agenda maart 2009 Paul de Schipper, De slag om de Oosterschelde. Een reconstructie van de strijd om de open Oosterschelde (Atlas: Amsterdam/Antwerpen, 2008) 496 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-450 0048-0. BN/De Stem-journalist Paul de Schipper schreef een vuistdik werk over de actiegroepen die een dusdanige druk op de overheid uitoefenden dat het plan tot sluiting van de Oosterschelde werd afgeblazen. Alle betrokkenen vertellen hun verhaal, onder wie oud-politici, bestuurders en hun voormalige tegenstanders. Daarnaast deed De Schipper veel archiefonderzoek en research in kran ten, rapporten, verslagen en bij voor malige actiegroepen. In plaats van een dam (gepland in 1978) werd de Stormvloedkering Oosterschelde (1986) het eerste bouwwerk waarbij de zorg voor het milieu het won van het zakelijk denken. Met beknopte bron nenopgave en index. Gerard Smallegange, Land- en Zeezicht. Boerderijnamen in Zeeland (Goes: De Koperen Tuin, 2008) 95 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978 90-76815-26-8. Het inmiddels vierde deel in de boerderijenreeks van Smallegange. In dit boek beschrijft Smallegange de oorsprong van circa 130 boerderijnamen in de provincie en de geschiedenis van de hofsteden zoals Land- en Zeezicht, Stuyvesant, Klondieke, Kwistenburg en Acht is meer dan Duizend. Het boek is voor zien van vele foto's en illustraties. Met fotoverantwoording en literatuuropga ve, maar zonder lijst sites en van archi valia, terwijl deze (zie omslag) wel geraadpleegd zouden zijn? Rinus Spruijt, Zwieg stille (Vlissingen: Den Boer/De Ruiter, 2008) 144 pag. In deze historische roman strijdt een rietdekkersgezin aan het begin van de twintigste eeuw tegen de armoede door hard te werken. Uitgegeven in het kader van de Week van het Zeeuwse boek. Adri van de Velde, Een dorp in de scha duw (Biezelinge: [s.n.], 2008) 115 pag., ill. Fotoboek over de kerk, de restauratie daarvan, en alle daarbij betrokken ver enigingen en bijzondere gelegenheden. L. Vogelaar, Van zee tot zee zal Hij regeren. De Gereformeerde Gemeenten en de watersnood van 1953, Deel2 (Goes: De Ramshoorn, 2008) 311 pag.; ill.; foto's; ISBN 987-90-76466-67-5. Geeft een beeld van de getroffen gere formeerde gemeenten waarbij alle getroffen plaatsen per eiland worden besproken. Gebieden als de Hoeksche Waard, Tiengemeten en de Alblasserwaard worden hierbij ook besproken. Ellen de Vriend-de Jong (samenst. en red.), 100 jaar Scheldemond (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2008) 221 pag.; ill., foto's, tek., ISBN 978 90-74576-94-9. Geeft de geschiedenis weer van scholengemeenschap Scheldemond, al is alleen de geschiedenis van de voorgangers van het instituut al een reis door de tijd. Het boek bevat veel verhalen van en over oud-leerlingen, docenten, sportda gen, reizen, schoolgroei en onderwijs vormen; kortom een zeer caleidosco pisch beeld van verleden naar heden. Huib M. Vriesendorp, Huib C. Vriesendorp en Esther S. Vriesendorp (red.), Brieven uit de Tweede Wereldoorlog: correspondentie van Co en Cor Vriesendorp-Delhez, 2de ed. (Dordrecht: Familievereniging Vriesendorp, 2006) 424 pag.; ill., foto's, krt. Vuistdik familierelaas van de Tweede Wereldoorlog in Brabant en Zeeland van een broer en zus aan de hand van de onderlinge briefwisselin gen. Foto's en kaarten vullen de tekst aan. Met literatuuropgave en index. Louis Westhoff en Aad Westhoff- Hubée, Eert uw vader en uw moeder. Protestantse ouderenzorg op Walcheren (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2008) 119 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90 74576-96-3. Dit boek over de prote stantse ouderenzorg op Walcheren is voorzien van veel fotomateriaal en bevat onder meer hoofdstukken over diaconale zorg, de wet op de bejaarden oorden, ontwikkelingen in de classis Walcheren, SPOW en de zorginstellin gen Nieuw Sandenburgh, Swerf-Rust en Ter Veste. Bram Wielemaker en Nienke Bothoff (eindred.), Boerderijleven op Walcheren, 2e dr.(Wielemaker: [S.l.], 2008) 124 pag.; ill., foto's, tek. In dit boek vertelt de bewoner van een boerderij aan de Groeneweg in Koudekerke de geschie denis van het bedrijf en het leven daar omheen. Bijzonder is dat dit gebeurt aan de hand van de gewassen, het vee en de vier seizoenen. Mark Zuehlke, Terrible Victory. First Canadian Army and the Scheldt Estuary Campaign: September 13-November 6, 1944 (Vancouver/Toronto/Berkeley: Douglas McIntyre, 2007) 545 pag.; ill, foto's, krt.; ISBN 13:978-1-55365 227-4. Het vuistdikke boek is onder verdeeld in vijf delen (The Fall of Dreams, The Cinderella days, Tightening the Ring, Fight to the Finish, The Scheldt in Memory), die ieder weer zeven hoofdstukken opleve ren. Tevens voorzien van een bijlage, eindnoten, lijst met bronnen en een index. Tijdschriften Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee, het kwartaalblad van de Werkgroep CultuurHistorie van het Zeeuws Genootschap en de Zêêuwse Dialect Verênigieng bracht een tweetal themanummers. De artike len in afl. 161 (najaar 2008) zijn gewijd aan de Historische Studiedag 2007, 'Proeven voor het verstand, den smaak en het hart' (letteren) met bij dragen van Aarnout de Bruyne, Pau Heerschap, Jan J.B. Kuipers en Marcel van den Driest. Afl. 162 (winter 2008) bevat de bijdragen aan het symposium 'Bergen van (w)aarde', op 29 mei 2008 gehouden in Middelburg en georgani seerd door de SCEZ. De artikelen behelzen allerlei aspecten van de Zeeuwse vliedbergen en zijn van de hand van Aad P. de Klerk (SCEZ), Jan J.B. Kuipers (SCEZ), Jan van Doesburg (RACM) en Teun van Elsacker (Provincie Zeeland). Traditie. Tijdschrift over alledaagse din gen, tradities en rituelen van het Ned. Centrum voor Volkscultuur bevat in het winternummer 2008 een artikel over het Vrouweputje in Baarsdorp van Jan J.B. Kuipers (pag. 28-31). Het putje speelde een rol in de katholieke volksdevotie en fungeert nu in een ver nieuwde context van erfgoededucatie, ecologie en spiritualiteit. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 17/nr.4 (2008) 121 160. Ditmaal bijdragen van B. van Noordwijk over Zondags zilver in Zeeland, H.J. Raad over Zeeuwse slak ken, P.N.Th. Zuijdweg met een biogra fische schets over F.P. Polderdijk (1860 1944), een gecombineerde inzending van Lou Vleugelhof (gedichten) en Alies de Jonge (illustraties) over de Westeindse Weel en een op het eerste gezicht wel zeer vreemde eend in de bijt door M.C. Louws over geluidsiso latie in woningen van 1963 tot heden - ofwel de toepassing van ankerloze spouwmuren. Zeelandboek 12 (2008) 287 pag.; ISBN 978-90-77525173. In dit Zeelandboek staan 21 bijdragen van onder meer Sonja Barentsen over Film by the Sea, Veronica Frenks over het Zeeuws ari- tiem muZEEum en Jan van Mourik en Margriet Achtereekte over de toekomst van de Westerschelde. Economische bijdragen zijn er bijvoorbeeld van Arno Dirkzwager over de trein als schakel in transport, van Arnold Parre over de Oosterbaan Transportgroep en Koos de Vos over knooppunten en corridors. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande, historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (november 2008), vinden we van de hand van H. Erbrink een verslag over de excursie naar Aken in september 2008. A. Koppejan vertelt wat de beurtvaart inhoudt; met name gaat zijn verhaal over de beurtvaart op Schouwen-Duiveland. B. Blikman-Ruiterkamp schrijft over een bijzonder scheepsmodel - een pinas - in het bezit van het Maritiem Museum, en interviewt Tineke Deurlo, voormalig medewerkster van de VVV. In Nieuwerkerk staat een huis van hon derd jaar oud, waarvan wij het reilen en zeilen vernemen van W. Kesteloo, en over een Wassenaarse baron en het vogelreservaat in Oosterland vertellen S. den Haan en J. Padmos. Sint-Philipsland De Nieuwsbrief van de Heemkundekring Philippuslandt (november 2008) bevat een artikel van J. Kempeneers naar aan leiding van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Hij geeft de geschiedenis van de oude begraafplaats te Sint- Philipsland, waar 5 mei 1871 de eerste begraving plaatsvond. Voor die tijd werden de doden rond de Hervormde Kerk begraven, maar vanaf 1871 moes ten de overledenen een plaats krijgen buiten de dorpskern. Verder wordt in de Nieuwsbrief bekend gemaakt wat er toegevoegd is aan de website van 'Philippuslandt'. Tholen Het jaarboek van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen (november 2008) heeft als veelbelovende titel Van Joodse handel, schuurslapers, vervoer en schaatsen. 'Joodse inwoners van het eiland Tholen en hun geschiedenis' is geschreven door C.M. Bierens. Uit dit stuk blijkt dat het ondernemende en zakelijke mensen waren, die meest in de handel zaten of bankier waren. Een bekende schuurslaper die met garen en kammen leurde, was Lange Schele Gerrit, beschreven door B. van den Aarssen, die ook samen met K. de Koning vertelt over de eerste Elfstedentocht in 1909, waarbij een van de slechts tweeëntwintig deelne mers uit Tholen afkomstig was: Jan Noske. Het in 1929 opgerichte trans portbedrijf van Dingeman Schot, jaren lang een begrip in Tholen, wordt onder de loep genomen door A. Hage en een van de zonen van Dingeman: Adri Schot. Het bedrijf startte met één vrachtwagen en eindigde in 2004 met maar liefst 99 wagens. Als laatste artikel bevat het jaarboek een verslag door K. de Koning over een tragisch busonge luk in 1925, waarbij zeven vrouwen verdronken toen de bus in het ijskoude water van de Eendracht terechtkwam. Walcheren De Wete (2009,1) opent met een artikel van L. Hollestelle: 'Een majestueuze entree. Het havenkanaal van Middelburg 1535-1816'. Vervolgens lezen we het tweede deel van het ver haal dat Ferdinandus Pieter Polderdijk op tachtigjarige leeftijd liet opschrijven, over het boerenleven in Nieuw- en Sint-Joosland in de tweede helft van de negentiende eeuw. T. Franken besteedt aandacht aan de pianofabriek van Antoine Mes in Middelburg, die tot 1936 bestond. De afschuwelijke baan van 'hondenslager' wordt belicht door F. van den Driest. In Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2009, 1), brengt W. Schackmann ons naar de proefkolonie van de Maatschappij van Weldadigheid, gesticht in Drenthe begin negentiende eeuw. Hij beschrijft vooral het reilen en zeilen van de Vlissingers die daar verbleven. A. Tramper biedt het artikel aan: 'Een zwarte lijst: slavenverkoop in Paramaribo 1763'; de schoonheidsprijs blijkt dit gebeuren zeker niet te verdie nen. In 'Stop, draai bij...! Een maritiem incident bij Vlissingen' toont J. Braat aan dat er na de Eerste Wereldoorlog Zeeuws Erfgoed 28 maart 2009/01 Agenda

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 28