pig gecontinueerd! ROP voorlopig gecontinueer Plasterk presenteert voortgang monumentenzorg Zeeuwse beleidsdatabase voor kerken? Rijkssubsidies voor Zeeuwse monumentale boerderijen d! or' Ondanks eerdere berichten met een enigszins zorgelijke strekking heeft het ministerie van OCW toch besloten gelden te reserveren voor de voortzetting van de restauratie opleidingsprojecten. De goede resultaten in Zeeland zijn mede van invloed geweest op de positieve beschikking van de minister. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het ROP zou worden geïmplementeerd op regionale schaal, met inbegrip van de financiën. De praktijk is wat weerbarstiger gebleken, waardoor het op de oude voet voortzetten van de financiering essentieel is voor de voortzetting van het project. Na de Provincie Zeeland en het O&O-fonds (werkgevers) is nu ook het Rijk bereid opnieuw te financieren. Het Rijk heeft gezegd te streven naar een structurele verankering van het ROP in de onderwijsbegroting. Hiermee lijkt het ROP gered te zijn, en daarmee de mogelijkheid leerlingen op te leiden en op deze wijze de restauratiedeskundigheid in ons land veilig te stellen! Op 19 december 2007 gaf minister Plasterk op een bijeenkomst het officiële startsein voor het project Modernisering Monumentenzorg (MoMo). Dat was tegelijkertijd de start van een intensieve dialoog met tal van organisaties over wat wel en niet beter moet in de manier waarop Nederland omgaat met monumenten. In Zeeland heeft de SCEZ op 22 mei 2008 een aparte bijeenkomst belegd met vertegenwoordigers van de overheden en particuliere organisaties om input te leveren voor deze beleidsnota. Er is nu, een jaar na de start van het project en met de opbrengst van de brede dialoog, een stevige basis gelegd onder de plannen voor een nieuw monumentenstelsel. Op 27 november zal minister Plasterk zijn visie presenteren. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de exacte inhoud daarvan nog niet bekend, maar vanzelfsprekend kunt u zich medio december via de website van het ministerie van OCW (www.minocw.nl/moderniseringmonumentenzorg) op de hoogte stellen. In het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed zullen we de belangrijkste punten voor u op een rijtje zetten. Op 6 november is in het Platform Historische Kerken Zeeland gesproken over nut en noodzaak van een beleidsdatabase voor religieus erfgoed. Zeker in dit themajaar over religieus erfgoed is de noodzaak meer dan eens aangetoond om als overheid tijdig over de juiste informatie te beschikken en te kunnen anticiperen op ontwikkelingen. In de 'slipstream' van de publieks- website 'ReYiwikï(www.reliwiki.nl) is er landelijk nu ook een gesloten beleidsdatabase ontwikkeld waarop overheden en kerkgenootschappen informatie kunnen plaatsen over kerkgebouwen. Deze informatie heeft betrekking op mogelijkheden van herbestemming, prognoses ten aanzien van het mogelijk onttrekken aan de eredienst en andere informatie waarmee beleid kan worden ontwikkeld, zowel door overheden als door de kerkgenootschappen zelf. Diverse leden van het platform hebben hun belangstelling getoond. In overleg met de Provincie Zeeland zal nader overlegd worden of een dergelijke beleidsdatabase ook voor Zeeland een geschikt instrument kan zijn. Afgelopen juni hebben vier Zeeuwse boerderijen een restauratiesubsidie van het Rijk toegekend gekregen. Deze extra subsidiegelden maken deel uit van de Najaarsnota 2006, waarin 140 miljoen euro beschikbaar werd gesteld voor het wegwerken van restauratie achterstanden. Voor de regeling voor het jaar 2007 (RRWR 2007) werden eind vorig jaar landelijk 54 aanvragen ingediend voor boerderijrestauraties met subsidiabele kosten tussen 100.000 en 500.000 euro. Hiervan werden er 42 gehonoreerd, waaronder alle vier ingediende Zeeuwse aanvragen. Het betreft de boerderijen De Witte Pauw in Borssele, Reijgersburgh in Sint-Maartensdijk, Land en Zeezicht in Kamperland en Oranjepolder in Arnemuiden. Met de extra gelden kunnen deze rijksmonumentale boerderijen eerst sober en doelmatig gerestaureerd worden, om vervolgens te kunnen instromen in de reguliere instandhoudingsregeling, het zogenaamde Besluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten (BRIM). Op 13 juni werden in Amsterdam de beschikkingen door de directie van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) namens minister Plasterk aan de eigenaren uitgereikt. Van de circa zes miljoen euro ging 562.703 euro naar Zeeland. Rijksmonu boerderij Reijgersburgh in Sint-Maartensdijk (foto RACM). Zeeuws Erfgoed december 2008/04 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 17