L_ Grijskerke, Kievitshoekweg: twee gereconstrueerde potten uit het late-ijzertijddepot. De linker pot heeft een hoogte van 28 centimeter en is aan de buitenzijde geheel gepolijst en voorzien van een ingepolijste geometrische versiering. De kleine pot rechts heeft een hoogte van 13 centimeter en is versierd met vingertopindrukken. Verder wordt een aantal monsters van bot en touw onderzocht voor een C14-datering (radioactieve koolstof), zodat het complex met goede natuurwetenschappelijke dateringen vrij exact in de late ijzertijd wordt geplaatst. Ook andere resten, zoals bot en ander organisch materiaal (bijvoorbeeld hout, houtskool en zaden), natuursteen en gebakken klei vragen verder onderzoek. Archeologische 'kijkgaatjes' Middelburg Najaar 2008 is in het centrum van Middelburg een zeventigtal ondergrondse huisvuilcontainers aangelegd. Gezien de relatief dichte ruimtelijke spreiding en de grote informatiewaarde die deze 'kijkgaatjes' met zich meebrachten, verrichtte de Walcherse Archeologische Dienst waarnemingen tijdens de graafwerkzaamheden. Dit gebeurde aan de hand van foto's en beschrijving van de profielen. Om logistieke en veiligheidsredenen konden tijdens het ontgraven geen vondsten worden verzameld. Archeologisch 'kijkgaatjetfragment van de stadsmuur aan de Kinderdijk, Middelburg. Nagenoeg tweederde van de containers is bekeken, waarmee de bodemstratigrafie voor nagenoeg de volledige historische stadskern is aangescherpt. Bovendien boden de werken een ideale testcase voor het toetsen van het historische kaartmateriaal aan de archeologische realiteit. De betrouwbaarheid van de kaarten bleek vaak zeer degelijk te zijn. Voornamelijk de stadsplattegronden van Jacob van Deventer (circa 1550) en Cornelis Goliat (circa 1657) gaven een zeer goede benadering van de reële historische situatie. Zo is de middeleeuwse stadsmuur op meerdere plaatsen precies teruggevonden op de door Van Deventer opgetekende locatie; hetzelfde gold voor onder meer bruggenhoofden, poorten en binnentuinen op de kaart van Goliat. Daarnaast zijn op enkele plaatsen niveaus van de vroegmiddeleeuwse ringwalburg gedocumenteerd. De bevindingen worden verwerkt in een Walchers Archeologisch Rapport, als hulpmiddel bij toekomstig archeologisch vooronderzoek. Vondsten Spanjaardstraat, Middelburg Op 7 april meldde de heer G. Schoenmakers uit Middelburg de vondst van een fraai komfoor en een majolicabord. Hij trof deze voorwerpen aan tijdens rioleringswerkzaamheden in en bij de Spanjaardstraat te Middelburg in 1971 en 1972. Het versierde komfoor is van witbakkend aardewerk en geïmporteerd uit Frankrijk (Saintongeaardewerk). Het komfoor dateert uit 1600 1625 en is geproduceerd in het plaatsje La Chapelle des Pots, (vlak bij Saintes) ongeveer honderd kilometer ten noordoosten van Bordeaux (determinatie H. Hoek). Op de knopen van het komfoor, bestemd voor gloeiende kooltjes, kon een bord worden geplaatst om de maaltijd lekker warm te houden. Majolicabord uit de Spanjaardstraat te Middelburg, a 1575-1625. Saintongekomfoor uit Spanjaardstraat te datering 1600-1625. Zeeuws Erfgoed 13 juni 2009/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 13