Sterke constructies in de bouw ROP Interview Niels van Scheppingen: dingen in oude panden Juist nu, in tijden van minder bedrijvigheid, werpt vroeger beleid voor opleidingen in de bouwsector zijn vruchten af. Toen in de jaren tachtig van de vorige eeuw in Nederland grote werkloosheid heerste, kwam ook de toekomst van de bouwopleidingen in het gedrang. Leerlingen konden hun opleiding niet afronden omdat bedrijven geen plaatsingsgarantie konden bieden voor de tweejarige praktijkopleiding. Hoofdvestiging BOZ aan de Industriestraat te Goes. In Terneuzen staat een nevenvestiging. Als oplossing werden er samenwerkingsverbanden opgericht - welgeteld zo'n 55 in het land - op basis van de bouw-cao. De samenwerkingsverbanden dienen als werkgever en de leerling als werknemer. Na ruim twintig jaar een degelijke constructie, zo blijkt in de praktijk. Zeeuws opleidingsbedrijf Bouwopleiding Zeeland (BOZ) is het samenwerkings verband in Zeeland voor leerlingen met een vmbo- diploma. Het opleidingsbedrijf beschikt over een werkplaats waar leerlingen onder begeleiding van instructeurs voorbereid worden voor werk in de bouw. BOZ plaatst de leerlingen bij diverse bouwbedrijven in Zeeland om daar praktische vaardigheden op te doen en zonodig te toetsen. Mocht het leerbedrijf geen werk meer hebben, dan plaatst BOZ de leerlingen bij een ander leerbedrijf om de opleiding te kunnen vervolgen. Eén dag in de week volgen de leerlingen theorielessen bij ROC-Zeeland in Vlissingen. Restauratieleerlingen worden geplaatst bij leerbedrijven die restauratieopdrachten uit voeren. Een aantal van die leerbedrijven werkt mee aan Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland, de zogenaamde 'ROP's'. Dit zijn de projecten die erkend zijn als leerling bouwplaats in de restauratiesector. Actuele opleidingsprojecten Op dit moment lopende en erkende ROP's zijn onder meer de Zwartenhoekse Zeesluis in Westdorpe, de NH Kerken in Cadzand, Groede en Retranchement, de molen in Hoek en de Hoeve Van der Meulen in 's-Heer Abtskerke (zie ook de inzet op pagina 17). De panden aan de Nieuwendijk in Vlissingen zullen naar verwachting tegen de zomervakantie gereed zijn. Op dit laatste project hebben wij een gesprek met een restauratieleerling in opleiding, Niels van Scheppingen (21 jaar). Niels is momenteel werkzaam voor Bouwgroep Peters die de restauratie van deze panden als ROP-project uitvoert. Niels, wat zijn je vooropleidingen? "Ik heb eerst het vmbo gevolgd en daarna de opleiding primair timmeren en voortgezet timmeren. Nu dan dus de opleiding restauratie timmerkracht." Waarom een restauratieopleiding? "Deze opleiding zorgt voor een stuk verbreding van je vakkennis. Ik vind het ook erg mooi werk om te doen. Je komt in dit vak niet-alledaagse dingen tegen. Doordat je soms met erg oude panden werkt, ontdek je onverwachte dingen, bijvoorbeeld veranderingen die in de loop der jaren in panden zijn aangebracht, zogenaamde bouwsporen." Je bent in dienst van Bouwopleiding Zeeland en geplaatst bij Bouwgroep Peters. Heb je al voor meerdere bedrijven gewerkt? "Als eerste heb ik stage gelopen bij Fraanje en daarna heb ik een tijdje gewerkt bij de Walcherse Bouwunie in de nieuwbouw." "Wat vind je van het in dienst zijn bij een verband. Werken via een samenwerkingsverband heeft als voordeel dat je altijd aan het werk kunt. Als er op een bepaald project geen werk meer is, word je ergens anders geplaatst. Ook je theorielessen worden hier goed in de gaten gehouden. Dit is goed voor de voortgang van je vorderingen. Ik vind het dus prima op deze manier." Elk bedrijf dat leerlingen op wil leiden moet erkend zijn als opleidingsbedrijf en moet leermeesters in dienst hebben. Werk je hier ook met een leermeester? "Mijn leermeester René zorgt voor de begeleiding. Ik leer hier veel van. Ook regelt hij bepaalde toetsen om de kwaliteit te waarborgen." De opleiding die je volgt bestaat uit vier dagen per week werken en één dag naar ROC Zeeland voor de theorie. Hoe vind je dit systeem? "Ik vind het een goede combinatie. Mijn leraar is erg enthousiast. Hij regelt, samen met de coördinator ROP, van tijd tot tijd excursies en gastlessen; zo gaan we bijvoorbeeld op 24 april de Restauratiebeurs in 's-Hertogenbosch bezoeken." Wat zijn je plannen als je deze opleiding hebt afgerond? "Ik zou graag via het samenwerkingsverband een metselopleiding willen volgen." Wil je zelf nog iets kwijt over het project waaraan je nu bezig bent? "Het project Nieuwendijk is een bijzonder project om aan te werken. Het bevat restauratie, renovatie, staalconstructies en nieuwbouw. Heel afwisselend." Zeeuws Erfgoed 16 juni 2009/02 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 16