-CrfgoedA//er/W '/.eeuwse /'bodemvondsten 50 jaur Zeeland en elders in Nederland en Vlaanderen tentoongesteld en door duizenden mensen bezocht. In 2008 hing de merklap twee maanden in Bayeux (Frankrijk), in de kapel bij het wereldberoemde Tapijt van Bayeux. De tentoonstelling 'Door Ons Gedaen' in de Grote of Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes loopt van 31 juli t/m 12 september 2009. In de kerk is dan ook 'De Zeeuwse kraal centraal' te zien, een tentoonstelling met voorbeelden van manieren waarop kralen zijn verwerkt in streekdracht- onderdelen en halssieraden. De openingstijden van de kerk zijn gelijk aan die van het tegenover gelegen Historisch Museum De Bevelanden: maandag t/m vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. De entree van de tentoon stellingen in de kerk én museum samen bedraagt 5. Kinderen t/m 18 jaar mogen gratis museum en kerk bezoe ken. Van de merklap 'Door Ons Gedaen' is een fraai boek uitgegeven. De publicatie is voor 35 te koop in de museumwinkel in Goes. Een Engelse en Franse samenvatting zijn beschikbaar. Zie ook: www.grotekerkgoes.nl www.historisckmtiseumdebenelanden.nl Tentoonstelling 'Vijftig jaar Zeeuwse bodemvondsten' Gebruiksvoorwerpen uit het Zeeuws archeologisch depot t/m 31 oktober 2010 In de publieksruimte van SCEZ in Middelburg staat gedurende 2009 2010 een bijzondere archeologische presentatie. De tentoonstelling biedt een fraai overzicht van wat de Zeeuwse bodem de afgelopen halve eeuw heeft prijsgegeven. Het Zeeuws archeologisch depot - provinciebreed beheerd door SCEZ - telt duizenden soms nog onbekende vondsten. De presentatie 'Vijftig jaar Zeeuwse bodemvondsten' toont hieruit een prachtige selectie gebruiksvoorwerpen, van krulbollen en medicinale kopglazen tot een voor Nederland unieke majolica portretkan uit het verre Syrië. Een belangrijk onderdeel van de presentatie is een verzameling bekers, kannen, kookgerei en andere zaken uit de beerputten en de gracht van het kasteel te West-Souburg, beter bekend onder de naam Aldegonde. Zeer zeldzaam zijn een rijk gedecoreerde kaarsenbak, een tinnen bord met het wapen van Bourgondië en de tinnen pispot van heer Adriaan van Bourgondië. In 1997 was er een groot onderzoek op het terrein van het Zeeuws Archief in Middelburg, voorafgaand aan de nieuwbouw van de archiefkelder. Uit de gracht en de beerputten van het voormalige Minderbroedersklooster aldaar zijn prachtige gebruiksvoorwer pen uit de middeleeuwen tevoorschijn gekomen. Uit een andere beerput op het terrein is een set houten krulbollen opgegraven. Op een maquette is te zien hoe dit spel in zijn werk ging. Ook nu nog wordt het in Zeeuws-Vlaanderen gespeeld. In Sluis werd in 1998 wegens de geplande bouw van een appartemen tencomplex een opgraving uitgevoerd die middeleeuwse woningen en een gevangenis aan het licht bracht. De beerputten waren gevuld met het afval van de bewoners. Hieruit is een aantal bijzondere voorwerpen van keramiek en glas gereconstrueerd. Zeer zeldzaam zijn een aantal kopglazen, tot en met de achttiende eeuw gebruikt voor het aderlaten. Messen, lepels en andere gebruiks voorwerpen van goud, zilver en koper geven een beeld van hetgeen onze voorouders gebruikten of droegen. Ook de oudste tijden zijn niet vergeten. Vuurstenen voorwerpjes tonen de kennis en het vernuft van mensen die ver voor onze jaartelling in Zeeland verbleven. De tentoonstelling 'Vijftig jaar Zeeuwse bodemvondsten' loopt t/m 31 oktober 2010 en is gratis te bezichtigen in de publieksruimte van De Burg, de hoofdlocatie van SCEZ aan de Groenmarkt 13 in Middelburg. De deuren zijn van maandag tot en met vrijdag (op werkdagen) geopend tussen 10.00 en 16.00 uur. Zie ook: www.scez.nl EXPOSITIES Zomertentoonstelling merklap 'Door Ons Gedaen' Zeeuwen borduren graag voort op tradities 31 juli t/m 12 september 2009 In de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes is deze zomer de langste merklap ter wereld, 'Door Ons Gedaen', te bezichtigen. De tentoon stelling maakt deel uit van het Jaar van de Tradities in Zeeland. De langste merklap ter wereld is ver vaardigd in 2000, het Jaar van de Textiel. De merklap is 125,62 meter lang en 45 centimeter meter hoog en vervaardigd door 243 Zeeuwen (man nen en vrouwen), ofwel 'Door Ons Gedaen'. De merklap geeft een fraai beeld van Zeeland anno 2000. Te zien zijn afbeeldingen van karakteristieke steden en dorpen, gemeentewapens, gebeurtenissen uit de geschiedenis, persoonlijke ervaringen, motieven en symbolen die typerend zijn voor Zeeland. 'Door Ons Gedaen' borduurt voort op een oude traditie. Al eeuwen lang maken mensen merklappen, vaak als oefening voor meisjes in het borduren en het merken van linnengoed en kledingstukken. De merklap 'Door Ji V" .jjLl De HviC I IjTBcninj rLl 13 M irjdrïliwrp: -Je - r I i .1. B !b*4 I L&ai&iif griiia (13 I i-ti?flit# inrir.aeia-nfi Zeeuws Erfgoed 24 juni 2009/02 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 24