nderzo eksrapportage Grote belangstelling voor Meldpunt Erfgoed Zeeland n_. „istorte en Historische schepen zijn net als onroerende monumen ten beeldbepalend voor Zeeland. Ze maken als roerend erfgoed onderdeel uit van het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse identiteit. Om dit beeldbepalend erfgoed te bewaren, is beleid nodig. Beleid is er voor onroerend erfgoed, maar nog niet voor roerend erfgoed, waartoe het varend erfgoed wordt gerekend. De Provincie Zeeland is zich van deze leemte bewust en heeft te kennen gegeven zich voor het behoud van het varend erfgoed (de historische schepen én de daarmee verbonden infrastructuur zoals havens, sluizen en veersteigers) te willen inzetten. Daartoe heeft ze in juni 2008 de SCEZ opdracht gegeven een onderzoekspilot naar het varend erfgoed in de provincie uit te voeren. In dit onderzoek is - onder andere aan de hand van vier casussen - aandacht besteed aan de instandhoudings- problematiek, beleid en regelgeving, samenwerking en nieuwe functies en herbestemmingsmogelijkheden. Bij het onderzoek zijn de dertien Zeeuwse gemeenten, de maritieme organisaties en particuliere scheepseigenaren nauw betrokken geweest. Inmiddels is het pilotonderzoek, uitgevoerd door een projectgroep en begeleid door een stuurgroep van deskundigen en belanghebbenden, afgerond en de presentatie ervan vond plaats op 20 mei in de Stads- en Commerciewerf in Zierikzee. Het is verheugend te merken dat er op alle bestuurlijke niveaus belangstelling voor maritiem erfgoed is, in het bijzonder voor varend erfgoed. Er is echter nog weinig beleid ontwikkeld, ook de Zeeuwse gemeenten hebben weinig of geen maritiem erfgoed in hun nota cultuur of ruimtelijke ordening opgenomen. Het scheppen van een kader door de Provincie Zeeland is dan ook belangrijk. Hopelijk bieden de aanbevelingen uit het onderzoeks rapport de Zeeuwse overheden en organisaties voldoende mogelijkheden om het varend erfgoed voor de toekomst te behouden. ■Jan#nd E-rfSGfld In ZnrMnd Op 13 februari presenteerde gedeputeerde George van Heukelom tijdens een feestelijke bijeenkomst in Middelburg de website van Meldpunt Erfgoed Zeeland. Met deze handeling ging het Meldpunt officieel van start. Intussen hebben veel Zeeuwen van de mogelijkheid gebruik gemaakt om melding te doen van bedreigd, onbekend en/of ondergewaardeerd erfgoed; na ruim twee maanden waren bij het Meldpunt al meer dan veertig meldingen binnengekomen, het merendeel via de website. De meldingen hebben zowel de grotere, meer bekende gebouwen, als kleine, bijna vergeten elementen (waaronder grenspalen en grafzerken) als onderwerp. Ook wordt melding gedaan van bedreiging van landschappelijke structuren. Opvallend is dat alle Zeeuwse regio's bij de meldingen vertegenwoordigd zijn. In de praktijk blijken de meldingen een waardevolle bijdrage te leveren aan het behoud van het Zeeuwse erfgoed. In een aantal gevallen zijn objecten opgeknapt of tijdelijk veilig opgeborgen, daarnaast bevonden zich onder de meldingen verscheidene objecten die nog niet eerder geïnventariseerd waren. Hieruit blijkt dat het Zeeuwse erfgoed met de inzet van melders en een goede samen werking van en tussen de elf deelnemende particuliere monumentenorganisaties gebaat is. Meer informatie over Meldpunt Erfgoed Zeeland kunt u vinden op: www.meldpunterfgoedzeeland.nl, of in de folder van het Meldpunt (onder andere verkrijgbaar bij de SCEZ). juni 2009/02 Cultuurhistorie en monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 4