Buitenkansen! voor bestuurders Praktische informatie Benut de kansen in hetbuitengebied SCEZ organiseert samen met Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) in de laatste weken van dit jaar de cursus 'Buitenkansen!'. Deze cursus is bedoeld voor ambtenaren en bestuurders ruimtelijke ordening en cultuurhistorie van zowel gemeenten, provincie, Rijkswaterstaat als waterschappen. 'Buitenkansen!' richt zich op de toepassing van het motto 'behoud door ontwikkeling' in het landelijke gebied. Hoe haal je inspiratie uit het verleden voor het heden? Welk aanknopingspunt biedt het landschap zelf? En wat kun je er mee in ruimtelijke plannen? Hoe kan het verleden, de cultuurhistorie, zorgvuldig doorwerken of een meerwaarde betekenen in bijvoorbeeld een nieuw bestemmingsplan buitengebied of een gemeentelijke structuurvisie? De cursus 'Buitenkansen!' geeft antwoord op deze vragen aan de hand van voorbeelden bij u in de buurt. Ervaringen uit soortgelijke (Belvedere)cursussen tonen aan dat mensen geïnspireerd raken door de opgedane kennis en dat er onverwachte coalities ontstaan tussen verschil lende partijen. Op veel plaatsen in ons land zijn al goede voorbeelden te vinden van de succesvolle integratie van verleden, heden én toekomst bij de totstandkoming van nieuwe ruimtelijke plannen. Met name in bebouwde gebieden is er al veel bereikt, daarbij gestimuleerd door het Belvederebeleid van de laatste tien jaar. Dit beleid impliceerde het op een ontwikkelingsgerichte manier omgaan met bestaande cultuurhistorische kwaliteiten van een stad of gebied, ter versterking van de identiteit en de ruimtelijke kwaliteit. Beide genoemde aspecten zijn door de ministeries die het Belvederebeleid hebben ontwikkeld (LNV, OCW, VROM en VW) van groot belang geacht, of het nu gaat om de leefbaarheid voor de inwoners, de economische vitaliteit voor bedrijven of de aantrekkelijk heid voor bezoekers. Hoewel het Belvedere-adagium 'behoud door ontwikkeling' de afgelopen periode veel weerklank heeft gevonden, liggen er met name in het buitengebied nog altijd veel kansen die onbenut zijn gebleven. Daarom is deze cursus óók bedoeld voor andere professionals die betrokken zijn bij ruimtelijke planvorming en inpassing van cultuurhistorie in het land schap: ontwerpers, landschapsarchitecten, medewerkers van stedenbouwkundige bureaus, leden van commissies ruimtelijke kwaliteit en medewerkers van terreinbeherende en uitvoeringsorganisaties. Ook zij zijn van harte welkom! Concrete resultaten Na het volgen van de cursus: Bent u in staat uw opgedane kennis van cultuur historie te verbinden met uw eigen praktijk van vormgeving en planvorming; Herkent u cultuurhistorische waarden en hun betekenis voor nieuwe vormgeving van het landschap; Ontwikkelt u inzichten over de praktische mogelijk heden van landschapsvernieuwing die cultuur historische kwaliteiten optimaal benut. Een mooi en toegankelijk buitengebied is voor iedere burger van belang en is voor iedere gemeente een vestigingsfactor van betekenis; Begrijpt u de taal van de andere deelnemers en bent u in staat rekening te houden met andere belangen en uitgangspunten. Opzet van de cursus De cursus bestaat uit een viertal bijeenkomsten, die onderling op elkaar zijn afgestemd en niet afzonderlijk gevolgd kunnen worden. Ze bestaan uit vier keer een theoriegedeelte en twee keer een aansluitende excursie. De cursus wordt verzorgd door deskundige docenten, afkomstig uit de wereld van beleid, ontwerp of weten schap, van zowel binnen als buiten Zeeland. Dré van Marrewijk, verbonden aan het Projectbureau Belvedere, is bereid gevonden mee te werken als cursusleider. Naast inspirerende verhalen gaat deze cursus vooral in op praktijkvoorbeelden en zult u uitgenodigd worden zelf aan de gang te gaan door het uitvoeren van (kleine) praktijkopdrachten. De vier bijeenkomsten behandelen achtereenvolgens: Het landschap en zijn waarden: hoe verkrijg ik cultuur historische informatie? Hoe gaat een cultuurhistoricus te werk? Welke bronnen kunnen worden gebruikt? Hoe moet ik waarderen en selecteren? Wat is belangrijk om mee te nemen in mijn plan?; Cultuurhistorie en ruimtelijke ordening: welk beleid bestaat er zoal op het gebied van cultuurhistorie en ruimtelijke ordening en wat kan ik daarmee in mijn dagelijkse praktijk? Waar kan ik terecht voor ondersteuning en informatie? Wat is de Belvedere- gedachte en wanneer is er sprake van behoud door ontwikkeling?; Cultuurhistorie als inspiratiebron: wanneer heeft ruimte kwaliteit? Kan cultuurhistorie als inspiratiebron worden gebruikt bij ruimtelijke ordening? Hoe verankeren we waarden en hoe geven we een plan proces vorm?; Het verzilveren van buitenkansen door cultuurhistorisch beheer is er een spanningsveld tussen ruimtelijke ontwikkelingen en cultuurhistorie? Zelf met cultuur historie aan de gang: zelf opstellen van een plan. De cursusreeks zal gehouden worden op 11, 19 en 26 november en 3 december, steeds op een andere plaats in de provincie Zeeland. De kosten van de cursus bedragen slechts 250 per deelnemer. De kosten zijn inclusief de cursusmap, 2x een lunch en 2x een bus-excursie. De map is samengesteld aan de hand van hand-outs, relevante literatuur over cultuurhisto rie, ruimtelijke ordening en ruimtelijk beleid. U kunt zich inschrijven door te mailen naar: SCEZ, Marianne Boone {md.boone@scez.nl, telefoon 0118 670875). Na aanmelding ontvangt u een bevestiging met uitgebreid programmaoverzicht en een nota. Na betaling bent u definitief aangemeld voor de cursus. Er kunnen maximaal 40 mensen meedoen, dus wees er snel bij. Voor verdere praktische informatie omtrent plaats, data en inhoud verwijzen we naar onze website, www.scez.nl. Knotwilgen aan de Valdijk bij Nisse (foto Stichting Landschapsbeheer Zeeland). Zeeuws Erfgoed 15 juni 2009/02 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 15