Terneuzen ontmasferdalsonontdekte pare.! iUTg Op verzoek van de gemeente Terneuzen heeft de SCEZ een inventarisatie gemaakt van waardevol cultuurhistorisch erfgoed. Het doel was om te komen tot een gemeentelijke monumentenlijst. De SCEZ heeft aan deze vraag gehoor gegeven vanuit de visie dat het een algemeen maatschappelijk belang betreft om een representatief deel van het aanwezige erfgoed te behouden. Behoud en ontwikkeling van cultuurhistorie zijn van groot belang voor de identiteit van een gemeente, maar zijn daarnaast ook van invloed op de leefbaarheid, betrokkenheid van de inwoners en de economische vitaliteit, waaronder het toerisme. De gemeente onderkent het belang van de cultuurhistorie ten volle en heeft in de raadsvergadering van oktober 2008 het licht op groen gezet om tot aanwijzing over te gaan. Het aanvankelijke uitgangspunt - te komen tot een Top 100 - is door de SCEZ niet gehaald. De verscheidenheid aan relicten en structuren was immers groot. Ook de uiteenlopende aard van de verschillende stads- en dorps kernen, alsmede de hoeveelheid bijzondere zaken in het uitgestrekte buitengebied van de gemeente, noopten tot een grotere selectie. Anders gezegd: de gemeente Terneuzen was veel 'mooier' dan het robuuste industriële imago deed vermoeden! De basislijst van minimaal aan te wijzen monumenten is dan ook anderhalf keer zo groot geworden, namelijk 150. Mede dankzij de uitstekende samenwerking met de verschillende heemkundige kringen, het Gemeentearchief en enkele particulieren kon de aandacht worden gevestigd op vele onontdekte parels die er in de gemeente nog te vinden waren. Op deze pagina's willen we u een indruk geven van het moois dat wij aantroffen en dat in aanmerking komt voor de gemeentelijke monumentenstatus. De gemeente heeft in december in verschillende plaatsen voorlichtingsavonden georganiseerd en in de afgelopen maanden is er ook op individuele basis met verschillende eigenaren gesproken. Inmiddels zijn er reeds vele tientallen objecten aangewezen en het proces is nog in volle gang. Ook de gemeentelijke website zal meer aandacht gaan schenken aan de bijzondere cultuurhistorie van de gemeente. Salon Americain aan de Prins Hendrikstraat 32 is een oud winkelpand uit de jaren dertig van de twintig ste eeuw. De expressionisti sche vormgeving is voor Zeeland en voor die tijd betrekkelijk zeldzaam en toont de grote moderniteit van de winkel. Dit woonhuis aan de Oostkade 26 te Sas van Gent is één vele bijzondere panden die deze stad rijk is en op de rijksmonumentenlijst niet zou misstaan. Achter de fraaie Jugendstilvoorgevel gaat een ouder pand schuil, vermoe delijk daterend uit de achttiende, begin negentiende eeuw. De RK H. Maria Visitatiekerk is gelegen aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe en daarmee het op een na langste dorp van ons land. De kerk zelf dateert ondanks de een voudige neogotische vormentaal uit 1947, gebouwd ter vervanging van de in 1940 opgeblazen voorganger uit 1887. Opmerkelijk is de zadeldaktoren, een vorm die je eerder in het noorden van het land zou verwachten dan in Zeeland. Beeldbepalende houten timmermanswerkplaats uit het begin van de twintigste eeuw in de kern van Zaamslag. Het is het enige niet-agrarische houten gebouw in het dorp en de werkplaats vormt een belangrijk relict van het ambachtsverleden. Zeeuws Erfgoed 13 maart 2009/01 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 13