is? Jaar van de Tradities ^mQQp niet met het neutraal gebleven Nederland viel te spotten. De verhou ding met België was gespannen, en dit speelde een rol bij het incident in 1919, waarbij het Italiaanse schip Francesco Ferrucio zonder toestem ming van de Nederlandse regering de Westerschelde opstoomde naar Antwerpen. Het boek Jons Viruly, 1905-1986, vlie ger en schrijver van W. Adriaansen wordt besproken door J. Hintzen. Arneklanken, kwartaalblad van de histo rische Vereniging Arnemuiden (decem ber 2008), geeft een terugblik op de thema-avond 'De kerk in het midden' door R. Rijkse. G. de Nooijer laat 'Een buurpraatje' horen tussen Maria Poppe- Marijs en J. de Waardt-Mulder. L. van Belzen geeft een lange lijst namen van voorouders met hun woon plaats in 1840, hun beroep en burger lijke staat. PJ. Feij begint een reeks artikelen over 'Arnemuiden in de achttiende eeuw'. Deze eerste aflevering gaat over veepest en toenemende armoede. In de negen tiende eeuw gaat het gelukkig wat beter, wat J. Adriaanse vertelt in 'Arnemuiden in de jaren 1870, 1871 en 1872'. L. Schouls beschrijft het gevelluik uit het Museum te Arnemuiden en M.P. de Ridder en C.J.A. Feij geven bijzon derheden over het huis 'De Maene', een pand dat voor het eerst genoemd werd in 1579. Zoals gebruikelijk wijdt A.H.G Verouden ons in de kerkenraad- snotulen in, dit keer die van 1596 1598. De Bevelanden De Spuije, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging van het Historisch Museum De Bevelanden (winter 2008), is een bijzonder, dubbeldik nummer, ter gelegenheid van het ver schijnen van de 75ste editie. Het num mer opent met een lang artikel van L.H. Brugghe: 'De Franse slag'. In de driehoek Kapelle, Wemeldinge, Hansweert voerde het Franse 271ste Régiment d'Infanterie in 1940 strijd tegen de Duitsers. Het regiment was opgericht in 1939, een middelmatig regiment, bestaande uit vaak wat oude re landbouwers en arbeiders. Na de Duitse inval in Nederland werd het bataljon overgeplaatst naar Zuid- Beveland. Na de gevechten namen groepen burgers uit Kapelle het initia tief om de Franse gesneuvelden te zoe ken, waarvan de graven gedurende de oorlog met toewijding werden ver zorgd. Het 'Zondags Zilver in Zeeland' is geschreven door K. van Rooijen en gaat over de zilveren sloten en beslag van oude kerkboekjes. G.J. Lepoeter vergast ons op de biografie van Daniël Adrianus Poldermans (1877-1939), dichter van het Zeeuwse volkslied. In het gebied van de verdronken dor pen van Zuid-Beveland zijn de laatste jaren veel laatmiddeleeuwse insignes uit de bodem gekomen. In het museum te Goes wordt de collectie met zorg bewaard en prachtig tentoongesteld. D. Kicken beschrijft een aantal van de voorwerpen. De volgende NS-stations op Zuid- Beveland worden behandeld door F. de Klerk: Rilland-Bath, Krabbendijke, Kruiningen-Yerseke, Kapelle-Biezelinge, Goes, en 's-Heer Arendskerke. Hij maakt voor de beschrijving gebruik van het boek Spoortocht langs oude en nieu we NS-stations door M. Vermoolen. A.L. Kort vertelt over veldwachters op Zuid-Beveland en A. Beenhakker neemt de kunstschilder Van der Spoel onder de loep, een kunstenaar die nau welijks werd opgemerkt door de Zeeuwen, hoewel hij een van de beken dere Nederlandse schilders van na de Tweede Wereldoorlog was. W.P. den Toom behandelt een rechts zaak over diefstal uit 1787 en als laatste artikel biedt P. Harthoorn het stuk 'Stoelendans met land' aan. Veel geschiedkundige bronnen zijn geba seerd op eigendom van land. Registers van hypotheken, belasting, huwelijkse voorwaarden en vooral overlopers of veldboeken laten zien dat juist die over lopers gegevens kunnen leveren die ner gens anders te vinden zijn. Zeeuws-Vlaanderen In Tijdschrift, Bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (2008, 4), een artikel van L. van Driel dat begint met een brief van een onbekende vrouw: de Friese Lutg. Miedema. De bekende archivaris dr. J. de Hullu speelt een rol in het artikel zowel als de schrijver G.F. Haspels, met zijn vergeten novelle In het gezicht van de haven, te vinden in de bundel Onder den Brandaris. M. de Groote schrijft 'De lotgevallen van de kapel en het kerkje van Zuidzande', A.R. Bauwens behandelt de straatnaam Peurssensstraat, genoemd naar Anthonij Peurssens, burgemeester van Aardenburg in 1672 en M. Van IJzendijke laat Nout weer zijn rondje fietsen. De Kroniek 2008 van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent is een lijvig deel geworden. E. de Roo behandelt huisnamen in het verleden en spreekt de wens uit waar dat moge lijk is de huizen van nu weer hun vroe gere naam terug te geven. C. Vercouteren wil graag dat de ves tingwerken die de overblijfselen zijn van een oorlog die vierhonderd jaar geleden is uitgevochten, hersteld gaan worden. Een verslag van het Steuncomité Oorlogsvluchtelingen uit de Eerste Wereldoorlog wordt bespro ken door J.P. Winne. Daarna is het rei len en zeilen van het kerkgebeuren te Westdorpe aan de beurt. De eerste H. Mis werd in 1680 gelezen, maar daar de Katholieken veel tegenwerking van de wereldlijke overheid ondervonden, werden de godsdienstoefeningen gehouden in schuren of stallen. In 1796 werd eindelijk de eerste officiële kerk gebouwd. Ook aan de Hervormde Gemeente te Sas wordt aandacht geschonken, en wel door M. Erpelinck. Op 13 september 2008 heeft de heem kundige kring een fietsroute uitgezet, waarbij bij diverse objecten verhalen waren geplaatst. Deze verhalen zijn door de redactie in de Kroniek geplaatst, zodat fietsliefhebbers de tocht nog kunnen ondernemen, met de nodi ge uitleg. Sas van Gent heeft sinds de jaren negentig van de vorige eeuw een Industrieel Museum, waarvoor een werkgroep zeer enthousiaste plannen heeft. 'De veldwachters van Sas van Gent' (auteur A.L. Kort) mogen natuurlijk in deze Kroniek niet ontbre ken. J.P. Winne vertelt over Nestor Wilmart, de zwendeldirecteur van de spoorweg van Gent naar Terneuzen en over twee zeldzame spotprenten. De 'Verborgen schatten van Sas van Gent' worden onder onze aandacht gebracht door F. Puylaert. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2008, 2) is in een nieuw jasje gestoken. De Werkgroep Archeologie doet verslag over het project 'Onder de Toren', en de maatschappelijke rol van muziekver enigingen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wordt verteld door V. Heijne. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (december 2008) begint met het stuk 'De grenzen van de provincie Zeeland in heden en verle den' door P.W. Stuij. E. Hamelink betreurt het dat door onzorgvuldigheid weer een stukje van Terneuzens historie is verdwenen, namelijk een schampsteen, die bij de Axelse poort aangetroffen was. De natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut en de Heemkundige Vereniging Terneuzen hebben samenge werkt aan een project op de zeedijk van de Margarethapolder. Er is een vogel- telpost geplaatst en wat verderop een kanon ter herinnering aan de marine haven van Napoleon. B. van Broekhoven en E. Hamelink brengen hierover verslag uit. Het Jaarboek 2008 van de Vereniging tot behoud van de historie van Philippine begint met een 'Plan en pro fil van den Steenen Beer en aansluit- muren aan de oostkant te Philippine' anno 1757, door D. van Langevelde. Samen met de Stichting Menno van Coehoorn werd getracht een plan op te stellen om verdere aantasting te voor komen. W. Zwartelé vertelt over een verwarrende situatie die ontstond door dat twee huizen op dezelfde dijk dezelf de naam dragen. J. Kruijk-van Rest schrijft dat Philippines erfgoed in de toekomst beter beschermd kan worden nu de gemeente overgaat tot het aanwijzen van monumenten en er ook geld ter beschikking komt. A. Ploegaert had voor ons een mooi panorama van de haven van Philippine geschilderd op de wanden van zijn tuinhuis. De panelen hangen nu in de gang van de Brede School en S. Ploegaert geeft ons informatie over de schilderwerken. Dezelfde auteur beschrijft de strijd van de Canadezen aan de Isabellasluis in 1944. 'De beurtdienst Philippine/Hoek - Dordrecht - Rotterdam' wordt door A.R. Koppejan behandeld. ACTIVITEITEN, CURSUSSEN, EXPOSITIES www.scez.nl www.zeelandmuseum- land.nl Een themajaar is er in de eerste plaats voor om zoveel mogelijk aandacht voor het betreffende thema te genereren. Een brede baaierd aan activiteiten moet er voor zorgen dat het thema bekend wordt en als het even kan ook bekend blijft. Een eenmalig publiek succes is mooi, zeker vanuit toeristisch- recreatief oogpunt, maar mooier is het als het thema wordt verduurzaamd in de samenleving, als ook de overheid in haar beleid blijvende aandacht aan het thema besteedt. In het geval van het Jaar van de Tradities (2009, de officië le afsluiting is op 1 maart 2010) lijkt de volgorde anders. Bij aanvang van dit themajaar is er al sprake van politieke aandacht en beleidsmatige vertaling, in ieder geval op rijksniveau. Het met ingang van 1 januari jongstleden gestarte Fonds voor Cultuurparticipatie is er het concrete bewijs van. Dit fonds kent, naast de amateurkunst en de cultuureducatie, ook de volkscultuur als aparte pro grammalijn. De uitdaging ligt er nu voor de provincies, gemeenten en instellingen om een eigen beleid te ontwikkelen. De Provincie Zeeland heeft met de beleidsnota Immaterieel erfgoed en Archieven al een eerste stap gezet. Een tweede stap is de vorming van een Fonds voor Cultuurparticipatie Zeeland, waarin de middelen van Rijk en provincie wor den samengevoegd. Dat maakt het mogelijk de komende jaren activiteiten te stimuleren en te subsidiëren. In 2009, het Jaar van de Tradities, zal de nadruk komen te liggen op het in beeld brengen van de diversiteit aan organisaties en activiteiten op het ter rein van het immaterieel erfgoed en de volkscultuur. Op www.scez.nl is al een overzicht van de activiteiten te vinden die in het kader van het themajaar wor den georganiseerd. Samen met andere partijen, waaronder het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, de Stichting Traditionele Sporten en Spelen, de Federatie Traditionele Sporten en de Landelijke Werkgroep Folklore en Levende Geschiedenis, onderzoekt de SCEZ de mogelijkhe den voor het organiseren van een volkscultuurmanifestatie tijdens de Senior Games in september van dit jaar. In samenhang daarmee wordt ook gedacht aan een aanpassing van de ten toonstelling 'De Zeeuwse Klapbank' en de expositie van de merklap 'Door Ons Gedaen'. Reacties op het Jaar van de Tradities in Zeeland naar info@scez.nl. Zeeuws Erfgoed 29 maart 2009/01 Agenda

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 29