Archeologische Nieuws Onderzoek en meldingen Noordzee Schouwen Archeologie Tiende Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag Zaterdag 16 mei 2009 organiseert de SCEZ voor de 10e keer de Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD). De viering van dit tweede lustrum vindt plaats in de Oude Dormter (filmzaal) in de Abdij van Middelburg. De uitnodigingen worden begin april verzonden. Archeologisch Depot tijdelijk verhuisd In december 2008 is het Provinciaal Archeologisch Depot verhuisd naar een tijdelijk depot in Middelburg-Arnestein. Totdat de nieuwbouw van het depot op de oude locatie is gerealiseerd (naar verwachting medio 2010), blijft de collectie (meer dan 2.000 grote kartonnen dozen van 50 x 50 centimeter) in Arnestein. Zij blijft toegankelijk voor raadpleging en bruikleen. Gemeentelijk Archeologiebeleid Negen gemeenten slaan handen ineen Na een lang Europees aanbestedingstraject is het gemeentelijk archeologiebeleid voor de gemeenten Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal, Sluis, Terneuzen en Tholen een feit. Op 22 januari is het contract getekend tussen de gemeenten en Vestigia. Tot 2012 zal dit bureau voor het buitengebied en de kernen archeologische verwachtingskaarten, een archeologiebeleid en archeologische beleidsadvieskaarten opstellen, zodat waardevolle vindplaatsen in de bestemmingsplannen terechtkomen. Zeeuws Erfgoed informeert u over de ontwikkelingen. Kernen Aardenburg, Sluis, IJzendijke, Oostburg Begin 2009 zijn de archeologische verwachtings- en beleidsadvieskaarten voor de kernen van Aardenburg, Sluis, IJzendijke en Oostburg opgeleverd door ADC Heritage. Het rapport heeft veel kaartbijlagen. De beleidsadvieskaart toont in welke zones archeologisch onderzoek vereist is en welke de vrijstellingscriteria zijn. Het rapport bevat ook een cd-rom met het kaartmateriaal. Het rapport is raadpleegbaar bij de SCEZ, de RACM en de gemeente Sluis. Bronzen scheepskanon uit 1631 In september 2008 vond Rijkswaterstaat bij werkzaamhe den in de Euro-Maasgeul, vaarroute naar Rotterdam, een historisch kanon op de zeebodem. Maritiem historicus/archeoloog Arent Vos (RACM) onderzocht het bronzen kanon (lengte van 319,5 centimeter). Het is in 1631 gegoten en kwam in 1665 op de zeebodem terecht. Over dit kanon en een verrassende Zeeuwse connectie verschijnt binnenkort in het kwartaalblad Nehalennia een uitgebreider artikel van Arent Vos. Schouwse duinen veel ijzertijdaardewerk uit de laatste eeu wen voor het begin van de jaartelling en botmateriaal gevonden. Het meeste materiaal lag geconcentreerd in een donkere cultuurlaag op 3,5 meter NAP. Een andere locatie herbergde zeer veel fragmenten kogelpot- en Pingsdorfaardewerk uit de tiende/twaalfde eeuw. Ook hier was over ruim 30 meter een cultuurlaag zichtbaar. Op 27 november 2008 verrichtte de SCEZ archeologische waar nemingen met F. Beekman (AWN, afdeling Den Haag) en C. Beijersbergen (Staatsbosbeheer), die als gids fungeer den. De archeologische sporen zijn ingemeten door R. Homburg, landmeter bij de Provincie Zeeland. De SCEZ ontving de vondsten voor nader onderzoek. Bezoekersinformatie Archeologiepresentatie 'Vijftig jaar Zeeuwse bodemvondsten'. Looptijd: t/m einde 2009, op werkdagen, maandag t/m vrijdag 10.00-16.00 uur. Locatie: SCEZ, gebouw De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg. Stuifketel in de Schouwse duinen, met sporen uit de ijzertijd (foto Frans Beekman). Het kanon uit de Euro-Maasgeul op transport (foto Arent Vos, RACM). iJzertijdsporen in de duinen Tijdens een verkenning door de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Den Haag, is in 2008 op een locatie in een stuifketel van de Zeeuws Erfgoed 23 maart 2009/01 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 23