Poëziewedstrijd Verdronken Geschiedenis Onthulling monument in oktober Boek over de Zeeuwse Canon Ook het informatiepunt voor de verdronken dor pen is via het fietspad bereikbaar. Ter gelegenheid van de onthulling van het 'Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland' bij Colijnsplaat op 13 oktober 2009 organiseert de SCEZ in samenwerking met literair tijdschrift Ballustrada een poëziewedstrijd met als thema 'Verdronken Geschiedenis'. De uitslag van de wedstrijd wordt bekendgemaakt tijdens de onthulling van het Monument. Genomineerden wordt gevraagd hierbij aanwezig te zijn en ontvangen tijdig bericht over datum, tijdstip en locatie. De drie beste gedichten behalen een prijs van resp. 350, 150 en 50. Ze worden gepubliceerd in de december aflevering van deze nieuwsbrief; een selectie van de beste gedichten verschijnt bij voldoende kwaliteit voorts in het literaire tijdschrift Ballustrada (www.ballustrada.eu). De jury van de Poëziewedstrijd Verdronken Geschiedenis bestaat uit Leo Adriaanse (projectleider Project Verdronken Dorpen, SCEZ), Emma Crebolder (dichter), Kees Klok (auteur, dichter, historicus), Thom Schrijer (dichter, poëziedocent), André van der Veeke (auteur, dichter, redacteur Ballustrada). Voorzitter/secretaris is Jan J.B. Kuipers (auteur, dichter, SCEZ, redacteur U geeft toestemming voor eenmalige publicatie van uw gedicht door de organisatie (SCEZ/Stichting Zeeuws Licht); de met een geldprijs bekroonde gedichten mogen verschillende malen door de organisatie worden gepubliceerd. De auteurs ontvangen een bewijsexemplaar van de publicatie(s); Gedichten kunnen worden ingestuurd tot 15 augustus 2009; 15 augustus is de absolute sluitdatum; De gedichten worden ingediend als bijlage in Word of een ander gangbaar tekstverwerkingsprogramma en per e-mail gezonden aan jjb.kuipers@scez.nl. In de begeleidende e-mail vermeldt u 'Poëziewedstrijd Verdronken Geschiedenis', uw naam, eventueel pseudoniem, adresgegevens, geboortejaar en beknopte biografische/bibliografische informatie. De secretaris nummert de ingezonden gedichten en distribueert ze anoniem onder de jury. Uw identiteit is dus niet bij de jury bekend; Wanneer geen der inzendingen qua niveau naar het oordeel van de jury voor een prijs in aanmerking komt, wordt deze niet toegekend. De werkzaamheden aan de Oosterscheldedijk na bij Colijnsplaat zijn in april gestart en vorderen gestaag. Op deze plek zal in oktober het Monu ment voor de Verdronken Dorpen in Zeeland ver rijzen. Langs de dijk komt een fietspad vanaf de Zeelandbrug, langs het monument naar Colijnsplaat. Zie ook: www.scez.nl. Reglement Schrijf een gedicht over het thema 'Verdronken Geschiedenis' in Nederland, Vlaanderen of elders: over verdronken landen, verdronken en verzonken steden of dorpen, stormvloeden, watersnoden. Het thema kan zowel historisch, folkloristisch, mythologisch als allegorisch worden opgevat; Uw gedicht telt maximaal 30 regels; Per dichter zijn maximaal drie gedichten toegestaan; Deze maand verschijnt bij Walburg Pers Geschiedenis van Zeeland. De Canon van ons Zeeuws Verleden. Het boek, geschreven door Johan Francke (Zeeuwse Bibliotheek) en Jan J.B. Kuipers (SCEZ), is een uitgave onder auspiciën van SCEZ, de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Archief. In de Zeeuwse Canon komen de historische 'blikvangers' aan bod waarmee elke Zeeuw bekend zou moeten zijn. In vijftig toegankelijk geschreven en rijk geïllustreerde hoofd stukken geeft de Zeeuwse Canon een samenhangend beeld van de geschiedenis van Zeeland sinds de prehistorie. Elk van deze vijftig vensters biedt tevens doorkijkjes op ontwikkelingen en verwante onderwerpen, zodat alle belangrijke historische thema's aan bod komen. De Canon van Nederland wordt in september 2009 in het onderwijs ingevoerd. Leerlingen in de onderbouw maken kennis met de veertien hoofdlijnen van de Nederlandse geschiedenis door middel van vijftig vensters. De Canon van Zeeland volgt diezelfde hoofdlijnen, maar aangepast aan de Zeeuwse omstandigheden. De geschiedenis van Zeeland heeft raakvlakken met de nationale geschiedenis, maar wijkt daarvan soms ook af. Zo kwam de industrialisatie in Zeeland laat op gang. Specifiek voor Zeeland zijn ook sterke Vlaamse invloeden en de rol van de kaapvaart. Het water vormt als vriend én vijand de rode draad door de Zeeuwse geschiedenis. Via de oudste landbouwers en de Romeinen, de zendeling Willibrord, krijgszuchtige edelen en de beruchte Reynaert de Vos voert de Zeeuwse Canon ons naar recente eeuwen. Eeuwen waarin Zeeuwse kapers en zeehelden, patriotten en oranjeklanten, meekraptelers en kanalen gravers een bont mozaïek vormen. De jongste geschiedenis komt aan bod in uiteenlopende onderwerpen als de schilder Mondriaan in Domburg, de Tweede Wereldoorlog, Zeeuwse Molukkers en de Watersnood van 1953. Zeeuws Erfgoed 5 juni 2009/02 Algemeen

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 5