Inhoudsopgave SCEZpresse ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse JAARTHEMA 3 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Tevreden terugblikken LANDSCHAP EN HISTORIE 4 Het landschap als altijd open monument 5 Werk in uitvoering en voorbereiding Oproep boeken in te zenden voor de Prof. Van Winterprijs 6 De Archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Tholen CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN 7 Oriënterend onderzoek Boerderijenlijn afgerond Oude muurschilderingen het behouden waard 8 2 voor 12 voor industrieel erfgoed in Zierikzee STREEKTALEN 9 32ste Zeeuwse Dialectdag op 18 oktober 10 Nederlandse Dialectendag in Hoogeveen Streektaal Nieuws 11 Een symposium over het vertalen in het dialect: T'rug nae je moerstael MONUMENTENWACHT 11 Open Monumentendag 2008 12 Nieuwe huisvesting en depotvoorzieningen Instroom rijkssubsidieregeling voor kerken vanaf 2009 13 AGENDA 16 ALGEMEEN Prijsvraag 'Dat doet de deur dicht!' MONUMENTENZORG 17 ROP voorlopig gecontinueerd! Plasterk presenteert voortgang monumentenzorg Zeeuwse beleidsdatabase voor kerken? Rijkssubsidies voor Zeeuwse monumentale boerderijen 18 Nieuw schooljaar met volle klas restauratieleerlingen Elly, opdrachtgeefster restauratie RK Kerk te Ossenisse ERFGOEDEDUCATIE 19 Maatschappelijke stage en de culturele organisaties Webquests: digitale museumlessen MUSEA 20 Zeeuwse MuseumNa|8 Zeeuwse verhalen in musea smaken naar meer 21 Erfgoed van de Oorlog Spectrum 22 Evacuatieoefening museaal erfgoed in Vlissingen Zeeuws Erfgoeddebat ARCHEOLOGIE 23 Archeologische presentatie SCEZ Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland 24 Waterschap Zeeuwse Eilanden koploper archeologie 25 Onderzoek en meldingen Erfgoed boeit en erfgoed bindt. Daar is niets nieuws mee gezegd, maar het is altijd weer een genoegen om het ook in de praktijk bevestigd te zien. Zeker als ook nog eens de veelzijdigheid en de levendigheid van het erfgoed aan de orde zijn. Een moment van groot genoegen had ik op 10 februari in café Het Verdronken Land in Emmadorp, net aan de rand van het Verdronken Land van Saeftinghe. Buiten was het koud en onaangenaam, het regende gemeen en de wind rukte aan ramen en deuren. Binnen was het warm en aangenaam. We zaten aan een ronde tafel en luisterden geboeid naar de waardin die in Vlaams dialect het had over de vertel- en muziekavonden die zij organiseerde. Streekverhalen en streekmuziek. Zij zei dat het café onlangs ook ruimte had geboden aan een kerstviering en een doopplechtigheid. Nieuwe tradities? Onderwijl keken wij onze ogen uit. Foto's in zwart-wit en kleur van het veranderde Saeftinghse landschap aan de muur, archeologische vondsten in een hoekkast, versleten klompen voor de kachel, een bonbonnière op tafel. Waarover spraken wij? Over de Stenen Beer even verderop in de polder. Aan de Beerweg, nabij Zandberg. Een goed gerestaureerde waterkerende dam uit 1784, voorzien van een inundatiesluis zodat in tijden van oorlog het land onder water gezet kon worden. De Stenen Beer was door de waardin uitgekozen als onderwerp van een prijsvraag voor geschiedenis- zeeland.nl. De prijswinnaar zat bij ons aan tafel. Hij fietst veel in de omgeving en heeft oog voor landschap en historie. De Stenen Beer had hij bijna onmiddellijk herkend. We hadden afgesproken dat de prijsuitreiking bij de Stenen Beer zou zijn en daar hebben we ons aan gehouden. We werden heel koud en erg nat, maar de foto van de waardin en de prijswinnaar, staande in een van de inlaten van de dam, is prachtig geworden. Zou die nu aan de muur in het café hangen? We konden na deze plechtigheid de verleiding niet weerstaan om nog even terug te gaan. Om te luisteren naar de waardin. Om te spreken over 'ast' en 'heksen- borrel' (beide streekgebonden en inmiddels op tafel), over het slachten van een varken en over nog veel meer dingen. Voor mij gold die middag meer dan ooit: erfgoed boeit en erfgoed bindt. Wim Scholten, directeur Bij de omslag Het schilderij 'Darinck Delven' uit circa 1540 (collectie Stadhuismuseum Zierikzee) toont de verschillende stadia van het uitgraven van 'darink' of 'moer' (veen) vanonder een kleilaag, een van oudsher traditionele indus trie in Zeeland. Het gedroogde veen werd gebruikt als brandstof en als grondstof in de zoutnijverheid. Omdat de Zeeuwen met deze activiteit hun eigen landschap als het ware weggroeven, zowel binnendijks als bui tendijks, is het onder meer in 1515 door Karel V verboden. Op kleinere schaal ging het nog lang door. Hollebollige landschapjes her en der in de provincie herinneren aan het darink delven. Maar ook buitendijkse struc turen bij verdronken dorpen als Oud-Rilland en Valkenisse. 27 Colofon Bij de omslag 28 MOnuMENTaal Zeeuws Erfgoed 2 maart 2009/01

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 2