32ste Zeeuwse Dialectdag op 18 oktober 'Dialect en waeterlezingenmuziek en verhalen eektalen Het is uiteraard een traditie, de dialectdag van de Zeeuwse Dialectvereniging (ZDV), maar het was toch even anders dan de vorige jaren. Voor de eerste keer was de ZDV te gast in Landlust in Nieuwdorp; en een nieuwe locatie is altijd even wennen. Er zijn wat meer trapjes, de zaal is anders georiënteerd, geen pauze in het namiddagprogramma, het eten wordt net op een iets andere manier gepresenteerd, enzovoort. Maar de overgrote meerderheid van de ongeveer twee honderd bezoekers van deze dialectdag is met een goed gevoel naar huis gegaan. Het was een boeiende, overvolle dag, waarbij het dialect - zoals Engel Reinhoudt bij het slot van de dag opmerkte - soms iets minder aanwezig was dan andere jaren, maar als dialectsprekers zijn we tolerant, uiteraard. Na de jaarlijkse ledenvergadering, konden we dan ook uitgebreid genieten van een lezing over de Zeeuwse platbodems in Zeeland, deels in het Nederlands, deels in het Arnemuids. Het thema van dit jaar was immers 'Dialect en Waeter'. De commissaris van de koningin, Karla Peijs, opende wat later officieel de dag en gaf als niet-Zeeuwse wat gedachten mee over de Zeeuwse 'taele'. Haar Noord-Bevelandse echtgenoot was hiervoor een goede bron. De commissaris kan over het algemeen goed omgaan met de diverse dialecten in Zeeland, alleen met haar Noord-Bevelandse zwagers heeft ze het soms wat lastig, vertrouwde ze het publiek toe Maar haar echtgenoot vertelde dat dat niet zozeer met het Zeeuws zelf, maar met het binnensmonds praten te maken had. Daarna was het tijd voor verhalen en liederen. Anja Kopmels mocht het Noord-Bevelandse karakter van deze dag benadrukken en haalde uit haar repertoire alle liedjes over het water naar boven. Pau Heerschap vertelde na het middageten een verhaal in het Goerees. Daarna kwam het veelkoppige Visserskoor uit Bruinisse aan de beurt. Dat had alles met water te maken, maar weinig met dialect. Het koor zingt immers in het Nederlands. Maar de leden spreken gelukkig wel een woordje Zeeuws, de aankondi gingen kregen dus ook een Zeeuws tintje. Piet van der Maas vertelde als 'diekbaes' over de Noord-Bevelandse geschiedenis en welke rol het water daarin speelde. Thea de Bruin vertelde een Zeeuws-Vlaams verhaal en Engel Reinhoudt maakte een samenvatting van de dag en eindigde met een triest maar prachtig lied over de Watersnoodramp. De werkgroep 'Dialectdag' heeft weer een mooie dag georganiseerd. Van harte gefeliciteerd. Een aantal leden van het veelkoppige Visserskoor uit Bruinisse maakt zich Engel Reinhoudt sluit de dialectendag af met een lied over de Watersnoodramp. Piet van der Maas over de geschiedenis van het water rond Noord-Beveland Zeeuws Erfgoed 9 december 2008/04 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 9