I Erfgoed van de Oorlog Spectrum SPECTRUM Op 9 september kwam een aantal Zeeuwse erfgoed organisaties bijeen in SCEZ-locatie De Burg in Middelburg voor een informatiebijeenkomst van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport over het subsidieprogramma 'Erfgoed van de Oorlog'. Het ministerie wil het mogelijk maken dat reflectie op de jaren 1940-1945 en de gevolgen daarvan kan blijven plaatsvinden aan de hand van het meest waardevolle erfgoedmateriaal. Daarbij is belangrijk dat unieke materialen en verhalen uit de Tweede Wereldoorlog behouden blijven. Als het materiaal bewaard blijft en voor iedereen goed toegankelijk is, kunnen mensen zich een eigen beeld vormen over de Tweede Wereldoorlog. Organisaties en instellingen die betrokken zijn bij erfgoedbeheer en herinnering aan de Tweede Wereldoorlog kunnen subsidie aanvragen. Vanuit Zeeland zijn afgelopen jaar al enkele initiatieven ontwikkeld, die vanuit het subsidieprogramma 'Erfgoed van de Oorlog' mogelijk zijn gemaakt. Zo hebben zes Zeeuwse oorlogsmusea onder leiding van de SCEZ een filmproject opgezet waarbij nog levende ooggetuigen verhalen vertellen bij voorwerpen die betrekking hebben op de Slag om de Schelde. De musea zijn: Oorlogs museum Infatuate (Nieuwdorp), Luchtoorlogsmuseum Wings to Victory (Arnemuiden), Bunkermuseum (Zoutelande), Dijk- en Oorlogsmuseum Het Polderhuis (Westkapelle), Oorlogmuseum Gdynia (Axel) en Oorlogsmuseum Switchback (Oostburg). De documentaire wordt samengesteld door Studio Haak Visser uit Middelburg en zal op 31 oktober 2009 in première gaan, bij gelegenheid van de heropening van Oorlogsmuseum Infatuate. In de periode najaar 2009 (65-jarige herdenking Slag om de Schelde) tot voorjaar 2010 (herdenkingen oorlog en bevrijding) zullen in Zeeland veel activiteiten plaatsvinden die getuigen bij het erfgoed van de oorlog: tentoon stellingen, publicaties, films, educatieve projecten, concerten, e.d. In mei 2010 besteedt het Zeeuws Archief aandacht aan het 'vergeten bombardement' (Middelburg, 17 mei 1940) met een tentoonstelling in het historisch stadhuis (waarbinnen een virtuele 'experience' van het bombardement), een symposium, een publicatie en het reizende herdenkingsproject 'De Bunker'. Organisaties die activiteiten in voorbereiding hebben, worden verzocht deze aan te melden bij de SCEZ. Wie geïnteresseerd is in het subsidieprogramma 'Erfgoed van de Oorlog' kan meer informatie vinden op de website www.minvws.nl/dossiers/erfgoed-van-de-oorlog. De activiteiten moeten gericht zijn op het behouden van erfgoed en het toegankelijk maken daarvan of op het gebruik van materialen voor publiekstoepassingen. Filmopname voor documentaire over le Slag om de Schelde. Het Engelse handboek voor collectiemanage ment, Spectrum, is vertaald naar het Nederlands. Op 14 maart werd de Neder landse vertaling SPECTRUM-N feestelijk gelanceerd in de Beeldfabriek Las Palmas te Rotterdam. Wat is Spectrum precies en wat kunnen musea ermee? Spectrum is een hulpmiddel bij museale bedrijfs voering en is gemaakt door meer dan honderd professionals uit het Engelse museumveld. Het handboek bestaat uit twee delen: standaard procedures die met en rondom museale objecten worden uitgevoerd, en stukjes informatie die je nodig hebt om de procedure goed uit te kunnen voeren. Het boek is geen dwingend keurslijf dat meters hoge standaarden voorschrijft, maar een flexibel en handig werkinstrument dat ieder op zijn niveau en op zijn situatie kan toepassen. Het gaat om procedures die bij elk museum wel aan de orde zijn: binnenkomende objecten, verwerven van objecten, standplaats en verplaat sing van objecten, conservering van objecten, registreren en documenteren van objecten, uit gaande objecten en afstoten van objecten. Spectrum is dus heel geschikt om de huidige praktijk mee te vergelijken en wellicht verbeteringen door te voeren. Inmiddels hebben meer dan tweehonderd men sen op de bijeenkomst in Rotterdam of via de website Museumconsulenten.nl een licentie ondertekend en daarmee SPECTRUM-N in hun bezit gekregen. Het handboek van bijna vijf honderd pagina's is gelukkig volledig digitaal doorzoekbaar en per pagina en/of hoofdstuk te bekijken en eventueel te printen. Hoe ver staan de Zeeuwse musea met hun collectiemanagement? Na de provinciale introductiedag van Spectrum op 29 september zit dat wel goed. Op deze studiedag hebben de musea kennis gemaakt met het handboek. Wat is het voor instrument, hoe gebruik je het in de dagelijkse praktijk en voor al, hoe niet?! Het onderdeel van Spectrum over rechtenbeheer werd nader toegelicht door juriste Mariska de Wit, die de vertaling van de juridische delen van het handboek voor haar rekening heeft genomen. Zij stak haar enthousiasme over Spectrum niet onder stoelen of banken. Het was een zeer nuttige bijeenkomst en voor veel musea in Zeeland de eerste maar zeker niet de laatste kennismaking met Spectrum. Hopelijk zijn steeds meer museummedewerkers in Zeeland het ermee eens: Spectrum is een nuttig hulpmiddel voor alle handelingen met en rondom museumobjecten. In Engeland heeft het handboek reeds zijn nut bewezen. Nu is het de beurt aan Nederland, en Zeeland in het bijzonder! De musea zullen Spectrum geleidelijk invoeren bij het project 'Erfgoed Inzichtelijk - Collectieregistratie in Zeeuwse musea'. Voor het downloaden van Spectrum of meer informatie ga naar www.museumconsulenten.nl Zeeuws Erfgoed 21 december 2008/04 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 21