Werk in uitvoering en voorbereiding Oproep boeken in te zenden voor de Prof. Van Winterprijs Actueel overzicht heemkundige organisaties Zoals geschiedenis momenteel leeft als nooit tevoren, zo trekt ook het landschap volop aandacht. Tracht men met alle mogelijke canons, met talrijke publicaties en met radio- en tv-programma's vooral de historische kennis bij te spijkeren en het historische bewustzijn van de gemiddelde Nederlander te vergroten, de betrokkenheid bij het landschap heeft alles te maken met zorg - zorg om de overal manifeste verrommeling. Heemschut mag dan koppen dat overleg het oude Middelburgse havenkanaal heeft gered, de zichtbare werkelijkheid lijkt dat te weer spreken. Ongerustheid was er ook over ingrepen door Natuurmonumenten in het oer-Zeeuwse landschap bij Sinoutskerke in de Zuid-Bevelandse Poel. Gelukkig is er ook positiever stemmend nieuws. De gemeente Veere werkt aan een landschapsvisie waarvoor ook bij de SCEZ wordt aangeklopt om advies. Sinds kort kan ze daarvoor inspiratie putten uit de Landschapsatlas van Walcheren, een bron waarom de meeste andere gemeenten haar zullen benijden. De succesvol verlopen cursus 'Streekgeschiedenis Tholen/Sint-Philipsland' krijgt begin 2009 een herhaling. Aanmelding via secretaris@heemkundetholen.nl. Dan start ook de cursus 'Wonen in een monumentenpand - Middelburg', gericht op de nog steeds groeiende belang stelling voor woonhuismonumenten. Aanmelding bij de ZVU: telefoon 0118-634800; zeeland@volksuniversiteit.nl. Er wordt ook nagedacht over de opzet van een of meer nieuwe cursussen. Kanshebber lijkt in elk geval een cursus waarin alle aspecten van de Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen aan bod komen. U hoort daarover nog van ons. Dat geldt ook voor de plannen voor een Zeelandbrede studiedag, te wijden aan het water. Met als centrale vraag of alle water dat ooit in dorp en stad aanwezig was, weer moet terugkeren en onder welke voorwaarden. Elke twee jaar wordt de Prof. Van Winterprijs uitgereikt voor het beste boek op het terrein van de lokale en regionale geschiedenis in Nederland. Voor bekroning komen in aanmerking lokaal- of regionaal-historische studies die een bovenlokaal (wetenschappelijk) belang hebben. De prijs wordt georganiseerd en gecoördineerd door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht. Het prijsbedrag van 3.500 euro wordt ter beschikking gesteld door het Prof. Van Winterfonds. De onafhankelijke jury is als volgt samengesteld: prof. Koen Goudriaan, prof. Maarten Duijvendak, dr. Thera Wijsenbeek, dr. Marlou Schrover en dr. Aad de Klerk. Dit keer komen boeken in aanmerking die verschenen zijn in 2007 of 2008. Het staat iedereen vrij boeken in te zenden: auteurs, uitgevers of wie dan ook. U kunt de boeken zenden naar het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, F.C. Dondersstraat 1, 3572 JA Utrecht, onder vermelding van 'inzending Prof. Van Winterprijs'. Voor meer informatie kunt u mailen naar ncv@volkscultuur.nl. De termijn voor inzending sluit op 15 januari 2009. De feestelijke uitreiking van de prijs is gepland voor medio oktober. Monumentaal landschap - voor hoe lang nog? - op de grens van Middelburg en Veere. Op www.scez.nl treft u de adressen van de heem kundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk> landschap en historie zeeuwse heemkundige organisaties). Zeeuws ErfgOed 5 december 2008/04 LANDSCHAP EN HISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 5