Meldpunt Erfgoed Zeeland van start Travalje Wie weet wat een travalje (of stravalje, strevalje) is? Het juiste antwoord luidt: een - meestal houten - constructie vóór of in de smidse om de paardenhoeven te beslaan. Hoeveel travaljes er vandaag nog zijn en hoeveel er ooit zijn geweest, kan men sinds kort aan de weet komen via de website www.travalje.eu, een initiatief van de op 21 juli 2008 opgerichte stichting Vrienden van de Travalje. De travalje in Nieuwerkerk, op Duiveland (foto SLZ). SCEZ. Bij het verschijnen van deze nieuwsbrief zal het Meldpunt Erfgoed Zeeland inmiddels enkele weken operationeel zijn. Binnen het aandachtsveld van dit nieuwe Meldpunt vallen historische gebouwde en landschappelijke elementen en structuren in de provincie Zeeland. Veel van dit erfgoed is duidelijk zichtbaar. Denk alleen maar aan de vele historische boerderijen en kerken, de molens en de dijken en de vele verdedigings werken. Een kleiner, maar niet onbelangrijk deel daarentegen is in de vergetelheid geraakt. Zo zijn kleinere elementen zoals grenspalen, transformatorstations en tijhaventjes maar bij weinig mensen bekend. Bovendien wordt de cultuurhistorische waarde van dit (bijna) vergeten erfgoed vaak onderschat. Het Meldpunt is in eerste instantie een centraal informatiepunt, dat een breed publiek in de gelegenheid stelt om meldingen te doen van onbekend dan wel bedreigd erfgoed. Daarnaast bestaat het Meldpunt uit een netwerkstructuur waarbinnen elf Zeeuwse particuliere monumentenorganisaties en de SCEZ samenwerken. De doelstelling van het Meldpunt is het leveren van een wezenlijke bijdrage aan het behoud van karakteristieke, beeldbepalende gebouwde en landschappelijke elementen en structuren in Zeeland. Deze bijdrage wordt geleverd door het in een zo vroeg mogelijk stadium registreren van dit erfgoed en het aansluitend initiëren van behouds- maatregelen en publieke aandacht. Mocht u meer willen weten over het Meldpunt of een melding willen doorgeven, dan kunt u de website van het Meldpunt raadplegen: www.meldpunterfgoedzeeland.nl, of contact opnemen met het informatiepunt (0118-670608). Zeeuws Erfgoed 4 maart 2009/01 CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 4