Winnaar prijsvraag 'Dat doet de deur dicht!' gehuldigd bij Stenen Beer Gezellig napraten in Het Verdronken Land: waardin Gina met rechts van haar Willy van Hulle en echtgenote. Geschiedeniszeeland.nl Het webportaal www.geschiedeniszeeland.nl is dé toegang tot collecties van verschillende Zeeuwse erfgoedinstellingen. Nu nog zijn dat de collecties van de drie initiatiefnemers: SCEZ, Zeeuwse Bibliotheek en Zeeuws Archief. In de toekomst worden die uitgebreid met de collecties van meer cultuurhistorische organisaties in Zeeland. De mogelijkheid om op één plaats tegelijkertijd te zoeken en te vinden in verschillende collecties maakt het webportaal uniek onder het zo ruime aanbod van websites. Daarnaast krijgt de bezoeker concreet uitgewerkte informatie over specifieke gebeurtenissen, periodes en personen uit de Zeeuwse geschiedenis, evenals over Zeeuwse erfgoed organisaties en hun activiteiten en evenementen. De inundatiesluis uit 1784 diende niet alleen voor afvoer van overtollig water vanuit de polder, maar kon in tijd van oorlog ook gebruikt worden om de polders onder water te zetten en daarmee de vijand op afstand te houden. De stenen beer heeft een 'scherpe top', waardoor het onmogelijk was om de sluis te benaderen. In 2000 zijn de beer en de sluisingangen gerestaureerd. De sluis is een belangrijk waterstaatkundig element, gebruikt voor militaire doeleinden en een van de twee nog overgebleven inundatiesluizen in Zeeuws-Vlaanderen, compleet met stenen beer (waterkerende dam). Koude en natte prijsuitreiking op locatie bij de Stenen Beer nabij Zandberg (foto's Ramon de Nennie). Dinsdagmiddag 10 februari ontving Willy van Hulle uit Sas van Gent een Zeeuws erfgoedpakket ter waarde van 150 euro uit handen van Gina Poppe, waardin van café Het Verdronken Land. Hij* wist welke poort de favoriet is van de eigenares van het gezellige huiskamercafé in Emmadorp. Van Hulle deed samen met 90 anderen mee met de 3de editie van 'Dat doet de deur dicht!', een prijsvraag uitgezet door de partners van het webportaal geschiedeniszeeland.nl. Oplossing De keuze van Gina Poppe was niet al te moeilijk. Uit 78 goede inzendingen werd Willy van Hulle (65) geselecteerd. "Ik had direct al het vermoeden dat de poort zich ergens in de directe omgeving van Hulst bevond, maar ik wist niet meer precies waar. Mijn echtgenote en ik fietsen regelmatig routes aan de hand van fietskaarten, en zo wist ik het juiste antwoord te achterhalen. Het is de inundatiesluis de Stenen Beer nabij Zandberg, gelegen aan de Beerweg. Afgelopen zomer zijn we daar nog afgestapt. In beide sluisopeningen zijn vleermuiskasten geplaatst maar tot nu toe hebben we er geen gezien." telkens enkele tips te vinden als hulpmiddel bij het vinden van de oplossing. De eerste editie van de prijsvraag ging van start met de beiaardiers Henk G. van Putten en Jos Vogel. Bij de tweede editie was oud-monumentenschilder Toon van der Zande uit Zierikzee aan de beurt. Met de derde en laatste editie komt tevens een einde aan de prijsvragen op geschiedeniszeeland.nl. Doel prijsvraag In december 2007 presenteerden de drie partners van geschiedenis- geSChiedcniszeelilllcLvil zeeland.nl, SCEZ, Zeeuws Archief en Zeeuwse Bibliotheek, de geschiedenisprijsvraag met de titel 'Dat doet de deur dicht!'. Bedoeling van de prijsvraag was dat mensen het geschiedenisportaal bezoeken en raden wat de favoriete toegangsdeur is van Zeeuwen in een historisch, bijzonder of zeldzaam beroep. Op het webportaal waren dan Zeeuws Erfgoed 10 maart 2009/01 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 10