i Zeeuws Archief - Regionaal Historisch Centrum van Zeeland e Archie RONDE VAN ZEELAND zeeuwsArchief Beleef de historische sensatie in het Zeeuws Archief Komt u uit Zeeland of heeft u Zeeuwse voorouders, dan is de kans groot dat u uw verre verwanten aantreft in het Zeeuws Archief. Daarvoor hoeft u niet naar ons toe te komen want wij bieden miljoenen persoonsgege vens en afbeeldingen online aan op onze website 'Zeeuwen Gezocht'. Komt u ons bezoeken aan het Hofplein in Middelburg, dan wacht u een warm welkom. Wij helpen u met plezier verder met uw onderzoek naar uw familie, bedrijf of woonomgeving. Wie weet beleeft u bij ons de historische sensatie die archiefonderzoek u kan bezorgen. De huwelijks akte met bijlagen van uw overgrootouders, een eeuwenoude eigendoms akte van uw woonhuis, een vroege foto van uw betovergrootmoeder. Wat doet het Zeeuws Archief? Het Zeeuws Archief beheert en bewaart belangrijke bron nen over de Zeeuwse geschiedenis en maakt deze ook toegankelijk. Tenslotte is cultureel erfgoed van iedereen. Het Zeeuws Archief is daarmee dé historische vind- en werkplaats voor iedereen die geïnteresseerd is in het ver leden van Zeeland en de Zeeuwen. U vindt bij ons de archieven van rijks- en provinciale instellingen zoals de Kamer van Koophandel, het Kadaster en de rechtbank, maar ook de archieven van de gemeenten Middelburg en Veere. Daarnaast zijn er de archieven van bedrijven, stichtingen, verenigingen, kerkgenootschappen en particulieren. In totaal gaat het om ruim vijf tien kilometer papier, driemaal de lengte van de Zeelandbrug! Behalve geschreven docu menten bevat de collectie ook drukwerk, microfilms, cd's, kaarten, prenten en foto's, zoals de beroemde atlas Zelandia Illustrata. Zeeuwen Gezocht U kunt thuis al kennismaken met het Zeeuws Archief. Op de website 'Zeeuwen Gezocht' vindt u meer dan zes miljoen per soonsgegevens van Zeeuwen. Dus wilt u uw eigen stamboom samenstellen of aanvullen dan is een online bezoekje zeker de moeite waard. De databank 'Zeeland in Beeld' bevat vele duizenden portretten, oude ansichten en foto's van Zeeland. Met een beetje geluk vindt u hierin foto's van uw voorouders of hun woonomgeving. Beide databanken worden regelmatig aangevuld. Nieuws over het Zeeuwse verleden Via www.zeeuwsarchief.nl blijft u op de hoogte van het laatste nieuws. Bijvoorbeeld over de Open Monumentendag en de Landelijke Archievendag, als alle deuren van het Zeeuws Archief opengaan, ook die van het statige achttiende-eeuwse Van de Perrehuis en de ondergrondse depots. Bovendien leest u over de exposities in het Zeeuws Archief en de gastlessen die wij verzorgen voor scholieren. Nieuws en achtergronden staan ook in de Zeeuws Archief Nieuwsbrief die als bijlage bij Zeeuws Erfgoed wordt bezorgd. Zo blijft u op de hoogte van nieuws over het Zeeuwse verleden. Topstuk: Boekband van Suenonius Mandelgreen Een van de betere boekbinders van zijn tijd was de Zweed Suenonius Mandelgreen. Hij werkte van 1736 tot aan zijn overlijden in 1758 in Middelburg. Mandelgreen werd geboren in het Zweedse Uppsala. In Zweden leerde hij het vak van boekbinder, waaronder het bestempelen van boekbanden in goud. De hierbij afgebeelde boekband is van zijn hand en werd gemaakt in Middelburg. De band bevat een redevoering over de geschie denis en de verdiensten van het Zeeuwse geslacht Van Borssele. Boekband van S. Mandelgreen, rood marokijn met stempelwerk in goud, afmetingen: 27,1 x 21,2 centimeter, 35 pagina's. Archief familie Van Borssele van der Hooge, inv. nr 145 en 145a. Wij nodigen u graag uit voor een bezoek aan onze website en studiezaal. De studie zaal is vrij toegankelijk. Wel moet u zich inschrijven bij de receptie. Als u nog geen gratis bezoekerspas of landelijke archief kaart hebt, is een legitimatiebewijs noodza kelijk. De studiezaal en de expositie zijn geopend van dinsdag t/m vrijdag en de eerste zater dag van de maand van 9.00 tot 17.00 uur. De expositie is ook op maandag te zien. Zeeuws Archief Hofplein 16 4331 CK Middelburg Postbus 70 4330 AB Middelburg Telefoon 0118-678800 info@zeeuwsarchief.nl www.zeeuwsarchief.nl www.zeeuwengezocht.nl

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 8