Werk in voorbereiding en uitvoering Actueel overzicht heemkundige organisaties Het cursusseizoen ligt inmiddels weer achter ons. Tweemaal op rij werd in de periode januari/april de door de SCEZ ontwikkelde cursus 'Wonen in een monumentenpand' aan Middelburgse geïnteresseerden aangeboden en beide malen was het een succes. Het Zeeuws Archief bood gastvrij onderdak en de gemeente Middelburg ondersteunde de cursus financieel. Voor de organisatie tekenden, naast de twee genoemde instellingen, ook de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) en de stichting Vrienden van Middelburg. De cursus is beslist voor herhaling vatbaar, zij het dat de Middelburgse markt voorlopig wel even verzadigd lijkt. Intussen wordt nagedacht en overlegd over mogelijke nieuwe cursussen elders, zoals een cursus over het cultureel erfgoed in de gemeente Borsele en eentje over de verschillende aspecten van de Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen. Verder was de SCEZ op verschillende manieren betrokken bij uiteenlopende aspecten van het landschap. Een voorbeeld daarvan is het project 'Verborgen buitens' dat als doel heeft een aantal (voormalige) Walcherse buitenplaatsen beter herkenbaar te maken. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) coördineert dit project en de SCEZ participeert in de begeleidingscommissie. De SCEZ was ook betrokken bij de advisering ten aanzien van de inmiddels afgeronde landschapsvisie van de gemeente Veere. Ook werd meegedacht over plannen om, met het oog op de veiligheid, enkele wegen in de bijzondere polder Borssele te wijzigen. Deze polder, uit 1616, maakt niet voor niets deel uit van het Nationaal Landschap Zuidwest-Zeeland. Dat doet ook het tegenwoordig zo genoemde Cleene Hoogegebied op Walcheren. Toch beschouwt de gemeente Middelburg het als een potentiële bouwlocatie. Tegen deze achtergrond werd voor betrokkenen bij de fractie van de Christen Unie in de Middelburgse gemeenteraad en andere belangstellenden tijdens een fietstocht uitleg gegeven over de grote landschappelijke betekenis van het gebied. Wat in dit verband opvalt, is de sterk toegenomen aandacht voor het water in alle verschillende gedaanten. Niet verwonderlijk daarom dat een gedachtewisseling plaatshad met enkele genomineerden voor de tweede ronde van de prijsvraag 'Delta Water Award'. Zij lieten hun ideeën onder de titel 'De kracht van de kreek' toetsen aan cultuurhistorische en -landschappelijke randvoorwaar den. Voor beide partijen inspirerend en nuttig. Op www.scez.nl treft u de adressen van de heem kundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk> landschap en historie zeeuwse heemkundige organisaties). Zeeuws Erfgoed 19 juni 2009/02 Landschap EN Historie

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 19