Zf.f.uws-Vlaanderen Onderzoek en meldingen Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Langs de Biggekerkse Watergang is voor de aanleg van een natuurvriendelijke oever onderzoek gedaan naar vermoede resten van een brug en weg, in de voormalige Noordwegt van Biggekerke, in het verlengde van de huidige Braamweg. Inderdaad werd op de westelijke oever een deel van een bakstenen bruggenhoofd aangetroffen. Opmerkelijk was dat het wegdek van de oude weg niet is teruggevonden; resten van een wegdek werden wel direct ten zuiden van de bruglocatie gevonden, wat betekent dat de weg al een keer was verlegd vóór de ruilverkavelingen. Ook op Noord-Beveland leverde recent onderzoek resulta ten op. Aan de Zandhoekweg te Wissenkerke is over een grote afstand een cultuurlaag aangeboord die mogelijk in verband is te brengen met de in 1530/1532 verdronken nederzetting Koningsheim. In hetzelfde project wordt een duiker aangelegd in de Emelissedijk, aangelegd in 1598 voor de bedijking van de Oud-Noord-Bevelandpolder. De aanleg van de duiker is voorafgegaan door archeologisch onderzoek van de dijk zelf, de eerste keer dat in Zeeland een dergelijk waterstaatkundig werk onderwerp van archeologisch onderzoek was. Middeleeuwse sporen kerk Zuiddorpe Naar aanleiding van een melding door de heer A. Gerres, koster, verrichtte de SCEZ op 7 oktober archeologische waarnemingen in en rondom de rooms-katholieke kerk van Zuiddorpe. De heer Gerres had van een man uit Zuiddorpe gehoord waar zich bij benadering een graf kelder in de bodem bevindt en zelf wist hij nog exact een muurrestant aan te wijzen. De grafkelder was circa vijftig jaar geleden tijdens de aanleg van de weg aan de rand van het kerkhof aan de noordzijde van de kerk ontdekt. De kelder ligt waarschijnlijk grotendeels onder de weg en heeft waarschijnlijk bij de middeleeuwse voorganger van de huidige kerk behoord. De diepte ervan is niet bekend. In het kerkhof ten zuiden van de kerk is op aanwijzing van de koster met een dunne prikstok geprikt, waaruit bleek dat een fundering over een lengte van minimaal 8 meter nog in de bodem aanwezig is. Ook deze behoorde vermoedelijk tot een voorganger van de huidige kerk. Zij loopt evenwijdig met de zuidelijke lange muur van de huidige kerk. De bovenkant van de fundering ligt gemiddeld op 20 a 25 centimeter beneden het maaiveld. Verder is buiten de kerk, bij de noordwesthoek ervan, nog de bovenzijde van vermoedelijk een waterput van natuur steen waargenomen; deze is eveneens ingemeten. In de kerk bevindt zich een grote leistenen grafplaat van Joos van Ghistele (1446-1525). Van Ghistele is bekend door een uitvoerig verslag van zijn reis naar Palestina, Syrië, Egypte, Arabië, Perzië, Tripoli, Tunis en Griekenland. Hij werd 'de grote reiziger' genoemd en zou het boekweit in onze streken hebben geïntroduceerd, uit Constantinopel (nu Istanbul) meegesmokkeld tussen de bladen van zijn gebedenboek. De uitvoer ervan was destijds streng verboden. Het overgebleven gedeelte van de grafplaat (deze is nog groter geweest) is 2,44 meter lang en 0,92 meter breed. De dikte ervan bedraagt 12 centimeter. De grafplaat was voorheen, gezien een duidelijk kleurverschil, waarschijnlijk bevestigd in een andere plaat of heeft in de bodem gestaan. Zo zorgt waterschap Zeeuwse Eilanden niet alleen voor onze infrastructuur en water, maar ook heel goed voor ons bodemarchief. Biggekerke: deel van het westelijke bakstenen bruggenhoofd van de oude (zeventiende/achttiende brug over de Biggekerkse watergang in het verlengde van de huidige Braamweg (foto SOB Research). De grafplaat van Joos van Ghistele in Zuiddorpe. Vondsten Klokstraat Sluis Op 3 september verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen langs de Klokstraat te Sluis na enkele vondstmeldingen. Een particulier had langs de Klokstraat een bouwput gegraven van circa 10 x 5 meter met een diepte van circa 4 meter. In de profielen waren afval- en ophogingslagen zichtbaar, houten palen, mogelijk een Melding van archeologi sche vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wan neer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefo nisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jongepier@scez.nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdag middag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldin gen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreek uren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 6 januari, 3 februari en 3 maart van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuws Erfgoed 25 december 2008/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 25