Themadag in Goes groot succes Kansen voor maritiem erfgoed in Zeeland Mogelijkheden en ontwikkelingen voor het maritiem erfgoed. Dit was het onderwerp van de themadag 'Maritiem Erfgoed in beweging', die op zaterdag 13 december plaatsvond in Hotel Goes. De bijeenkomst, georganiseerd door het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland in samenwerking met de SCEZ en de Provincie Zeeland, was door ruim tachtig belangstellenden uit zowel Nederland als Vlaanderen goed bezocht. De groep deelnemers bestond uit een gemêleerd gezelschap van scheepseigenaren, leden van maritieme organisaties en bestuurders en beleidsmakers van de Zeeuwse overheden. De aanwezigen werden door een zestal sprekers uit zowel Zeeland, Vlaanderen als het noorden van ons land bijgepraat over de laatste ontwikkelingen in de presentatie van maritiem erfgoed. Dat vooral evenementen een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de instandhouding van het maritiem erfgoed, kwam in de presentaties duidelijk naar voren: Vlissingen Maritiem en de Bietentocht in Zeeland, Oostende voor Anker en WaterkAnt in Vlaanderen en de verschillende maritieme evenementen rondom de voormalige Zuiderzee zoals de Visserijdagen in het Friese Workum. Zomaar enkele voorbeelden waar vele duizenden mensen op af komen en die het belang van een link met recreatie en toerisme onderschrijven. En dan zijn er ook nog eens de megamanifestaties in de Franse kustplaatsen Douarnenez en Brest, waar de bezoekersaantallen respectievelijk ettelijke honderdduizenden en één miljoen bedragen. Uit de praktijk blijkt dus dat recreatie en toerisme goede mogelijkheden bieden om het draagvlak voor behoud van maritiem erfgoed te vergroten. Tijdens de themadag werd deze constatering voor Zeeland benadrukt door de Stichting Promotie Zeeland Delta, die ervoor pleit bij arrangementen en Zeelandpromotie meer historische schepen actief in te zetten. Maritiem erfgoed is nu eenmaal meer dan een aantal historische schepen aan de kade of in het museum. Maritiem erfgoed zorgt voor beweging, een beleving voor jong en oud met oude ambachten, stoere zeemansliederen en enerverende zeilwedstrijden. Initiatieven Provincie Zeeland Dat de Zeeuwse delta een schat aan maritiem erfgoed herbergt, is bij veel mensen nog onbekend. Niet alleen de - meer zichtbare - historische schepen, maar ook de daarmee verbonden infrastructurele objecten zoals veersteigers, kranen en laad- en loswallen maken deel uit van het rijke maritieme verleden van Zeeland. Veel van dit erfgoed is vooral na de Tweede Wereldoorlog door grootschalige infrastructurele veranderingen in de vergetelheid geraakt. Pas de laatste jaren heeft de aandacht voor het maritieme erfgoed een hoge vlucht genomen. Naast de verschillende maritieme organisaties heeft met name de Provincie Zeeland hiertoe de afgelopen jaren een belangrijke bijdrage geleverd; zij initieerde de oprichting van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland, bood via de SCEZ structurele ondersteuning aan dit platform en subsidieerde de restauratie van enkele voor Zeeland cultuurhistorisch waardevolle schepen. Daarbij vindt momenteel op initiatief van de provincie de Pilot Maritiem erfgoed Zeeland plaats. In dit verkennend onderzoek worden knelpunten en mogelijkheden voor het Zeeuws varend erfgoed en de daarmee verbonden infrastructuur in kaart gebracht. In de pilot wordt in het bijzonder aandacht besteed aan de samenwerking met de Zeeuwse gemeenten. Goede kaarten voor Zeeland Ontwikkelingen zoals hierboven beschreven zijn niet alleen in Zeeland waarneembaar. Verspreid over het land en eveneens bij onze zuiderburen vinden initiatieven plaats die een fundamentele bijdrage leveren aan het behoud van maritiem erfgoed. Het Vlaamse Baasrode met zijn monumentale scheepswerven en museum voor de binnenvaart is hiervan een goed voorbeeld. De deelnemers van de themadag bleken zich bewust te zijn van het belang van het delen van inzichten en ervaringen; er werd dan ook volop gediscussieerd over de gepresenteerde ontwikkelingen én over de eigen ervaringen dichter bij huis. Voor Zeeland mag geconcludeerd worden dat het met haar maritiem erfgoed goede kaarten in handen heeft. In het belang van dit erfgoed is het wel zaak deze kaarten in de nabije toekomst zo goed mogelijk in te zetten. In Zeeland zijn er volop mogelijkheden om het maritiem erfgoed in beweging te houden (foto SBH). Tijdens de themadag werden veel ervaringen uit Zeeuws ErfgOed 5 maart 2009/01 Cultuurhistorie en monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 5