Inhoudsopgave SCEZpresse ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse JAARTHEMA 3 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Tevreden terugblikken LANDSCHAP EN HISTORIE 4 Het landschap als altijd open monument 5 Werk in uitvoering en voorbereiding Oproep boeken in te zenden voor de Prof. Van Winterprijs 6 De Archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Tholen CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN 7 Oriënterend onderzoek Boerderijenlijn afgerond Oude muurschilderingen het behouden waard 8 2 voor 12 voor industrieel erfgoed in Zierikzee STREEKTALEN 9 32ste Zeeuwse Dialectdag op 18 oktober 10 Nederlandse Dialectendag in Hoogeveen Streektaal Nieuws 11 Een symposium over het vertalen in het dialect: T'rug nae je moerstael MONUMENTENWACHT 11 Open Monumentendag 2008 12 Nieuwe huisvesting en depotvoorzieningen Instroom rijkssubsidieregeling voor kerken vanaf 2009 13 AGENDA ALGEMEEN 16 Prijsvraag 'Dat doet de deur dicht!' MONUMENTENZORG 17 ROP voorlopig gecontinueerd! Plasterk presenteert voortgang monumentenzorg Zeeuwse beleidsdatabase voor kerken? Rijkssubsidies voor Zeeuwse monumentale boerderijen 18 Nieuw schooljaar met volle klas restauratieleerlingen Elly, opdrachtgeefster restauratie RK Kerk te Ossenisse ERFGOEDEDUCATIE 19 Maatschappelijke stage en de culturele organisaties Webquests: digitale museumlessen MUSEA 20 Zeeuwse MuseumNa|8 Zeeuwse verhalen in musea smaken naar meer 21 Erfgoed van de Oorlog Spectrum 22 Evacuatieoefening museaal erfgoed in Vlissingen Zeeuws Erfgoeddebat ARCHEOLOGIE 23 Archeologische presentatie SCEZ Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland 24 Waterschap Zeeuwse Eilanden koploper archeologie 25 Onderzoek en meldingen 27 Colofon Bij de omslag Zeeuws Erfgoed 2 28 MOnuMENTaal Op 1 november werd het Jaar van de Tradities (2009) feestelijk geopend door koningin Beatrix. Plaats van handeling was het indrukwekkende complex Zonnestraal in Hilversum, ontworpen door architect Jan Duiker en in 1928 opgeleverd. Het vooral in beton, staal en glas opgetrokken complex is een fraai voorbeeld van het Nieuwe Bouwen. In 1990 is het voormalige sanatorium tot rijksmonument verklaard. Inmiddels worden pogingen in het werk gesteld om Zonnestraal op de Werelderfgoedlijst van de Unesco te krijgen. Saillant detail is dat Duiker zelf veronderstelde dat zijn gebouw ongeveer dertig jaar dienst moest kunnen doen. Na die tijd zou er volgens hem een nieuw gebouw zijn of zouden sanatoria overbodig zijn geworden. Het ging die 1ste november, en het gaat bij het Jaar van de Tradities uiteindelijk om het immateriële erfgoed. Het beschermen daarvan heeft een geheel andere dimensie dan het beschermen van het materiële erfgoed. De typische, fysiek gebonden behoudsproblematiek ontbreekt. Het gaat bij het immateriële erfgoed eerst en misschien wel vooral om de dynamiek, het telkens weer uitvinden van bestaande tradities en het ontstaan van nieuwe tradities. Dit proces wordt door historici wel aangeduid als 'the invention of traditions'. Levende tradities zijn dynamisch, groepsgebonden en bevorderen de sociale cohesie. Tijdens de opening werd ook de top 100 van Nederlandse tradities en rituelen onthuld. Op de eerste plaats geen Koninginnedag (vrijmarkt), maar Sinterklaas (pakjesavond). Koninginnedag haalde overigens een eer volle derde plaats. Waren er misschien ook nog Zeeuwse tradities en ritu elen, die de top 100 hebben gehaald? Helaas! Wel de Limburgse vlaai en het klootschieten, maar geen bolussen of ringrijden. We zullen in 2009 zien hoe het staat met de Zeeuwse tradities en rituelen. Er zal zeker aan dacht aan worden besteed. Op de valreep van 2008 hebben we ook de beschikking over een Zeeuwse Canon gekregen. De canon biedt in twaalf hoofdlijnen en vijftig vensters zicht op de Zeeuwse geschiedenis. Over tien van die vensters heeft iedere Zeeuw en iedere in de Zeeuwse geschiedenis geïnteresseerde zich uit kun nen spreken. PZC en Omroep Zeeland besteedden er ruimschoots aan dacht aan. Vele honderden reageerden. Is Nehalennia met haar tempel in Colijnsplaat het meest geschikt als venster voor de Romeinse tijd in Zeeland of is dat het Castellum in Aardenburg? De definitieve Zeeuwse Canon is te zien op www.geschiedeniszeeland.nl. De decembermaand is de maand waarin het Jaar van het Religieus Erfgoed wordt afgesloten. In Zeeland heeft dit geleid tot indrukwekkende projecten als 'zevenxzeven' en de Culturele Karavaan. Indrukwekkend van wege de verhalen, de culturele uitingen en vooral de betrokkenheid van heel veel Zeeuwen. Bij het verschijnen van deze Zeeuws Erfgoed ligt de officiële, landelijke afsluiting van het Jaar nog in het verschiet. Dat zal gebeuren op 18 december in de Nieuwe Kerk en het Abdijcomplex in Middelburg. Ik wens u goede dagen en een voorspoedig 2009 toe. Wim Scholten, directeur Bij de omslag zie pagina 27 onderaan 2008/04

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 2