9 Nieuw schooljaar met volle klas restauratieleerlingen Elly, opdrachtgeefster restauratie RK Kerk te Ossenisse: Interview "In de kerk hangt een hele aparte sfeer waar ik mij prettig bij voel. Ook als eerbetoon wil ik de vormgeving zoveel mogelijk behouden" Bram Peene geeft uitleg aan de restauratie leerlingen op welke manier de glas-in-loodramen van de Oostkerk Elly vertelt haar moeder over de restauratie van de ramen en het metselwerk in de toren. ROP Zuid-West Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland Voor het eerst sinds de start van het ROP Zuid-West in de provincie Zeeland is de klas op het ROC Zeeland in Vlissingen gevuld met leerlingen die in opleiding zijn of zich oriënteren op restauratie. Het betreft vooral leerlin gen die bij restauratiebedrijven werkzaam zijn. Op 8 oktober zijn de leerlingen op excursie geweest naar de Oostkerk in Middelburg. Zij werden daar ontvangen en begeleid door de uitvoerder van Peters Bouwgroep, Bram Peene. Waar wordt zoal gewerkt? 26 april 2006 was de startdatum van de restauratie van de Heilige Corneliuskerk in Lamswaarde. Nu, ruim tweeën eenhalf jaar later, komt het einde van deze omvangrijke restauratie in zicht. Het restauratiebedrijf De Bonth van Hulten heeft in de achterliggende periode verschillende leerlingen begeleid in het restauratievak. De werkzaamhe den beperken zich nu nog tot het terugplaatsen van vier glas-in-loodramen en gevelherstel van de biechtstoelen. De Zwartenhoekse Zeesluis in Westdorpe krijgt zijn oude uitstraling weer terug; momenteel wordt de zoute zijde gerestaureerd door Aannemingsbedrijf Leenhouts. De restauratie van de historische boerderij in 's-Heer- Abtskerke is gereed. Het Bouwbedrijf Van de Linde heeft naast de inspanning die de restauratie vereiste ook nog leerlingen opgeleid in het restauratievak. De boerderij is straks toegankelijk voor publiek. Op dit moment is het bouwbedrijf gestart met de restauratie van de NH Kerk in Retranchement. De toren van de Michaëlskerk in Grijpskerke wordt onder handen genomen door restauratievakmensen van Bouwbedrijf Kambier. Hoe bekostig je zo'n omvangrijke restauratie? "De gemeente Hulst vindt de kerk een gezichtsbepalend gebouw en heeft dan ook 75.000 euro subsidie verstrekt voor restauratie van het eerste deel van de toren. Het res terende gedeelte moet ik zelf bekostigen. Ik heb daarom de Stichting Voormalige Kerk Ossenisse opgericht. Het gaat hierbij om behoud van de gehele buitenzijde van de kerk. Daarnaast verkoop ik in de kerk zelfgemaakt tiffany- werk, kleedjes, sieraden, kaarten en graveer ik glaswerk. Ook kunnen tegen een vergoeding exposities in de kerk worden gehouden. Bij begrafenissen op de naastgelegen begraafplaats kan tegen een geringe vergoeding de klok geluid worden. Het is de bedoeling dat als ik aanwezig ben, de mensen altijd vrij kunnen binnenlopen en anders op afspraak. Rond de kerstperiode is alles sfeervol aange kleed met kerstversiering. Om de kosten zoveel mogelijk te drukken, werk ik zelf zoveel mogelijk mee, wel onder begeleiding van Aannemersbedrijf Leenhouts dat de res tauratie uitvoert. Elly, hoe kom je op het idee om een kerk te kopen "Ik wilde heel graag een pand waarin ik samen met mijn ouders kon gaan wonen. Deze kerk zag er van binnen schitterend uit en toen heb ik besloten om het gebouw te kopen en zelf twee aparte woongedeelten in de kerk te maken. In augustus 2005 ben ik eigenaar van de kerk geworden die vanaf 1998 leeg had gestaan." Je woont dus in een kerk, is dat niet raar, gezien de voormalige functie "Ten eerste is de kerk inmiddels volledig ontwijd. Er hangt inderdaad een hele aparte, speciale sfeer waar ik me prettig bij voel. Ik wil ook als eerbetoon de vorm geving van de kerk zoveel mogelijk behouden. Ook wil ik een gedeelte van de kerk toegankelijk voor publiek houden. Er zijn toch veel mensen die een emotionele binding met de kerk hebben." Wist je van het bestaan van de Restauratie Opleidingsprojecten? "Nee, pas toen ik aan dit project begon hoorde ik ervan." Vind je het nuttig? "Jazeker. Ik heb verschillende leerlingen bezig gezien en je ziet ook het verschil in kwaliteit. Ik ben ook bij de oplei dingslocatie geweest en het enthousiasme straalt van zowel de leerlingen als de instructeurs af. Het is heel belangrijk dat vakkennis behouden blijft!" Zeeuws Erfgoed 18 december 2008/04 Monumentenzorg

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 18