Vrijwilligers gevraagd EXCURSIE CURSUSSEN Onderzoek naar demografische geschiedenis Zeeland Van de hand van J. Simons lezen we het eerste deel van zijn verhaal over Paauwenburg, in de achttiende eeuw een lusthof van de familie Heyndricx, later een boerenbedrijf, dat in 1967 werd afgebroken. A.M. Leer weet nog veel bijzonder heden te vertellen over een spoorbaan die de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog lieten aanleggen tussen Veere en Westkapelle. Het idee van waterbouwkundige A. Caland (1789-1869) om in de monding van de Westerschelde een eiland te maken, wordt behandeld door F. van den Driest. Op het eiland zou een fort gebouwd moeten worden dat een vijandelijke insluiting van Vlissingen kon voorkomen, de handel op Antwerpen kon veilig stellen en dat de Nederlandse vloot op de Westerschelde tot steun zou dienen. In Den Spiegel, uitgave van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2009, 2), staan de lokale en de maritieme geschiedenis van Vlissingen centraal. D. van der Linden beschrijft de geschiedenis van wasserij Edelweis door de jaren heen. De wasserij werd opgericht in 1886, en moest nadat de grootste klant - de Olau Line - ook gestopt was, in 2008 de deuren sluiten. De herberg De Schoone Waardin heeft tot midden 1941 op de dijk ten zuiden van Ritthem gestaan. Hoewel de herberg niet meer bestaat, wordt de naam nog steeds gebruikt als meldpunt bij de scheepvaart. Ter hoogte van de Ritthemse dijk gebeurden nogal wat ongelukken, waardoor de herberg met een geheimzinnig waas omgeven werd (auteur J. Hintzen). In juni verschijnt ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit een gedenkboek. D.D. Roos geeft in dit nummer van Den Spiegel vast een kort overzicht van het gedenkboek. H. Krabbendam schrijft 'De Amerikaanse consulaire agent in Vlissingen', de cargadoor Pieter Francois Auer. De herdenking van de stichting van de stad Nieuw Amsterdam, sinds 1664 bekend als New York, is een landelijk gebeuren, maar zeker Zeeland en Vlissingen hebben een rol gespeeld bij de betrek king tussen Nederland en Amerika. In Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (maart 2009), zien we een overzicht van de culturele activiteiten die het afgelopen jaar ontplooid zijn, het steeds groeiende aantal bezoekers dat het museum te verwerken krijgt en de samenwerkings projecten die zijn afgesproken. In het Polderhuis is een nieuw aanwinst te bewonderen: een wippertoestel. Bezoekers kunnen alle informatie vinden over de geschiedenis van het apparaat, dat te leen is gegeven door de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Er wordt dit jaar veel aandacht geschonken aan de voor Westkapelle belangrijke kunstenaar Denis Galloway (1878-1975). De Bevelanden De Spuije, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (voorjaar 2009), begint met 'Het vijfhonderdjarig jubileum van Rederijkerskamer De Wijngaardranke te Kapelle, later te Hansweert', geschreven door F. de Klerk. J. Minnaard is bezig met een publicatie over het ganzenreservaat bij Sinoutskerke, waarin de historie van verschillende percelen met hun landschapselementen beschreven worden. In dit artikel krijgen we als voorproefje de geschiedenis van de hofstede 't Hooch Huys, op de vlied berg bij Sinoutskerke. W.P. den Toom schreef over 'een duur slippertje'. Een meisje dat ongehuwd een kind baarde, kreeg in de achttiende eeuw zonder enig onderzoek altijd de schuld van het 'ongeluk'. Het meisje in dit verhaal werd voor haar hele leven verbannen uit Goes, kreeg een boete van 200,- en moest ook nog de kosten van het proces betalen. Zeeuws-Vlaanderen De Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen heeft een mooi boekwerk uitgegeven: Met een kus van liefde, door A.R. Bauwens en I.H.J. Poissonnier. Het boek bevat de transcriptie van bewaard gebleven brieven, geschreven door Isaac Benteijn, een landbouwer onder Groede. Behalve de transcriptie van de brieven wordt Benteijn geportretteerd, zijn familie, en de maatschappelijke en politieke ontwikkelingen in zijn tijd. In het Tijdschrift van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen (2009, 1) bespreekt A.R. Bauwens de naam geving van het Eenhoornplantsoen in Oostburg. W. Wintein schrijft over 'de Zuudzee', waarmee het verdronken land tussen Oostburg en Axel werd aangeduid. De Zuudzee ontstond door de storm vloeden in 1375, 1404 en 1488. R.H.M. van Immerseel leverde het artikel over de Middelburgse regent Hendrick Thibaut (1604-1667) en West-Zeeuws-Vlaanderen: 'Is uyt soute zee soeter aert geresen'. Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten' (2009, 1) biedt een artikel aan van F. Moubis over genealogie. De auteur wijst ook nieuwkomers op dit terrein de weg naar de bronnen waaruit zij gegevens kunnen putten. E. Verstraeten geeft bijzonderheden over het schilderij 'De verovering van de stad Hulst op de Spanjaarden 5 november 1645', en over het leven en werk van de schilder van het doek, Hendrick de Meijer. De historische informatie over de aanval en de leefomstandigheden in de stad ten tijde van de aanval zijn te vinden op www.devierambachten.nl. In de Nieuwsbriefeen uitgave van Heemkundige Vereniging Terneuzen (2009, 1), schreef B. Begijn 'De smokkel tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en het Belgisch grensgebied 1914-1945'. Hij vertelt hoe de smokkelaars zich organiseerden, en op wat voor ingenieuze manieren er zoal gesmokkeld werd. Frederick Marryat was de eerste auteur die het verhaal van het spookschip van de Vliegende Hollander met zijn kapitein Van der Decken uit Terneuzen in het zeventiende-eeuwse 'Terneuse' plaatste. E. Hamelink geeft ons de levensbeschrijving van Marryat en vertelt hoe deze tijdens zijn militaire carrière commandant werd van een fregat. Later schreef Marryat veel fictieve verhalen. Met P.W. Stuij maken we een wandeling door Terneuzen langs de oude vesting van 1583. 'Huize Nazareth, klooster van de Zusters Franciscanessen van Mariadal' wordt beschreven door M. Lippens-van Damme. Schouwen met Zierikzee, Ouwerkerk en Dreishor Provinciale excursie met bezoek aan Watersnoodmuseum en monumentale kerk, inclusief een lunch en stads wandeling Datum: zaterdag 29 augustus 2009. Aanvang: 10.30 uur vanaf Station Goes, 16.30 uur terugreis naar Goes. Deelname: leden Heemschut en maximaal 2 introducés 40 p.p., niet-leden 45. Bijzonderheden: de excursie wordt georganiseerd door Heemschut, Provinciale Commissie Zeeland. Aanmelding: t/m 1 augustus via post naar SCEZ, postbus 49, 4330 AA in Middelburg, telefonisch bij Jacquelien Pleijte, 0118-670607 of e-mail ja.pleijte@scez.nl, onder vermelding van naam, aantal, adres, telefoon en e-mailadres. Betaling vindt plaats in de bus. Opgave verplicht tot deelname en betaling, tenzij voor 1 augustus wordt geannuleerd. Inlichtingen: Heemschut Zeeland, mw. Van Muiswinkel, 0111-411244. Rechtspraak in Zeeland tijdens het Ancien Régime Op zoek in de archieven van het Hof van Holland en Zeeland, de Staatse Raad van Vlaanderen en de Kamer Zeeland van de VOC Docenten: dr. Marie-Charlotte de Bailly en drs. Ivo van Loo. Data: maandag 12 en 19 oktober, 2, 9, 16 en 23 november, 7 en 14 december 2009. Locatie: Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Deelname: 215 incl. reader 200 voor leden van de Werkgroep CultuurHistorie en de Vrienden van het Zeeuws Archief.) Studiebelasting: 8 colleges van 2 uur en enkele uren per week zelfstudie. Literatuur: bij aanvang van de cursus wordt een reader verstrekt. Bijzonderheden: basiskennis van de Nederlandse geschiedenis wordt verondersteld. Het minimum aantal cursisten is 8, het maximum 15. De cursus wordt georganiseerd door de Werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in samenwerking met het Zeeuws Archief en de Stichting Oud-vaderlands Recht. Buitenkansen! voor bestuurders Benut de kansen in het buitengebied. Behoud door ontwikkeling in het landelijk gebied Data: 11, 19 en 26 november en 3 december 2009. Deelname: 250 p.p. incl. cursusmap, 2x een lunch en 2x een busexcursie. Bijzonderheden: maximaal aantal cursisten is 40. De cursus wordt georganiseerd door Stichting Landschapsbeheer Zeeland en SCEZ. Aanmelding: e-mail naar SCEZ, Marianne Boone (md.boone@scez.nl) of bel 0118-670875. Bevestiging met uitgebreid programmaoverzicht en begeleidende nota na aanmelding. Aanmelding is na betaling definitief. Inlichtingen: zie ook pagina 15 in deze nieuwsbrief bij monumentenzorg. Voor de nieuwe provinciegeschiedenis van Zeeland vanaf 1850 is onderzoek nodig om hiaten in de geschiedschrijving op te vullen. De Werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen heeft voor nieuw onderzoek over geboorte, huwelijk en sterfte, hierbij zijn hulp aangeboden. De werkgroep is op zoek naar een aantal vrijwilligers ter assistentie van Jan Zwemer, de redacteur van het vierde deel van die nieuwe geschiedenis. Het gevondene wordt in de provinciegeschiedenis verwerkt en kan als artikel worden gepubliceerd in Zeeland of Nehalennia. Het onderzoek wordt begeleid door Jan Zwemer en de te vormen groep komt voor overleg en/of onderzoek bijeen in het Zeeuws Archief te Middelburg. Periode: tweede helft 2009 en 2010. Belangstellenden kunnen contact opnemen met: J an Zwemer {jpzwemer@kliksafe.nl, 0118-592471) of met Theo Schelhaas (t.n.schelhaas@zeelandnet.nl, 0118-681883). De oproep wordt ondersteund door dr. Paul Brusse en drs. Roelof Koops. Zeeuws Erfgoed 26 juni 2009/02 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 26