Tholen Noord- en Zuid-Beveland Forensisch onderzoek menselijke kaak In december 2008 werd de SCEZ op de hoogte gesteld van de vondst van een menselijke kaak bij milieutechnisch onderzoek aan de Eendrachtsweg 13a te Tholen. Het onderzoek werd eerst uitgevoerd door de technische recherche, Politie Zeeland. Het Nationaal Forensisch Instituut onderzocht de kaak nader. Hij bleek afkomstig van een persoon die een stenen (aardewerk) pijp rookte. Het gaat om iemand die leefde tussen de zestiende en negentiende eeuw. Mogelijk betreft het botresten in van elders ter ophoging aangevoerde grond. De resten bevonden zich meer dan 2 meter beneden maaiveld. Wissenkerke, Emelissedijk: zuidwestprofiel van de Emelissedijk met laag takken als fundering/ egalisatie op de zandige kwelderbodem (foto ArcheoMedia BV). Middeleeuwse sporen Kreekpad Kats Wegens nieuwbouw aan het Kreekpad in het zuiden van Kats is een veldonderzoek uitgevoerd door ArcheoMedia BV. Het plangebied ligt op de rand van en deels in een middeleeuwse geul. Er was hier een vondstmelding uit de jaren vijftig van de vorige eeuw bekend van een maalsteen (nieuwe tijd); ter plaatse bevonden zich ook resten van funderingen en laatmiddeleeuwse begravingen. In 2002 verrichtte de SCEZ in een perceel in het plangebied langs het Kreekpad boringen voor de aanleg van een drinkput van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Hierbij kwamen botresten en puin aan het licht. Het jongste veldonder zoek bestond uit grondboringen en het graven van proefputten ter opsporing van eventueel aanwezige laatmiddeleeuwse begravingen; het leverde echter geen vindplaatsen op. Baksteenoven Zandhoekweg Wissenkerke Het in de vorige Zeeuws Erfgoed vermelde onderzoek op Noord-Beveland leverde verrassende resultaten op. Aan de Zandhoekweg te Wissenkerke werden geen sporen van het verdronken Koningsheim gevonden, maar wél resten van een grote baksteenoven, de eerste in Zeeland die vrijwel Wissenkerke, Zandhoekweg: resten van een laatmiddeleeuwse baksteenoven. De zichtbare muurtjes bevatten de onderste rijen van de gestapelde bakstenen die niet uit de oven zijn gehaald (foto ArcheoMedia BV). volledig is opgegraven. De omvang was 13,5 x 5,5 meter. Niet duidelijk is of de oven was ommuurd. In de oven waren de onderste lagen van gestapelde bakstenen, formaat 24 x 12,5 x 5,5 centimeter, in noord-zuid gerichte rijen achtergebleven. Deze waren niet goed gebrand of verglaasd en niet geschikt voor gebruik. De dikke puinlaag erbovenop bevatte ook uitsluitend afval Archeologisch onderzoek van ongeschikte bakstenen. De vloer in de stookgangen in uitbreidingsplan tussen de rijen was verbrand en op één plaats helemaal Mannee te Goes. verglaasd. Asresten en andere vondsten zijn niet aan getroffen. Het baksteenformaat suggereert een datering eind veertiende tot in de zestiende eeuw; de afdekking van de ovenresten door een overstromingslaag kan erop wijzen dat de oven tot kort vóór de Sint-Felixvloed (1530) in gebruik was. Emelissedijk Wissenkerke onderzocht In hetzelfde project als van de baksteenoven is de Emelissedijk (noordzijde) doorgraven voor een duiker. Voor de eerste keer in Zeeland is hierbij onderzoek gedaan naar structuur en opbouw van een oude dijk. De Emelissedijk is in 1598 aangelegd als dijk van de Oud-Noord-Bevelandpolder, de eerste herdijking van het in 1530/32 verdronken Noord-Beveland. De dijk is gebouwd op een natuurlijke zandlaag, waarschijnlijk op de vloedlijn van een kwelderplaat. Op het zand is voor een deel een fundament gelegd van soms zes tot zeven lagen takken en twijgen, per laag kruislings over elkaar. Het takkenpakket varieert in omvang en was niet overal aanwezig. Blijkbaar diende het ook als opvulling van het onderliggende reliëf. De takkenlaag, schuin georiënteerd ten opzichte van de lengterichting van de dijk, lag vast met enkele rijen soms bekapte en aangepunte houten palen en staken. Op het fundament is de dijkkern aangelegd: venige blauwgrijze plaggen met goed geconserveerd organisch materiaal. Daaroverheen legde men schorrenplaggen. Het onderzoek is lopende. Wissenkerke, Emelissedijk: overzicht over het zuidprofiel tijdens de bemonstering voor het archeobotanisch onderzoek. De donkere kern van de dijk met de vele organische resten is duidelijk zichtbaar. Goes-Mannee Op 3 november 2008 verrichtte de SCEZ met SOB Research uit Heinenoord waarnemingen in uitbreidings plan Goes-Mannee, na een vondstmelding door de heer P. Hengsdijk betreffende baksteen(puin)concentraties in een nieuw gegraven wegcunet. In totaal zijn vijf Zeeuws Erfgoed 24 maart 2009/01 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 24