Walcheren Delen van een houten constructie van een beschoeiing of kleine brug in de zuidoostelijke gracht van Fort Berchem, Retranchement-Zeedijk. Verglaasd bodemfragment van een Romeinse zoutcontainer (rechts) en een fragment van een briquetage-steun (links) uit Middelburg-Mortiere. Middeleeuws potje van de SCEZ-locatie Op 4 september 2008 meldde de heer J. Tevel uit Geldermalsen een kleine gave pot van grijs aardewerk. Zijn grootvader vond deze in het begin van de jaren veertig op de locatie Groenmarkt 13 te Middelburg, waar na het bombardement van 17 mei 1940 bij de stedelijke wederopbouw het hotel 'De Burg' verrees, de huidige hoofdlocatie van de SCEZ! Het potje is op de draaischijf vervaardigd, ruim 7 centimeter hoog en voorzien van een lensbodem. Het is waarschijnlijk een drinkbekertje uit het eind van de dertiende of het begin van de veertiende eeuw. mestlaag en hier en daar baksteenpuin. Ook was een stuk Hollandveen aanwezig. Vast muurwerk kon in de bouw put niet worden aangetoond. De uit de put afkomstige grond is gestort op een terrein buiten de wallen van Sluis. In de hopen grond waren zichtbaar: aangepunte houten palen, duigen, grote fragmenten rood en grijs aardewerk, grote fragmenten steengoed, oesters en botmateriaal. Het aardewerk dateert uit de late middeleeuwen (circa 1250-1500), in welke periode Sluis zijn bloeiperiode beleefde. Gezien de samen stelling van het vondstmateriaal is het zeer waarschijnlijk dat minstens één beerput (waarschijnlijk in de vorm van een mestkuil of tonput) is weggegraven. Fort Berchem bij Retranchement In het kader van Nationaal Landschap West-Zeeuws- Vlaanderen voert de Provincie Zeeland onder project leiding van de Dienst Landelijk Gebied een aantal herinrichtingsprojecten uit aan elementen van de Staats- Spaanse Linies. Op het terrein van het archeologisch monument Fort Berchem bij Retranchement is daarvoor een proefsleufonderzoek uitgevoerd door ADC ArcheoProjecten. Hierbij zijn de resten van de gracht van dit fort in beeld gebracht, die een binnenterrein van 67x 62 meter omsloten. In de zuidoostelijke gracht lag een houten constructie van mogelijk een beschoeiing of kleine brug. Daar is ook een grote concentratie met afval en aardewerk aangetroffen. Ook de grachten van een voorganger, mogelijk het in de bronnen genoemde 'Wachthuys', zijn aangetroffen, met een omvang van 54 x minimaal 54 meter. Centraal is als enige spoor een bakstenen waterput aangetroffen; voor de rest lijkt het binnenterrein volledig afgegraven. Van de verwachte voorganger Schans Ter Hofstee zijn vermoedelijk geen sporen teruggevonden. Romeinse stookplaatsen Middelburg-Mortiere Begin augustus meldden amateur-archeologen Johan en Pascal Visser uit Middelburg een tweetal stookplaatsen in het talud van een recente waterpartij in de nieuwe wijk Mortiere te Middelburg. De SCEZ en de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) verrichtten enkele waar nemingen. De stookplaatsen zijn bewaard gebleven op de top van veenwallen tussen laatmiddeleeuwse moer- neringsputten. Het gaat vrijwel zeker om resten van een groter complex dat door de laatmiddeleeuwse veen- winning is verstoord. Zowel op de vindplaatsen zelf als in de jongere sporen zijn Romeinse vondsten aangetroffen; uit de moerneringsputten is ook laatmiddeleeuws aardewerk geborgen. De weinige dateerbare Romeinse vondsten wijzen op de tweede helft van de tweede eeuw en/of eerste helft van de derde eeuw na Chr. Het merendeel van de vondsten is afkomstig van grote containers, waarin vermoedelijk zout is getransporteerd. Opmerkelijk in dit aardewerk is de grote variatie in de hardheid van de baksels. Sommige fragmenten zijn van een zeer zacht baksel, andere zijn zo hard gebrand dat ze zijn vervormd. Van één bodem fragment is zowel de buitenzijde van de bodem als de buitenwand verglaasd en als het ware bedekt met een groen glazuur. Ook een randfragment vertoont dergelijke sporen aan de buitenzijde. Een ander stuk gebakken aardewerk kan een fragment zijn van briquetage-materiaal, steunmateriaal in het proces van zoutproductie. Bijzonder is dan dat het een briquetage-steun met rechte hoeken is. Nader onderzoek is gewenst, maar het lijkt er al op dat Romeinse stookplaats in Middelburg-Mortiere (vindplaats 1). deze vondst het onderzoek naar zoutproductie in de Romeinse tijd een stapje verder heeft gebracht. Pot of drinkbekertje van grijs aardewerk van Groenmarkt 13, Middelburg; datering eind dertiende of begin veertiende eeuw. Zeeuws Erfgoed 26 december 2008/04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 26