Maatschappelijke stage en de culturele organisaties Vrijwilligerswerk als onderdeel van schoolprogramma vanaf 2011 Webquests: digitale museumlessen Aandachtspunten bij het aanbieden van stages Het volgen van een maatschappelijke stage voor leerlingen van vmbo, havo en vwo wordt een voorwaarde voor het behalen van het diploma. Vanaf 2011 is de stage een vast onderdeel van het schoolprogramma. Leerlingen moeten dan minimaal 72 uur vrijwilligerswerk verrichten bij een of meerdere organisaties. De vereiste opname in het schoolprogramma zorgt ervoor dat leerkrachten en leerlingen niet extra belast worden. De maatschappelijke stage biedt jongeren de gelegenheid om tijdens hun middelbareschooltijd kennis te maken met en bij te dragen aan de samenleving. De stages hebben vooral 'karaktervorming' tot doel. Leerlingen kunnen maatschappelijke stages lopen bij een maat schappelijke organisatie of bij projecten zonder winst oogmerk, zoals vrijwilligersorganisaties, maatschappelijke projecten van bedrijven, sportverenigingen of culturele instellingen. Zie www.samenlevenkunjeleren.nl en lees of bekijk hier reportages van leerlingen over hun stage. Zoals de reportage van Roos, zij loopt stage in het gemeentemuseum Den Haag. Samenwerking scholen en culturele organisaties Met het stagebureau 'Move Your Credits Zeeland' (MYC) is een Zeeuwsbrede samenwerking ontstaan op het gebied van maatschappelijke stages. MYC is verkozen tot een van de tien landelijke pilots van het ministerie van OCW. MYC stelt Zeeuwse jongeren in de gelegenheid om kennis te nemen van vrijwilligerswerk. Met behulp van de web site worden jongeren ondersteund en extra gestimuleerd. Ze kunnen hier vacatures vinden, nieuwsbrieven lezen, verslagen bijhouden. Als blijk van waardering voor hun vrijwillige inzet kunnen zij stagepunten, zogenaamde 'credits' verdienen. De credits kunnen zij inruilen voor bijvoorbeeld een workshop djembé, een etentje met de burgemeester, een toegangskaartje voor een voorstelling, een uniek T-shirt, et cetera. Organisaties kunnen hun stages op deze site aanbieden. Verschillende 'stage makelaars' kunnen de organisaties hulp bieden bij het Leerlingen van het ROC tijdens een verwendag voor vrijwilligers (foto Stichting Welzijn Middelburg). vormgeven van stagetrajecten en het meedenken over pas sende en uitdagende vrijwilligersvacatures voor jongeren. Inmiddels hebben acht middelbare scholen een intentie verklaring ondertekend om in samenwerking met het stagebureau MYC maatschappelijke stages te gaan realiseren. Ook de SCEZ heeft een intentieverklaring ondertekend, waarmee de samenwerking met dit project wordt aangegaan. - Maatschappelijke stages mogen beroepsstages en bijbaantjes niet verdringen; - Jongeren waarderen het als ze een afgebakende verantwoordelijkheid krijgen; - Stagiaires zien graag het belang van hun bijdrage. Ideeën voor stages binnen culturele instellingen en organisaties Jongeren kunnen een kinderpagina op de website ontwerpen en onderhouden deze. Ze kunnen als rondleider aansluiten of testen en ontwikkelen rondleidingen voor basisscholieren. Zij kunnen meehelpen bij de voorbereidingen van een expositie of evenement. Zij kunnen klussen uitvoeren als opknapwerk of verlenen assistentie bij de inrichting van een ruimte voor hele of halve klassen. Sinds een paar maanden werken enkele musea in Zeeland met een 'Webquest' met onderzoeksopdrachten. Webquest werkt met digitale museumlessen, dat wil zeggen digitale voorbereiding op een onderzoeksopdracht, waarbij een museumbezoek als onderzoeksplek is opgenomen. Deze digitale manier van werken biedt vele voordelen; leerlingen vinden de opdrachten op de Webquest en ook de bronnen zoals foto's en archiefstukken, maar ook filmpjes. Daardoor wordt er niet meer overbodig gesurft naar websites. Twee musea in Zeeland werken op dit moment met een Webquest: www.landvanaxel.eu Webquest www.devierambachten.nl/museum/ Webquest Binnenkort volgen in de regio Schouwen-Duiveland en Tholen acht musea met een Webquest. Het Watersnoodmuseum en het Brouws Museum zijn op dit moment aan het proefdraaien daarmee, samen met basisschool 't Kofschip in Zierikzee en basis school De Schoener in Brouwershaven. Zeeuws Erfgoed 19 december 2008/04 ERFGOEDEDUCATIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 19