEumnieuws' wordt mede gedeeld door D. Otten en het 'Verenigingsnieuws' door A. Salomé. Arneklanken, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (juni 2008), gaat voor 'De Grote Boodschap' (auteur G. de Nooijer) op bezoek bij de zogenaamde 'kakuuzen', in het hofje van de Westwal te Arnemuiden. In de genealogische rubriek geeft L. van Belzen nieuws over de familie Caljouw-van Belzen, en hun raadselachtige Petrusvangst! Het artikel van P.J. Feij over de 'Aspecten van het economisch en maat schappelijk leven van Arnemuiden vanaf circa 1550' gaat over geknoei en fraude met zout vanaf het begin van de Tachtigjarige Oorlog vanuit de zout keten in Zeeland, en dus ook die van Arnemuiden. M. Lieveld-van Belzen portretteert de kunstenaar Albrecht Dürer, die zowaar Arnemuiden ooit bezocht en ook een tekening van het dorp maakte. In het museum van Arnemuiden is een thema tentoonstelling te zien over Maurits Willem Raedinck van Vollenhoven, een diplomaat die in 1914 in België terecht kwam. Hij vervulde daar een flink aantal functies (auteur L. Schouts). Als laatste stuk in dit nummer 'Het vijf de lidmatenregister van Arnemuiden 1764-1775', verzorgd door A.H.G. Verouden. In het volgende nummer van Arneklanken (september 2008) vertelt G. de Nooijer in een kort artikel over bijnamen van vroeger en L. van Belzen gaat in zijn genealogische rubriek in op de vissersramp van 1863. J.P. Feij heeft ditmaal weinig vrolijks te vertellen in zijn 'Aspecten van het eco nomisch en maatschappelijk leven van Arnemuiden vanaf circa 1550'. Begin zeventiende eeuw blijkt Arnemuiden dichtbij een faillissement geweest te zijn; een loterij leek enige verlichting te geven, maar de tijden bleven zorgelijk. Gelukkig geeft het stuk van J. Adriaanse een vrolijker beeld van Arnemuiden: in de jaren zestig van de negentiende eeuw werd het Sloe afgedamd, de spoorlijn en een grindweg naar de rijksweg Goes- Middelburg aangelegd, en werden er nog meer grote werken uitgevoerd. L. Schouts schrijft een vervolg op zijn artikel over Van Vollenhoven, een vergeten diplomaat. Een nieuwe serie artikelen in Arne- klanken gaat over 'Bouwen en wonen door de eeuwen heen'. R. de Ridder en Ch. Feij bijten het spits af met de bouw geschiedenis van bakkerij 'De Sonne'. Van A.H.G. Verouden lezen we wetens waardigheden uit de kerkenraads- notulen van 1594 en 1595 en D. en J.K. Lindenbergh geven bijzonderheden over het leven van Pieter Gillis Meijers: 'De Zeeuwse Groninger en zijn familie'. Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (september 2008), bevat naast huishoudelijke mededelingen een artikel van J. Kaland over de achter gronden van straatnamen in West- kapelle. Vóór 1947 werd het postadres van de mensen aangeduid met een letter, behorend bij een bepaalde wijk. De auteur begint zijn speurtocht naar de geschiedenis van de straten met het oudst bekende stadsplan, de kaart van Jacob van Deventer uit ongeveer 1560. Zeeuws-Vlaanderen In Tijdschrift, Bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (september 2008), stelt W. Lucieer de vraag waar toch de naam van de Sara Beijtsweg vandaan komt. Er werd aangenomen dat het een ooit bestaande vrouw geweest moest zijn. Gelukkig kon A.R. Bauwens de nieuws gierigen uit de droom helpen: er heeft nooit een Sara Beijts bestaan, maar de naam moet een verbastering zijn van Ser Beerdsweg, zoals volgens M.K.E. Gottschalk de weg in een charter van 1389 voorkomt. W. Wintein leert ons dat vroeger iedere welgestelde burger een eigen stoep had, meestal afgebakend door hardstenen paaltjes. Later moesten de private stoepen plaatsmaken voor een openbaar trottoir. Voor de Lutherse Kerk in Groede staan nog twee overge bleven zeer bijzondere stoeppalen, een mannelijke en een vrouwelijke paal. A.R Bauwens verhaalt over een Aardenburgse herensociëteit, 'Spoor tot vriendschap', in 1785 opgericht. Hij beschrijft zaken uit het eerste notulen boek (1785-1813): het reglement, de contributies en de financiën in het alge meen, de spelregels en de namen van de bestuurders. Ook M. van IJzendijke doet weer ver slag over een fietstocht van Nout E., al is het dit keer op een geleend exemplaar. CURSUSSEN EN EXPOSITIES www.scez.nl www.zeelandmuseumland.nl

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 15