Museumbezoeker heeft waardering voor Zeeuwse musea Het Schoolmuseum krijgt als laatste een nieuwe plek in een rijksmonument: een voormalig bankgebouw in de binnenstad van Terneuzen. Het museum komt op de begane grond, de rest van het pand wordt ingericht als expositieruimte en gedeeld met andere instellingen. Okke van der Maas en Rinus de Jonge vertellen: "Als gids is het bijzonder leuk om te vertellen: dit was vroeger de Rotterdamse Bank, maar dan wel in de Amsterdamse Schoolstijl." Er huizen nu nog verschillende maatschappelijke organisa ties in het pand, die eerst moeten verhuizen. Daarna kan het gebouw aangepast en ingericht worden. Daar gaat veel vernuft en creativiteit inzitten. "We willen het knus maken, zoals in ons huidige onderkomen. Een mix van oud en nieuw, voor klein en groot: we willen een oud schoolklasje en een kleuterhoek inrichten, maar ook een digitaal schoolbord inzetten en schoolplaten via een beamer laten zien." Qua publiek blijft het nieuwe museum zich vooral richten op schoolkinderen: educatie is een belangrijk doel. Maar het museum wil er ook zijn voor verenigingen, toeristen en leraren en studenten uit Nederland en België. En men sen die gewoon iets leuks in de binnenstad willen doen. "Je hoort vaak de kreet dat Terneuzen op de kaart gezet moet worden. Dat is onzin, Terneuzen staat er allang. Maar dankzij de plannen van de gemeente kunnen we nu ook een mooi cultureel visitekaartje afgeven. Wij willen graag iets betekenen voor de stad, eindelijk een volwaardig museum zijn waar echt iedereen iets uit zijn schooltijd kan herkennen." Suikerloodsen in Sas van Gent (foto Jos Bleijenbergh). Rotterdamse Bank in Terneuzen De Zeeuwse musea sloten enkele maanden geleden het museumjaar 2008 positief af. De sterke winst die in het topjaar 2007 werd behaald, kon afgelopen jaar vrijwel behouden worden. Hiermee gaan de Zeeuwse musea gelijk op met de landelijke trend. Totaal ontvingen de 45 musea in Zeeland 384.712 bezoekers. Opvallende stijgers waren het Museum voor Natuur en Landschap Terra Maris in Oostkapelle (37.754) en het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk (30.638). Het Zeeuws maritiem muZEEum heeft de hoge score van het Michiel de Ruyterjaar in 2008 niet kunnen vasthouden en eindigt ongeveer gelijk aan 2006 (38.333). De meeste bezoekers kwamen in het Zeeuws Museum in Middelburg: 44.997. Inmiddels zijn ook de eerste resultaten bekend van de Zeeuwse museumpeiling over 2008. In ruim twintig musea werd gedurende het jaar 2008 een Zeeuwsbreed publieksonderzoek uitgevoerd. De Zeeuwse museum peiling (opgezet door het Museum Support Team - MUST - i.s.m. de SCEZ) werd mogelijk gemaakt vanuit subsidie in het kader van het provinciaal museumbeleid Investeren in Zeeuwse musea, een duurzame kwestie. Uit het onderzoek blijkt dat de vaste collectie het belang rijkste motief is om een museum te bezoeken. Slechts een enkel museum trekt duidelijk publiek met wisseltentoon- stellingen. Het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg was hiermee afgelopen jaar succesvol bezig. Bij de vaste presentaties waarderen de bezoekers vooral een helder en uniek profiel van de musea. Dit sluit goed aan bij de oproep vanuit het provinciaal museumbeleid tot meer profilering van de musea. Thema's die echter te spe cialistisch zijn, trekken moeizaam een groot publiek aan. Uit de Zeeuwse museumpeiling komt verder naar voren dat informatievoorziening voor de bezoeker in Zeeuwse musea niet zo hoognodig via interactieve beeldschermen hoeft plaats te vinden. Bezoekers geven aan dat ze het klassieke tekstbord en bijschrift nog steeds het hoogst waarderen. Dit wordt gevolgd, op de tweede plaats, door foto-, dia- en filmbeelden. Op de derde plaats willen mensen geïnformeerd worden door dingen zelf te doen en te ontdekken. Pas op de vierde plaats staat de informatievoorziening via interactieve beeldschermen. Informatievoorziening via een catalogus of zaalblad wordt door weinig mensen gewaardeerd. De definitieve resultaten van de Zeeuwse museumpeiling zullen worden ingezet tijdens een werkconferentie, dit voorjaar, over de voortgang van het provinciaal museum beleid. Die werkconferentie zal plaatsvinden bij COVRA in Vlissingen-Oost, alwaar dan ook de centrale depot voorziening voor de Zeeuwse musea officieel van start gaat en tevens de centrale database van de Zeeuwse museumcollecties online gaat via het webportaal geschiedeniszeeland.nl. Zeeuws Erfgoed 19 maart 2009/01 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 19