Terneuzen is geen beschermd stadsgezicht, daar is al te veel voor gesloopt, maar als er één stukje zou zijn wat daarvoor in aanmerking komt, dan is het wel dit stukje oud-Terneuzen rond de Vissteeg. De architectuur en kleinschaligheid van dit gebied bieden een blik in de negentiende-eeuwse vesting waar vissers, soldaten en kleinburgers het oude Neuzen bevolkten. De oude molenaarsknechtwoning in Biervliet verkeert in een slechte staat maar vormt een fraai ensemble met de molen. De status van gemeentelijk monument biedt eigenaren van aangewezen panden financiële mogelijk heden om hun bezit te onderhouden of op te knappen die gewone panden niet hebben. Baarhuisje bij de begraafplaats van Philippine, daterend uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Het terrein heeft hoge cultuurhistorische waarden voor Philippine, onder meer vanwege de ligging (deels) op de oude vesting- werken. Daarnaast betreft het een begraafplaats van twee religies, respectievelijk de hervormden en de rooms- katholieken. Deze dubbelfunctie komt ook tot uiting in het baarhuisje. Het gebouwtje heeft twee deuren; de ene werd gebruikt voor katholieke overledenen en de andere voor hervormden. Een baarhuisje werd als tijdelijke bewaarplaats van overledenen gebruikt. Luchtwachttoren te Koewacht. Dergelijke torens werden gebouwd ten tijde van de Koude Oorlog (1952) als waar nemingspost om in tijden van spanning of oorlog laagvliegende vijandelijke vliegtuigen te kunnen signaleren. De toren in Koewacht is de hoogste van de nog in Nederland aanwezige torens. Luchtwachttorens zijn uiterst zeldzaam. De fraaie grenspalen aan de grens met België zijn van gietijzer en dateren uit 1843. Hoewel de palen nog een officiële functie vervullen, zijn al veel grensrelicten gesneuveld vanwege de open grenzen in het verenigde Europa. De vele grenspalen uit verschillende tijden benadrukken echter het bijzondere karakter van deze grensregio. Ook verlenen de palen vaak een extra esthetische waarde aan het landschap. Zeeuws Erfgoed 14 maart 2009/01 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 14