Waterschap Zeeuwse Eilanden koploper archeologie Met een gestuurde boring is onder de archeologische monumenten van Nieuwerkerk een persriool aangelegd; de monumenten bleven gespaard (foto waterschap Zeeuwse Eilanden). Muurrest van het Huis te Meliskerke in het (foto SOB Research). de huidige weg verdwenen. In het talud van de bestaande sloot is zelfs nog een deel van een muur te zien die daar vrijwel zeker mee verband houdt. Gezien het belang zullen de resten behouden blijven door op deze locatie de graafwerkzaamheden voor een sloot niet uit te voeren. Geen behoud, wel onderzoek Vaak is behoud van archeologische waarden niet mogelijk en moet onderzoek plaatsvinden voor of tijdens de werk zaamheden. In 2005 is ten westen van Oostdijk (Zuid- Beveland) in de aanleg van een natuurvriendelijke oever een kleine opgraving uitgevoerd. Hierbij zijn sporen van bewoning uit de dertiende en veertiende eeuw aangetrof fen, van belang omdat dergelijke sporen en nederzettingen in het buitengebied van Zuid-Beveland uit die periode zeldzaam zijn. De vondsten duiden op een agrarisch bestaan, met rund als voornaamste huisdier. Men verbouwde haver, tarwe, koolsoorten, vlas en tuinbonen en ook vis stond op het menu. Ook zijn resten gevonden van een houten constructie, vermoedelijk een duiker of brug, te dateren in de zeventiende eeuw. Aagtekerke: concentratie van late-ijzertijdaardewerk in een proefsleuf langs de Koekoeksweg (foto SOB Research). Oostdijk: resten van een houten constructie van een brug of duiker uit de zeventiende eeuw (foto ArcheoMedia BV). Onderzoek dit najaar aan de Koekoeksweg bij Aagtekerke, ten behoeve van de aanleg van een veilig fietspad, bevestigde de aanwezigheid van een vindplaats uit de late ijzertijd of de Romeinse tijd (circa 150 voor Chr.-100 na Chr.). Op enkele plekken is bovenop het veen een grote hoeveelheid handgevormd aardewerk uit die periode gevonden. In het vooronderzoek voor de aanleg van natuurvriendelijke oevers langs de Domburgsche Watergang is ook een nieuwe vindplaats uit die periode opgespoord. Het lijkt om een grote en belangrijke vindplaats te gaan, maar verder onderzoek met proef- sleuven moet dat in 2009 uitwijzen. Onderzoek dit jaar voor de aanleg van een fietspad langs de Kaasboerweg tussen Biggekerke en Meliskerke heeft de locatie van het voormalige Huis te Meliskerke, dat tenminste dateert van vóór 1660, aan het licht gebracht. Resten van een achthoekige toren zijn bij de ruil verkaveling in de jaren vijftig van de vorige eeuw onder Op een onlangs gehouden congres van de netwerk organisatie Stichting Infrastructuur Kwaliteitsborging Bodembeheer bleek dat nog maar een klein aantal waterschappen in Nederland de omgang met archeologische waarden structureel in hun beleid en uitvoering hebben opgenomen. Waterschap Zeeuwse Eilanden is hierop een uitzondering en is een van de koplopers in de archeologie bij de waterschappen. Sinds de vaststelling van het provinciale archeologiebeleid heeft waterschap Zeeuwse Eilanden het belang van de archeologie onderkend en zijn verantwoordelijkheid genomen. Al vanaf najaar 2002 adviseert de provinciaal archeoloog het waterschap bij ruimtelijke plannen; vanaf 2004 is een processchema archeologie standaardonderdeel van de planvorming. Hiermee wordt bepaald of archeologisch vooronderzoek noodzakelijk is en waar advies gewenst is. Onderzoek en behoud In de afgelopen jaren zijn veel projecten uitgevoerd waar bij archeologie een belangrijke rol speelde. Door het tijdig signaleren van de archeologische waarden zijn bij de aanleg van natuurvriendelijke oevers langs de Valkenisse Watergang ten zuiden van Biggekerke twee archeologische monumenten behouden, doordat op deze locaties van aanleg werd afgezien. Spectaculair was de wijze waarop de archeologische monumenten te Nieuwerkerk, waar onder het beschermde monument aan de Heuvelsweg, zijn gespaard. Hier is bij de aanleg van een persriool de buis niet aangelegd door in de monumenten te graven, maar is het riool door middel van gestuurde boring op grotere diepte onder de monumenten aangebracht. Zeeuws Erfgoed 24 december 2008/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 24