Zeeuws :r agenda Terugblik op presentatie Zeeuwse Canon maart 2009 PUBLICATIES De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven het Alledaagse leven. Tradities trends in Nederland, Waanders Uitgevers speelt in op 2009 als Jaar van de Tradities, met de uitgave van een 35-delige verzamelreeks. Elke aflevering van 32 pagina's behandelt een aspect uit de geschiedenis van het dagelijks leven in Nederland. In deel 1 vraagt Cor van der Heijden zich af wat typisch Nederlands is; deel 2 door Albert van der Zeijden is gewijd aan Sinterklaas. Een greep uit de komende afleveringen: carnaval, oranjecultuur, kinderen, natuur en dieren, het lichaam, ambachten en erotiek. Tholen chronologisch wordt verhaald. Als bijlage is een overzicht opgenomen van alle ambtsdragers, uitgebrachte beroepen, ledenaantallen en een lijst van geraadpleegde bronnen. Allie Barth en Albert Kort, Bevelandse vertellingen (Goes: Het Paard van Troje, 2008) 96 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90-80953-15-4. De gemeentearchivaris en de Bevelandse historicus vertellen in dit boek een tiental leuke verhalen en anekdotes over opmerkelijke Bevelandse gebeurte nissen en sociaal onrecht op Zuid- Beveland in de negentiende en twintig ste eeuw. Elk verhaal is voorzien van illustraties. John Bijman e.a. (red.), Godshuis Monument. 1050jaar Sint-Baafkerk te Aardenburg (Aardenburg: Werkgroep Sint-Baafskerk, 2009) 42 pag., ill., foto's. Bundel n.a.v. het in de titel genoemde jubileum dat samenvalt met het jubileum t.g.v. de vijfhonderdste geboortedag van Johannes Calvijn. Kees Bos [et al.], Landschapsatlas van Walcheren, Inspirerende sporen van tijd (Koudekerke: Bos Böttcher, 2008) 416 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978 90-77525-15-9. Dit bijzondere boek beschrijft de geschiedenis van het landschap van Walcheren vanaf het ontstaan tot nu. De acht hoofdstukken in dit rijk geïllustreerde boek zijn chronologisch opgebouwd en worden afgesloten met een toekomstvisie. De hoofdstukken zijn: inspirerende sporen van tijd, van zee naar land, het middeleeuwse erfgoed, een laatmiddel eeuws panorama, een tijdelijke buiten plaatscultuur, van Fransen tot Duitsers, een nieuwe toekomst, naar de eenen twintigste eeuw en het nieuwste Walcheren. Cyriel le Coq i.s.m. Rianne Willems, Zand erover (Goirle: Blad Boek, 2008) 114 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-806766-7-1. Dit boek is het aangrijpende levensverhaal van Cyriel le Coq die in de jaren dertig in grote armoede opgroeit in de omgeving van Aardenburg. Met bedelen en smok kelen houdt de familie zich in leven. De voogdij plaatst de kinderen uit het gezin uit huis en Cyriel komt in Limburg terecht waar hij in de oorlogs jaren op een boerderij met partizanen en onderduikers terechtkomt. Na terugkomst in Zeeland maakt hij de Watersnoodramp mee. C.J. Meeuse, Jacobus Koelman (Kampen: De Groot Goudriaan, cop. 2008) 196 pag.; ISBN: 978-90 886506-7-3. Jacobus Koelman (1635 1695) is een van de bekendste predi kanten van de Nadere Reformatie. In het boek wordt zijn leven in drie delen uiteen gezet: eerst zijn levensloop, daar na een beschouwing over Koelman als puritein van de Nadere Reformatie en tenslotte zijn strijd tegen Labadisme, Coccejanisme en Cartesianisme. De Sluise predikant verzette zich tegen overheidsinmenging en werd door de overheid verbannen. Met bibliografi sche literatuuropgave en index. Ruben Oreel, Vlissingen op straat (Vlissingen: ADZ, 2008) 128 pag.; ISBN 978-90-72838-45-2. Fotoboek van de Middelburgse fotograaf Ruben Oreel die het straatleven in Vlissingen in 2007 en 2008 vastlegde. Dennis Rijsbergen (samenst. en red.), Jaar in Zeeland, 2008 (Middelburg: PZC, 2008) 96 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-78797-21-0. Het eerste jaar boek van de PZC, voorzien van veel foto's met korte toelichtingen bij de behandelde onderwerpen en nieuws items van het afgelopen jaar. Opmerkelijk is dat het jaarboek slechts de maanden januari t/m oktober weergeeft. Ton Roos en Margje Eshuis, Op een dag zullen ze ons vinden: een Zeeuwse geschiedenis in Brazilië (Barneveld [etc.]: BDU [etc.], 2008) 160 pag. ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-878804-8-4. Uitgave ter gelegenheid van 150 jaar Hollandse emigranten in de staat Espfrito Santo, Brazilië. Vanaf 1858 tot en met 1862 vertrokken ongeveer 700 Zeeuwen naar Brazilië. De eerste drie hoofdstukken gaan over de emigratie- problematiek (deel I, hoofdstukken 1 t/m 4), de kommervolle ontginning van de kolonie in Espfrito Santo (hoofdstukken 5 en 6) en de verdere geschiedenis van de Nederlandse gemeenschap aldaar (hoofdstukken 7 t/m 15). Aansluitend zijn een bijlage, literatuurlijst en fotoverantwoording opgenomen. J. de Ruiter, Lewedorp, dorp aan de Sloedam (Goes: De Koperen Tuin, 2008) 84 pag.; ill., krt., foto's, tek., tab.; ISBN 978-90-76815-27-5. De Ruiter is met dit boek bijna aan het eind gekomen van zijn reeks over dorpen in Borsele. Het onderzoek mondde ditmaal uit in 25 hoofdstuk ken over onder andere de Kraaijert- polder, toponymie, ambachtsheren, het Sloe, postvervoer, spoorlijnen, kerkgeschiedenis, scholen, de Tweede Wereldoorlog en de bevolking. Met naamregister en literatuurlijst. Wim Adriaansen, Jons Viruly, 1905 1986 Vlieger en schrijver. Vleugels aan het woord gegeven (Zaltbommel: Aprilis, 2008) 368 pag.; ill., foto's; ISBN 978 90-5994-223-3. Jons Viruly was naast vlieger ook auteur van vele boeken en verhalen over de luchtvaart. Hij ging werken bij de KLM waar hij het uitein delijk tot commodore zou schoppen, tot in 1954 een ongeval een einde aan zijn carrière maakte. Hij trouwde in 1955 met de actrice Mary Dresselhuys. Dit boek is een biografie over de schrij ver die in Westkapelle werd geboren en opgroeide. In een tiental chronologisch geordende hoofdstukken wordt het leven van deze vliegenier verteld. Met notenapparaat, bibliografie en fotover antwoording. S. Baaij met voorgeschiedenis 1834 1906 door J. de Jonge, Wonderlijk verhoogd 100 jaar Gereformeerde Gemeente Tholen 1906-2006 (Goes: De Ramshoorn, 2008) 445 pag.; ill., foto, tek.; ISBN 978-90-705967-3-9. Het boek is onderverdeeld in twee delen: het woord vooraf door J. de Jonge telt veertien kleine hoofdstukken en in totaal 92 pagina's. Het tweede deel, van de hand van S. Baaij, telt 22 hoofdstukken waarin de geschiedenis van de Gereformeerde Gemeente te Karla Peijs oriënteert zich op de plaatsen van de tien ontbrekende vensters (foto Marjan de Kort). Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Burgerzaal van het Stadhuis van Middelburg op 28 november vorig jaar is de Canon van Zeeland gepresenteerd. Commissaris van de koningin Karla Peijs nam het eerste exemplaar van de brochure en het affiche in ontvangst. Alvorens de officiële overhandiging plaatsvond, moest zij eerst de nog ont brekende tien vensters in de juiste volg orde plaatsen. Dat ging probleemloos. De Zeeuwse Canon telt in totaal vijftig vensters. Over tien daarvan heeft ook de Zeeuwse bevolking zich uit kunnen spreken. Bijna zevenhonderd Zeeuwen deden dat, daarin gestimuleerd door PZC en Omroep Zeeland. Beide media besteedden ruime aandacht aan de Zeeuwse Canon. Uiteindelijk heeft een jury onder leiding van journalist en lid van de Eerste Kamer Kees Slager de definitieve keuze voor deze tien vensters bepaald. Dat zorgde tijdens de bijeen komst voor spannende momenten. Zou het Zeeman worden of Van Dale, het castellum of de Nehalennia-steen? Aardig was dat ook de filmpjes die Omroep Zeeland over een zestal vensters maakte werden vertoond. Na afloop kre gen de aanwezigen een exemplaar van de brochure en het affiche mee. De bro chure, een ontwerp van decreet te Middelburg, oogstte veel succes. Het is een aantrekkelijk vormgegeven losbladig drukwerkje, verpakt in een doorzichtig doosje. De vijftig vensters kunnen als een leporelloboekje aan elkaar worden geplakt, met als resultaat vijf meter geschiedenis van Zeeland. Het 'buiten model' affiche waarop Karla Peijs de laatste tien vensters aanbracht heeft momenteel een mooie plaats in het pro vinciehuis. Het is opgesteld in de hal op de eerste verdieping, tegenover de verga derzaal van Gedeputeerde Staten. Affiche en brochure zijn breed verspreid onder de erfgoedorganisaties, het basis onderwijs en het voortgezet onderwijs in Zeeland. De brochure is voor 6 euro (exclusief verzendkosten) te koop bij SCEZ, Zeeuws Archief en Zeeuwse Bibliotheek. In de tweede helft van dit jaar verschijnt bij de Walburg Pers een boek over de Zeeuwse Canon. Het initiatief voor het samenstellen van de Canon van Zeeland is ontstaan van uit geschiedeniszeeland.nl, een samen werkingsverband van SCEZ, Zeeuws Archief en Zeeuwse Bibliotheek. Zeeuws Erfgoed 27 maart 2009/01 Agenda

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 27