Archeologisch Nieuws Onderzoek en meldingen Zuid-Beveland Menapische boeren in eigentijdse natuur Op 22 april is in de Inlaag 2005 ten westen van Ellewoutsdijk een informatiepaneel onthuld door Harry van Waveren, gedeputeerde voor onder andere cultuur. Sindsdien kunnen vogelkijkers en andere voorbijgangers kennisnemen van wat bijna 2000 jaar onder een nu afgegraven dikke kleilaag verborgen lag. Archeologie In 1999 is hier voor de aanleg van de Westerscheldetunnel een erf met boerderij en opstallen grotendeels opgegraven. Een vondstmelding in 2001 van amateur-archeoloog M. Bil bracht aan het licht dat in het aan te leggen natuurcompensatiegebied bij de Westerscheldetunnel nog veel meer Romeinse verrassingen verborgen waren. In 2002 verrichtte ADC ArcheoProjecten dan ook grootschalige opgravingen in het gebied. Hierbij werden nog eens resten van negen boerderijen met erven en omheiningen uit de eerste en tweede eeuw na Chr. blootgelegd en goed gedocumenteerd. Het gaat hier om overblijfselen van de Menapiërs, de stam die in die tijd ten zuiden van de Oosterschelde in het Zeeuwse en Vlaamse kustgebied woonde. Van de opgravingen verscheen een lijvig rapport en een publieksboek Wonen op veen, Ellewoutsdijk in de Romeinse tijd. Inmiddels is het gebied ontwikkeld tot natuurgebied Inlaag 2005 en in beheer overgedragen aan Natuurmonumenten. Deze organisatie wil naast informatie over de nieuwe natuur ook de archeologische aspecten onder de aandacht brengen. In samenwerking met de SCEZ en de Provincie Zeeland is aan de rand van het natuurgebied langs de Zeedijk de plattegrond van de kleinste en meest complete opgegraven boerderij uit het gebied met palen zichtbaar gemaakt. Ook zijn de contouren van een spieker of graanopslagplaats en een omheining voor (klein)vee met palen aangegeven en is het intussen onthulde informatiebord over de opgravingen geplaatst. De met palen weer zichtbaar gemaakte plattegrond van de kleinste boerderij aan de Zeedijk in Ellewoutsdijk. De geit staat in het stalgedeelte van de boerderij die in 2002 is opgegraven. Achter de boerderij bevinden zich zware palen van een en verder de paaltjes van de omheining voor het vee. Van de kleinste boerderij van Ellewoutsdijk worden tijdens de opgraving in 2002 de palen van de noordelijke lange wand blootgelegd. Rechtsvoor het stalgedeelte; de lichte vlek rechtsboven is de haardplaats (foto ADC ArcheoProjecten). Waarnemingen verdronken Rilland Op 1 april verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen op de slikken bij Rilland, na een vondstmelding van een houten structuur door de heer R. Dercks uit Bergen op Zoom. In een kom tussen veenpakketten staken diverse houten palen uit, zowel vierkant als rond in doorsnede. Tussen de palen bevonden zich stroken met dunne houten takjes, die mogelijk onderdeel waren van een wand. In het omringende veen staken hier en daar ook paaltjes uit. Aan de noordzijde van de structuur lag een concentratie baksteenfragmenten. Een complete baksteen bleek bijna 30 centimeter lang te zijn. De resten hebben toebehoord aan een klein huis, dat - gezien het baksteenformaat - uit de late middeleeuwen dateert. Het huisje was voor zover zichtbaar ongeveer 7 meter lang en 5 meter breed, maar is misschien nog iets groter geweest. Het gebouwtje zal deel hebben uitgemaakt van het buitengebied van Oud-Rilland, welk dorp verdronk tijdens de Sint-Felixvloed in november 1530. In de directe omgeving van de structuur waren sporen van moernering zichtbaar. Resten van een klein huis van het verdronken Rilland, houten structuur -i naar het noordwesten Zeeuws Erfgoed 11 juni 2009/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 11