Archeologische presentatie SCEZ >logi Selectie vijftig jaar Zeeuwse bodemvondst Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland In de tentoonstellingsruimte van de SCEZ is een nieuwe archeologische presentatie opgesteld. Opening van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren, toegang gratis voor elke belangstellende. De expositie biedt een divers overzicht van wat de Zeeuwse bodem de afgelopen halve eeuw heeft prijsgegeven. i rcheologie Een belangrijk onderdeel van de expositie is een verzameling bekers, kannen, kookgerei en andere zaken uit de beerputten en de gracht van het kasteel te West-Souburg, beter bekend onder de naam Aldegonde. Zeer zeldzaam zijn een rijk gedecoreerde kaarsenbak, een tinnen bord met het wapen van Bourgondië en de tinnen pispot van heer Adriaan van Bourgondië. Dat laatste weten we vanwege het ingeslagen wapenschild. In 1997 was er een groot onderzoek op het terrein van het Zeeuws Archief (Middelburg), voorafgaand aan de nieuwbouw van de archiefkelder. Uit de gracht en de beerputten van het voormalige Minderbroedersklooster aldaar zijn prachtige gebruiksvoorwerpen uit de middel eeuwen tevoorschijn gekomen. Uit een andere beerput op het terrein is een set houten krulbollen opgegraven. Op een maquette is te zien hoe dit spel in zijn werk ging. Ook nu nog wordt het in Zeeuws-Vlaanderen gespeeld. Blikvanger Een majolica portretkan is de blikvanger in de vitrine met vondsten uit Sluis. Daar werd in 1998 wegens de geplande bouw van een appartementencomplex een opgraving uitgevoerd die middeleeuwse woningen en een gevangenis aan het licht bracht. De beerputten waren gevuld met het afval van de bewoners. Hieruit kon een aantal bijzondere voorwerpen van keramiek en glas worden gereconstrueerd. Een pot uit Syrië - het enige bekende exemplaar in Nederland! - is hier eveneens te zien, alsook glazen drinkbekers en - zeer zeldzaam - een aantal kopglazen, tot en met de achttiende eeuw gebruikt voor het aderlaten. Messen, lepels en andere gebruiks voorwerpen van goud, zilver en koper, in weer een andere vitrine, geven een beeld van hetgeen onze voorouders gebruikten of droegen. Ook de oudste tijden zijn in de tentoonstelling niet vergeten. Vuurstenen voorwerpjes tonen de kennis en het vernuft van mensen die ver voor onze jaartelling in Zeeland verbleven. 31 oktober is het rapport Archeologie naar deltahoogte. Een onderzoek naar de Zeeuwse archeologiebeoefening door de SCEZ overgedragen aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dit rapport bevat de aandachtsgebieden en thema's die van provinciaal belang zijn voor toekomstig archeologisch onderzoek. Naar aanleiding van dit onderzoek is de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland voor de beleidsperiode 2009-2012 opgesteld. Het is een 10-puntenplan met de volgende thema's: 1. Het stimuleren en verkrijgen van basale harde gegevens op het terrein van absolute dateringen (C-14, dendrochronologie, luminiscentie (OSL), archeobotanie, archeozoölogie, fysische anthropologie, incl. DNA-onderzoek); 2. Archeologisch onderzoek vanuit de lucht; 3. Archeologisch onderzoek in diepere bodem ontsluitingen; 4. Uitwerking oud archeologisch onderzoek; 5. Zoutproductie vanaf de ijzertijd (o.a. moernering, selnering); 6. Verdronken land en dorpen (dynamiek van mens en landschap); 7. Onderzoek naar infrastructuur (o.a. dammen, dijken, wegen, waterstaatswerken); 8. Verdedigingswerken in Zeeland, met nadruk op de zestiende/zeventiende eeuw; 9. Ontwikkeling van Zeeuwse havens; 10. Onderwaterarcheologie: wrakken en andere objecten onder water. Er is een tweesporenbeleid voorgesteld. De onderzoeks agenda wordt in de eerste plaats ingezet voor projecten met de provincie als initiatiefnemer. Het andere spoor is stimulering van onderzoek door derden, zoals gemeenten, door middel van onder andere gerichte subsidiëring of opdrachtverlening. Enkele thema's worden verder uitgewerkt tot onderzoeksprogramma's met toegesneden vraagstellingen. Bezoekersinformatie Archeologiepresentatie 'Vijftig jaar Zeeuwse bodemvondsten'. Looptijd: t/m einde 2009, op werkdagen, maandag t/m vrijdag 10.00-16.00 uur. Locatie: SCEZ, gebouw De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg. Vitrine met vondsten uit Sluis, zoals een majolica portretkan. Directeur Wim Scholten van de SCEZ overhandigt het POAZ-rapport aan gedeputeerde Harry van Waveren. Zeeuws Erfgoed 23 december 2008/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 23