Houtrot: kleine sloper met grote gevolgen Openstelling Hoeve Van der Meulen Met de komst van de zomer en met goed weer in het vooruitzicht krijgen nogal wat huizenbezitters de drang om hun pand van een nieuwe verflaag te voorzien. De verfblikken komen voor de dag om flink aan de slag te gaan met schuurpapier en kwast. Helaas komt het maar al te vaak voor dat men tijdens deze werkzaamheden geconfronteerd wordt met houtrot. Door een te hoog vochtgehalte is in het hout een schimmel actief geworden met houtrot tot gevolg. Dat wordt vaak veroorzaakt door gebreken aan de verflagen maar ook door condens, verkeerde detaillering of beschadiging van het hout. Preventieve maatregelen treffen, kan al veel schade voor komen. We denken dan bijvoorbeeld aan: Inwateringspunten van de beglazing goed controleren; Gebrekkige glasaansluitingen zo snel mogelijk herstellen en tegen het glas op dichtschilderen; Omtrekspeling van draaiende delen nagaan en deze waar nodig vergroten; Waterhol aanbrengen waar dit ontbreekt, zodat water van uitstekende delen afvalt en niet langs muren en kozijnen druipt; Inwaterende houtverbindingen en capillaire naden van aansluitend houtwerk. Wat te doen bij houtrot De monumentenwacht wordt als men houtrot constateert vaak geconfronteerd met de vraag of reparatie met een houtrotvuller nog mogelijk is. Om die vraag te beant woorden moet het aangetaste stuk hout eerst worden onderzocht. moet zoveel mogelijk worden behouden. Verder moet men aandacht besteden aan de absolute waterdichtheid van de verbindingen. Enkele andere belangrijke tips: Kies zoveel mogelijk voor het handhaven van de originele kozijnen en ramen in verband met hun monumentale waarde, ook als handhaven ervan duurder is; Ga ervan uit dat het oude kozijn van beter hout is gemaakt dan het nieuwe; Zorg ervoor dat de hardheid van het hout (jaarringen) en de zaagwijze bij het aanhelen van de ondereinden van de stijlen zoveel mogelijk aansluiten bij het te handhaven hout. Op de foto hiernaast is goed te zien dat er in de kozijnstijl van de deur een nieuw stuk is aangebracht. Met een mooie schuine las is met veel zorg het nieuwe stuk ingezet, maar helaas is het aangetaste hout niet ver genoeg verwijderd en is er ook geen schimmeldodend product gebruikt. Boven de las is na een jaar al weer houtrot te zien en zal er nogmaals herstelwerk moeten plaatsvinden. Een klein biologisch organisme kan slopende gevolgen hebben. Als eigenaar kunt u mede zorg dragen voor het behoud van originele houten onderdelen en detailleringen aan uw monumentenpand. Wees dus alert op de onzichtbare bedreigingen van schimmels in houtwerk als u reparatiewerkzaamheden uitvoert. In de handel zijn diverse producten verkrijgbaar om houtwerk te repareren, maar ook deze producten hebben hun beperkingen. Ze bieden enkel een tijdelijke oplossing. De manier van aanbrengen en de behandeling van het hout tijdens de reparatie is bepalend voor de levensduur van de reparatie. De schimmel die de houtrot veroorzaakt, kan zich tot in het gezonde deel van het houtwerk uitstrekken. Bij de reparatie moet dus een schimmeldodend middel gebruikt worden. Daarna kan het ontstane gat worden opgevuld met het 2-componenten reparatiemiddel, als er geen al te grote hoeveelheden gebruikt hoeven te worden. Het is - zoals de naam aangeeft - een reparatiemiddel en geen houtvervanger! Binnen de monumentenzorg wordt argwanend gekeken naar reparaties met houtrotvullers. Uit de inmiddels opgebouwde praktijk blijkt dat partieel herstel bijna altijd mogelijk is door het zogenaamde aanscherven of aanhelen van het ontbrekende deel. Dat moet door een vakman gebeuren, omdat deze werkzaamheden voor een doe-het- zelver vaak te hoog gegrepen zijn. Ook hierbij is het zaak om tot een eind in het gezonde hout een nieuw stuk aan te scherven. In de meeste gevallen gaat het om ondereinden van stijlen, onderdorpels en roedenkruizen. Bij het partieel herstellen moet het uitgangspunt zijn dat de oorspronke lijke detaillering zoveel mogelijk gehandhaafd moet worden en dat de oorspronkelijke sterkte hersteld moet worden; ook de dragende functie van het kozijn van Stichting Het Zeeuwse Landschap is zaterdag 26 september opengesteld voor publiek. Iedereen is welkom om de prachtig gerestaureerde en museaal ingerichte hoeve met bijgebouwen aan de Zuidweg 35 in 's-Heer Abtskerke tussen 10.00-16.00 uur te bezichtigen. Noteer deze datum alvast in uw agenda! Zeeuws Erfgoed 17 juni 2009/02 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 17