Walcheren Achterstuk van een smeed ijzeren achterlaadkanon (circa 1600) uit de oude havenvulling van Arnemuiden Gietijzeren scheepskanon (circa 1600) uit de oude havenvulling van Arnemuiden. Opgraving omgeving Clasinastraat, Arnemuiden In Zeeuws Erfgoed 2004 nr. 4 meldden we de vondst van een zeldzaam scheepskanon tijdens een Inventariserend Veldonderzoek met proefsleuven door ArcheoMedia BV. Ten zuiden van de Arnemuidense Clasinastraat waren Overzichtsfoto van de opgraving in Arnemuiden (ADC A rcheoProjecten). natuurlijke sedimenten van de haven van Arnemuiden gevonden; aan de noordzijde funderingen en een tegelvloer van zestiende-eeuwse koopmanshuizen, gebouwd op een deel van een dijklichaam. Hier bevond zich onder de vloer ook het scheepskanon. Verder werden resten van havenwerken aangetroffen, die we kennen van de plattegrond door Jacob van Deventer uit circa 1560. Najaar 2008 en begin 2009 is naar aanleiding hiervan een opgraving uitgevoerd door ADC ArcheoProjecten. De opgravingen overtroffen de verwachtingen en de uitwerking is in volle gang. De locatie ligt aan de rand van de oudste kern van Arnemuiden, waar dijk en haven elkaar raakten. Tijdens de opgravingen werden restanten van deze oude dijk en een houten constructie van de voormalige kade terug gevonden. Daarnaast konden nog verschillende resten van de voormalige haveninfrastructuur in kaart worden gebracht. Houten beschoeiing, behorend tot de kade van de voormalige Arnemuidse haven. Spaans beleg In 1572 belegerden de Spanjaarden Arnemuiden en richtten grote verwoestingen aan. Resten van één of meerdere branden - in verband met dit beleg? - die tegen de dijk opliepen zijn tijdens het archeologische onderzoek opgetekend. De oude havenkom was vermoedelijk toen al deels verzand en op verschillende plaatsen opgevuld. Aangetroffen tonputten tonen dat de vrijgekomen ruimte al snel in gebruik is genomen. Als beloning voor de steun van Arnemuiden kende Willem van Oranje in 1574 stadsrechten toe. Een nieuwe vesting met bastions werd opgetrokken, zoals is te zien op een kaart van Giucciardini die de situatie eind zestiende eeuw weergeeft. De reeds gedempte haven is toen vermoedelijk verder opgevuld en bebouwd. Een aantal van deze panden met goed bewaarde vloeren en kelders is gedocumenteerd. In de oude havenvulling zijn twee (fragmenten van) kanonnen gevonden. Eén is zoals gezegd in 2004 aangetroffen: een gietijzeren scheepskanon uit eind zestiende, begin zeventiende eeuw. Bijzonder omdat voor dit type meestal smeedijzer werd gebruikt. Het tweede kanon is het achterstuk van een smeedijzeren achterlaad- kanon. Het maakte deel uit van een bombarde, een soort belegeringskanon en dateert uit dezelfde periode. Het eerste kanon is geconserveerd met hulp van de gemeente Middelburg, Provincie Zeeland, Novaform, de Historische Vereniging Arnemuiden en de Stichting Oudheidkundig Museum Arnemuiden. Het tweede wordt momenteel geconserveerd. Beide worden tentoongesteld in het Museum Arnemuiden. Uitwerking ijzertijdcomplex Kievitshoekweg, Grijpskerke Met volle kracht heeft de SCEZ de uitwerking van de in 2003 en 2005 opgegraven kuil met grote hoeveelheid vondsten uit de late ijzertijd ter hand genomen. Sjef Thier (AWN) heeft intussen 62 complete profielen gereconstrueerd van potten uit de kuil, die vermoedelijk als een ritueel depot moet worden geïnterpreteerd. Leida Goldschmitz (AWN) heeft de potten getekend. Hans Jongepier en Robert van Dierendonck (SCEZ) hebben deze potten grotendeels beschreven en bij de bestudering belangrijke details opgemerkt. Zo blijken aan een flink aantal scherven nog resten van aangekoekt materiaal aanwezig. Enkele van deze scherven worden bemonsterd voor onderzoek naar de samenstelling van het aankoeksel, zodat daarmee informatie verkregen wordt over de vroegere inhoud van de pot en het menu van de mensen die de potten in de kuil plaatsten of gooiden. Hoewel het onderzoek nog in volle gang is, wordt op basis van de huidige informatie ingeschat dat de kuil circa 180 potten heeft bevat, de grootste vondst van aardewerk uit één spoor uit de late prehistorie in Nederland! Een deel van de bestudeerde potten wordt in elkaar gezet voor de tentoonstelling 'Rome in Zeeland', die zaterdag 20 juni opent in het Zeeuws Museum te Middelburg. Sjef Thier legt de laatste hand aan de reconstructie van pot 15 uit het late-ijzertijddepot van Grijpskerke, Kievitshoekweg. Zeeuws Erfgoed 12 juni 2009/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 12