Zêêuwse Dialei ect Verênigieng 80 jaar Tiende dialectendag in Hoogeveen ra Zêê D-1 Bertus op een van zijn laatste optredens tijdens een podiumavond van Razzmatazz in Oost-Souburg (foto Zeeuwse Dialectvereniging). uiN-y h i tnnuEL li Mod4 ;llIIrf rn ulul IdUiaa Ik ^ricfhBllEDltkU In 2009 bestaat de Zêêuwse Dialect Verenigieng tachtig jaar. Om dat te vieren zijn er enkele feest- activiteiten gepland in dit feestjaar. Een eerste activiteit was de presentatie van een Zuid-Bevelandse verhalenbundel op 25 april. Een volgende vindt plaats op 21 november in de Zeeuwse Bibliotheek. Dit is een tweede editie van 'In het Zeeuws kan 't ok' met nieuwe en oude namen. Presentatie verhalenbundel Aan de keuze van het bestuur om voor de tachtigste verjaardag van de Zeeuwse Dialectvereniging streek verhalen van Bertus Limonard uit 's-Heerenhoek te publiceren, lagen meerdere redenen ten grondslag. Omdat eerder in de reeks Verhalen in de streektaal Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen-Duiveland aan bod kwamen, was het evident om nu het Zuid- Bevelandse dialect te kiezen. Maar de aard en kwaliteit van de verhalen zelf die Bertus vele malen op diverse plaatsen in Zeeland heeft voorgedragen (en waarvan er ook een te horen was in de tentoonstelling De Zeeuwse Klapbank), zijn uiteraard het belangrijkste aspect. Bertus Limonard, zoon van de schoolmeester in 's-Heerenhoek, in is in 1922 geboren. De familie Limonard kwam uit Vlissingen en zijn moeder Adriana van 't Westeinde stamde af van een oud Zuid-Bevelands boerengeslacht. Een ideale combinatie om een groot verhalenverteller te worden. Van zijn vader leerde hij verhalen schrijven en voordragen en van zijn moederskant hoorde hij de boeren(roddel)verhalen die in de Zak van Zuid-Beveland van oudsher de ronde deden. Bertus was een bijzonder goed waarnemer, die de toestanden in het dorpsleven scherp kon analyseren om ze later, aangepast en gedramatiseerd, in een boeiend verhaal weer te geven. Het resultaat mag er dan ook zijn: negentien pracht- verhalen om van te genieten, sommige uit lang vervlogen tijden, een aantal uit zijn jeugd, weer andere van meer recente tijd. Bertus is in 2001 op bijna tachtigjarige leeftijd overleden. Leuk aan het boek is dat er ook een fietsroute in is opgenomen. Bertus Limonard heeft zelf de fietsroute bedacht, die langs al de mooie plekjes in zijn verhalen voert. Hij heeft deze route in de Zak van Zuid-Beveland ook uitgewerkt en in kaart gebracht. Het bestuur van de vereniging vond dit een leuk idee. Daarom hebben ze deze route ook in de verhalenbundel opgenomen, zodat iedereen ervan kan genieten. Met het boekje in de hand kunt u op een mooie voorjaarsdag alle boerderijen, welen en dorpjes die in de verhalen van Bertus een rol spelen, bezoeken. In 't Zeeuws kan 't ok Net zoals vijf jaar geleden wordt bekende Zeeuwen gevraagd hun werk in het Zeeuws te komen presenteren. Op dit ogenblik worden de contacten gelegd. Enkele sprekers hebben al toegezegd. Bekende en minder bekende namen zoals Kees Slager, Rinus Sommeijer, Rinus de Regt, Rinus Platschorre en Nelleke van de Krogt zullen op 21 november dus iets over hun loopbaan vertellen in Middelburg. Meer details volgen in het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed. Inlichtingen over het boek en het symposium kunt u opvragen bij de Zêêuwse Dialect Verênigieng (Rinus Willemsen, secretaris), Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet, 0115-481521. Het was ver weg, deze keer. Maar wie er niet bij was, had ongelijk. Het werd een mooie feesteditie, daar in Hoogeveen. Het ochtendprogramma werd door velen omschreven als een van de beste van de tien dialectendagen. De gedeputeerde de heer R.W. Munniksma opende de dag. Omdat de dag in Drenthe werd gehouden, was er ook een Drentse primeur. Enkele Groningse studenten hebben het Drents woordenboek van G. Kockx omgezet in een digitale versie. De deelnemers van de dialectendag kregen de eer om de eerste demoversie te zien, en die zag er heel overtuigend uit. Jan Stroop mocht daarna beginnen met een overzicht van groetwoorden in het hele gebied. We kennen Jan Stroop als een boeiende verteller en ook deze keer kreeg hij het publiek op zijn hand (zijn tekst is onder andere te lezen in het dialectenboek, maar ook op zijn website wwwjanstroop.nl). Na zijn betoog kreeg de gedeputeerde het tiende dialectenboek, Moi, adieë en salut, overhandigd. Omdat het een feesteditie was, werden ook alle deelnemers die elk van de tien dagen hadden meegemaakt op het podium geroepen. Dat overtrof de verwachtingen van de organisatoren, want ruim tien mensen kwamen naar het podium. Zeeuws Erfgoed 22 juni 2009/02 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 22