JURGE NS margarine Q-uh kB d d rienterend onderzoek Boerderijenlijn afgerond BIJZONDER Erfgoed Oude muurschilderingen het behouden waard n herbestemmingechte r diffuu s.Eigenaren Mede naar aanleiding van het Jaar van de Boerderij (2003) en de provinciale inventarisatie van historische boerderijen (2005) is de aandacht voor het agrarisch erfgoed in Zeeland de laatste jaren sterk toegenomen. In de wetenschap dat het Zeeuwse platteland in snel tempo verandert, is dit geen overbodige luxe. Door de voortgaande terugloop van het aantal boeren en tuinders worden veel boerderijen aan de agrarische sector onttrokken. Hieronder bevinden zich veel historische complexen, met cultuurhistorisch waardevolle gebouwen en erfelementen. Voor veel van deze boerderijen dreigt verval of sloop. Maar ook bij herbestemming kunnen waardevolle elementen verloren gaan; het passend maken van oude gebouwen is vaak problematisch en kostbaar, evenals het onderhoud ervan. Toch is er voor particuliere eigenaren van historische boerderijen vaak meer mogelijk dan bij hen bekend is. Door de wirwar aan regels bij de verschillende overheden is informatie over onderhoud, restauratie en krijgen hierdoor met diverse loketten te maken. In de praktijk leidt dit vaak tot onduidelijkheid en onnodige vertraging. Om de informatie- en adviesfunctie zo eenvoudig en helder mogelijk te maken, heeft de Provincie Zeeland de SCEZ opdracht gegeven om een provinciale boerderijenlijn op te zetten. Het project 'Helpdesk boerderijenlijn' is in mei 2008 van start gegaan met het uitvoeren van een oriënterend onderzoek. Binnen dit onderzoek is de huidige problematiek bij de instandhouding van historische boerderijen in kaart gebracht. Daarbij werd een twintigtal deskundigen en betrokkenen uit het veld gevraagd naar hun ideeën over draagvlak en uitvoering van een Boerderijenlijn in Zeeland. Intussen zijn de resultaten van het onderzoek gebundeld en wordt aan de feitelijke realisatie gewerkt. Volgens huidige planning zal de Boerderijenlijn in maart 2009 van start gaan. Binnen de historische dorpskern van Dreischor heeft het winkelpand van Van Dixhoorn sinds enkele jaren extra veel bekijks. Zelfs de nietsvermoedende wandelaar kan de groot aangebrachte schildering dan ook niet ontgaan. Al ruim honderd jaar prijkt de kleurrijke margarinereclame voor het merk 'Solo' op de voorgevel van het monumentale pand aan de Zuidstraat 12. Intussen is het merk al sinds jaar en dag niet meer in Nederland verkrijgbaar. Toch is de gevelreclame nooit verwijderd of overgeschilderd. En dit gegeven is uiteindelijk de redding gebleken voor dit bijzondere stukje erfgoed. Want hoewel de kleuren van de schildering in de loop van de tijd waren vervaagd en niet alle letters meer leesbaar waren, bleef de reclame als zodanig herkenbaar. Het was uiteindelijk de Stichting Beschermd Erfgoed Schouwen-Duiveland die een paar jaar geleden de cultuurhistorische waarde van de muurschildering onder de aandacht bracht. Na goedkeuring door de gemeente Schouwen-Duiveland kon in 2005 met het restauratie project begonnen worden. In de praktijk bleek dit nog geen eenvoudige zaak. Een gedeelte van de tekst was volledig verdwenen, terwijl ook het toegepaste kleur gebruik voor de nodige hoofdbrekens zorgde. Daarbij mocht de eenmaal gerestaureerde gevelreclame niet te nieuw ogen. Gedegen speurwerk in het verleden en vakkundig onder zoek en restauratiewerk ter plaatse werden echter beloond en in juni 2007 kon de herstelde muurschildering met trots aan het toegestroomde publiek getoond worden. Nu twee jaar later is de 'Solo-reclame' nog steeds het pronkstuk van de provincie, daar waar het gerestaureerde muurschilderingen betreft. Natuurlijk zijn er in Zeeland meerdere oude muurschilderingen bewaard gebleven. Ook deze objecten vertellen een verhaal over de lokale geschie denis van handel en nijverheid, over het leven van alledag. Helaas zijn de meeste schilderingen tot op heden groten- deels onopgemerkt gebleven. Een stelselmatige inventarisatie, vergezeld van een gemeentelijk beleid voor het behoud van dit erfgoed, zou dit opmerkelijk stukje erfgoed in de toekomst zeker ten goede komen. Ök De Solo-gevelreclame oogt sinds vorig jaar weer als vanouds. De muurschildering domineert het straatbeeld ter hoogte van de Zuidstraat. december 2008/04 CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 7