Grootse plannen, bijzondere huisvestingen US1. Nieuw museumbeleid in Terneuzen Terneuzen is de grootste gemeente van Zeeland. En bij een grote gemeente horen veel musea: negen maar liefst in Terneuzen, die interessante en soms zelfs unieke erfgoedcollecties beheren. Toch werd er in deze Zeeuws-Vlaamse gemeente jarenlang betrekkelijk weinig geïnvesteerd in het museumbeleid. De musea moesten het doen met een bedrag van 45.000 euro. Zij worstelen dan ook met een krappe huisvesting en slechte klimatologische omstandigheden. Maar vanaf dit jaar gaat het roer bij de gemeente compleet om: voor het nieuwe museumbeleid 2009-2012 heeft de raad meer dan 8,5 miljoen euro beschikbaar gesteld. Een ambitieus plan van het gemeentebestuur, dat getuigt van visie en durf. Het beleid is niet gericht op nieuwe musea, maar op het versterken en profileren van de bestaande instellingen. Het museumbeleid werd in 2007 voorafgegaan door een quick scan van de SCEZ. Speerpunt van het plan is het realiseren van nieuwe huis vesting voor de drie belangrijkste musea in de gemeente: Streekmuseum Het Land van Axel, het Industrieel Museum in Sas van Gent en het Schoolmuseum in de binnenstad van Terneuzen. Andere uitdagingen zijn het realiseren van een beter collectiebeleid en het realiseren van de drie P's: professionalisering, profilering en positionering. Bovenal draait alles om samenwerking: in overleg, publiciteit en kennisinvestering. Daarom wordt budget beschikbaar gesteld voor gezamenlijke initiatieven van de musea en collectieve scholing. Ook de particuliere musea worden niet vergeten: zij kunnen een beroep doen op een bijdrage voor kwaliteitsontwikkeling (bijdrage exploitatie). Terneuzen gaat het nieuwe museumbeleid vanuit drie centrale thema's benaderen: cultuur, historie en techniek. De drie bovengenoemde musea krijgen een nieuw onderkomen in bijzondere, bestaande panden. Een winwin-situatie, want (rijks)monumenten blijven behouden en krijgen een nieuwe functie. Drie vrijwilligers van de musea vertellen graag over de toekomstplannen en delen unaniem pluimen uit aan de wethouders Jaap Bos en Co van Schaik, beleidsmedewerker Michel de Vos en de vele bestuursleden en vrijwilligers die de plannen gezamenlijk hebben uitgedacht en waargemaakt. Streekmuseum Het Land van Axel is het enige geregistreerde museum van Terneuzen. Dit museum krijgt de grootste financiële injectie, die vooral gaat zitten in het opknappen en via nieuwbouw fors uitbreiden van het monumentale pand Antheunis aan de Markt in Axel. Armand van Avermaete vertelt: "Ons nieuwe onderkomen is een markant Jugendstilpand uit 1920, een oud warenhuis. In de loop der jaren is het pand helaas sterk verwaarloosd. Gelukkig zijn we er toch op tijd bij om het te redden." Hoofdreden om te verhuizen is de veel te krappe behuizing. "We zijn echt met een duimstok door ons huidige gebouw aan de Noordstraat gegaan, om te weten hoeveel meter we minstens nodig hadden. Want we mochten qua ruimte er zeker niet op achteruit gaan." Het streven is om in 2011 te openen. Met een breed opgezet museum dat hét representatieve centrum op het terrein van landschaps- en bewoningsgeschiedenis wordt van de gemeente Terneuzen. Maar wel met een boven- gemeentelijke uitstraling. Het Land van Axel is inmiddels al druk bezig om nieuw publiek aan te boren: "Vanaf april dit jaar zullen er cruiseschepen aanleggen in Terneuzen, en wij gaan Amerikaanse toeristen door ons museum rondleiden. Met gidsen in streekdracht." In het nieuwe pand komen onder andere een winkeltje, een audiovisuele zaal en ruimtes voor ontvangsten en tentoonstellingen. Niet alleen voor de eigen collectie, maar ook voor andere museumcollecties en wissel exposities van moderne kunst. De collectie van het Industrieel Museum Sas van Gent gaat verhuizen naar een oude suikerloods op het Cargill- terrein. Samen met een bijzondere antieke stoom generator, die nu nog bij Heros staat. De generator is een onbeperkte bruikleen van het Gentse MIAT, museum voor industrie, archeologie en textiel. Het Cargillterrein zal ook onderdak bieden aan de brandweer en verschillende carnavalsverenigingen. Bennie Vermandel van het Industrieel Museum: "Onze werkgroep staat te trappelen van ongeduld om de stoommachine met toebehoren zo snel mogelijk naar de nieuwe locatie te brengen. Een prachtige machine, met een marmeren bedieningspaneel en een smeedijzeren balustrade in Jugendstil. We willen een museum met een duidelijk herkenbaar concept neerzetten, dat een extra impuls wordt voor Sas van Gent en de gemeente Terneuzen. In samenwerking met plaatselijke bedrijvig heid en andere musea in de regio, zoals het MIAT. Het vernieuwde Industrieel Museum zal een boven- gemeentelijk karakter moeten krijgen, waarbij we hopen op belangstelling uit de gehele Benelux en mogelijk nog veel verder Zeeuws Erfgoed 18 maart 2009/01 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 18