Colofon Internet www.scez.nl Bij de omslag Zeeuws Erfgoed is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief draagt het cul tureel erfgoed van Zeeland uit en informeert over archeologie, cultuur historie, erfgoededucatie, monumenten, musea en streektalen. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. redactie Marinus van Dintel, Aad de Klerk, David Koren, Jan Kuipers, Veronique De Tier, Tony Veenstra en Janneke de Wit eindredactie Saskia Buitenkamp, Aad de Klerk, Jan Kuipers en Veronique De Tier foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld. De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbenden. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor beeldmateriaal, door derden aangeleverd, waarop auteursrecht berust. opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Gebouw De Burg, Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 E-mail info@scez.nl Zeeuws Erfgoed jaargang 7 nr. 4 december 2008 - Agenda september 2008 met bijdragen van Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking - Zeeuws Archief Nieuws nr. 40 Aan dit nummer droegen bij: ARCHEOLOGIE Hans Bostelaar, Robert van Dierendonck, Henk Hendrikse, Hans Jongepier, Jan Kuipers en Bram Silkens CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN Marinus van Dintel ERFGOEDEDUCATIEJosien Pootjes LANDSCHAP EN HISTORIE Fred van den Kieboom en Aad de Klerk MONUMENTENWACHT Tony Veenstra MONUMENTENZORG Marinus van Dintel, David Koren, Jacquelien Pleijte en Jan van Zon MUSEA Leo Adriaanse, Marloes Matthijssen en Janneke de Wit STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Jolanda Geerse en Ronald van Immerseel JAARTHEMA Ronald van Immerseel ALGEMEEN Machteld Berghauser Pont, Saskia Buitenkamp en Marjan de Kort Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 19 januari 2009, zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. Herontdekking Hof Klarenbeek Ter hoogte van de Gerbrandylaan en de Noordweg wordt in opdracht van de gemeente Middelburg rond het bestaande Roggeveenhuis een nieuwe woonservicezone aangelegd. Dit jaar is begonnen met het bouwrijp maken van het terrein, waarbij ondanks de verstoringen een aantal opmerkelijke archeologische resten is opgetekend door S. (Hans) Bostelaar in samen werking met de Walcherse Archeologische Dienst. Langs de Noordweg is een zware bakstenen fundering van een toegangspoort gevonden; verder zijn gebouwresten en grachten gedocumenteerd. Het aardewerk en fraaie metalen voorwerpen, waaronder een sleuteltje, lakenloodjes en munten, plaatsen deze resten in de zestiende-achttiende eeuw, de tijd van de buitenplaats Klarenbeek waaraan deze wijk zijn naam dankt. 't Hof Claerebeek is aangegeven op de Hattingakaart van circa 1750. Overige bronnen zijn twee tekeningen uit de kroniek van Smallegange (1696) en oudere literatuur zoals de Walcherse Arkadia (1715). Op de kaart van Visscher-Roman (circa 1655) is de buitenplaats nog niet aangegeven. Vermoedelijk zijn de gronden van de buitenplaats na 1771 opgesplitst. Rond 1895 is er sprake van "de steenen palen van een deftig hek, waar eens de schoone lusthof Klaarenbeek" lag. Op de kadasterkaart van 1911 is de boerderij Klarenbeek weergegeven. Een foto uit datzelfde jaar toont de toegangspoort, kort voor de sloophamer toesloeg. Onderzoek en geschiedenis van het Hof worden uitgebreider behandeld in een komende aflevering van kwartaalblad Nehalennia. De toegangspoort van Klarenbeek in 1911. Twee zeemeerminnen met het wapen van Middelburg; ajourreliëf in eiken hout boven de ingang van het SCEZ-gebouw, voormalig Hotel De Burg aan Groenmarkt 13 te Middelburg. Het is gemaakt door Philip ten Klooster (1909-1969) (zie zelfportret), een kunstenaar die tal van werken realiseerde in de openbare ruimte in Zeeland. Beelden van hem zijn onder meer te zien in Schoondijke (Zeeuws-Vlaams trekpaard), Biervliet (Willem Beukels) en Vlissingen (Frans Naerebout). Ten Klooster had na de Tweede Wereldoorlog een groot aandeel in de artistieke component van Middelburgs wederopbouw. Tegenover het SCEZ-gebouw staat op de Sint-Jorisdoelen aan de Balans zijn laatste opdracht: Sint-Joris en de draak (foto's Joost Bakker). Zeeuws Erfgoed 27 december 2008/04

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 27