Tevreden terugblikken [huist G VSBfonds 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Lichtshow Religieus Erfgoed op Abdijplein Hoewel '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed' pas over enkele weken wordt afgesloten, kan nu eigenlijk al geconcludeerd worden dat dit themajaar een daverend succes is geweest. In de landelijke en provinciale pers en bij het publiek is er afgelopen jaar veel aandacht geweest voor het religieuze erfgoed, zowel materieel als immaterieel. In Zeeland mochten vele manifestaties zich verheugen in grote bezoekersaantallen. Een aantal van de in dit jaar gestarte activiteiten blijken ook in 2009 een doorwerking te hebben en krijgen zelfs een permanent karakter. Ook op beleidsniveau wordt getracht de toekomst van ons religieus erfgoed te verzekeren. De Provincie Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en de verschillende in Zeeland aanwezige kerkgenoot schappen hebben de handen ineengeslagen in het door de SCEZ gefaciliteerde en ondersteunde Platform Historische Kerken Zeeland. Het religieuze erfgoed is duidelijk weer op de kaart gezet, maar de grote finale moet nog komen! Slotakkoord Het Jaar van het Religieus Erfgoed is bijna voorbij. Bijna, want er volgt in Zeeland nog een groots slotakkoord met vijf manifestaties tussen 9 en 18 december. En zelfs daarna is het raadzaam om de evenementenkalender (www.scez.nl) te raadplegen want er worden nog diverse activiteiten ontplooid na 18 december zoals de tentoonstelling van honderden kerststallen van 27 tot en met 30 december in de Catharinakerk van Hengstdijk, en de tentoonstelling 'De kerk in het midden', een wisseltentoonstelling van merklappen met bijbelse motieven en met een speciaal accent op religieus erfgoed in de vaste tentoonstellingen, zoals kerkschatten, oude bijbels, religieuze streekdracht in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes die tot 3 januari 2009 te bezichtigen is. Culturele Karavaan en 'De kerk als podium' Voorafgaand aan de landelijke sluitingsmanifestatie zal op 9 december (Nieuwe Kerk, Zierikzee), 10 december (Grote Kerk, Terneuzen) en 11 december (Nieuwe Kerk, Middelburg) de Culturele Karavaan door de provincie trekken. De Culturele Karavaan presenteert in drie Zeeuwse kerken artiesten uit verschillende culturen die zich door religieuze cultuurtradities laten inspireren en een eigentijdse persoonlijke interpretatie daarvan geven, met 'Licht' als verbindend thema. Het programma is divers en dynamisch en omvat Zeeuwse artiesten en (inter)nationaal bekende artiesten (zie agenda verderop). Op 11 december zal de Culturele Karavaan in de Middelburgse Nieuwe Kerk voorafgegaan worden door de manifestatie 'De kerk als podium' waarin onder andere met een aantal deelnemers aan '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed' teruggeblikt zal worden op het Jaar en vooruitgekeken naar de toekomst van het Zeeuwse religieuze erfgoed. Tevens zal dan het boek zevenxzeven, verhalen bij religieus erfgoed worden aangeboden aan mr. Annebeth Evertz, voorzitter commissie Welzijn van Provinciale Staten van Zeeland. Landelijke sluitingsmanifestatie Op 18 december volgt tenslotte de landelijke sluitings manifestatie in het Middelburgse abdijcomplex met de presentatie van de nieuwe beleidsvoornemens aan dr. Ronald Plasterk (minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) door prof. dr. N. Nelissen, emeritus hoogleraar Bestuurskunde aan de Radboud Universiteit Nijmegen, en opsteller van het Strategisch Plan voor het Religieus Erfgoed. Tevens zal dan ook de uitreiking van de prijzen van 'Erfgoed op eigen benen', de prijsvraag van het VSBfonds, plaatsvinden door mr. Frank Visser, juryvoorzitter en bekend van het NCRV-televisie- programma 'De Rijdende Rechter'. De prijsvraag is bestemd voor religieuze gebouwen die door middel van nevenbestemmingen of herbestemming een duurzame publieke functie kunnen krijgen. Voor de winnaar van de VSB-prijsvraag ligt 100.000 euro in het verschiet, voor de tweede en derde prijs respectievelijk 50.000 en 30.000 euro. Na afloop van de landelijke sluitingsmanifestatie zal '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed' om 19.00 uur officieel worden afgesloten met een voor iedereen gra tis toegankelijke spectaculaire lasershow met licht- en geluidscompositie over religieus erfgoed in verleden, heden en toekomst op het Abdijplein in Middelburg. De twaalfde dorpentocht van Terre des Hommes op 5 augustus stond in het teken van religieus erfgoed. Vertrekpunt was de Kapel van Hoogelande. Circa 3.500 belangstellenden namen deel aan de fietsroute, die langs uit de verhalenreeks xzeven.nl' voerde. Op de foto de stempelpost Abdijtoren (foto's Terre des Hommes). Prainoie Ze^and Zeeuws Erfgoed 3 december 2008/04 Jaarthema

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 3