.300 bezoekers naar musea in Zeeland Aseumweekend met thema 'Verleiden Een nieuwe traditie: streekdrachtmodeshow in de Grote Kerk te Goes. van eetbare tweekleppigen (oesters en mosselen) uit Nederland en de rest van de wereld. Maritiem De Historische Scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden trok veel nieuw publiek. De gerestaureerde hengst Jan Korneel, de CLN 15/TH 5 uit 1908, was voor het eerst te bewonderen en dat heeft ook de nodige media- aandacht opgeleverd. De 156 bezoekers konden een vaartochtje maken op de Arne en de sfeer was goed. Bij Museumhaven Zeeland in Zierikzee waren de mensen blij verrast dat er zo veel op de scheepsrestauratiewerf te zien is. Uiteraard worden daar ook nog steeds schepen gerestaureerd. Maar verrassend is dat het hele verhaal van scheepsbouwtechnieken op een zeer enthousiasmerende manier wordt verteld met behulp van gereedschappen en voorbeeldmodellen van oude constructies. Allemaal technieken die in het restauratieproces op deze scheepswerf worden toegepast. Activiteiten In het muZEEum in Vlissingen was het munten- en penningdeskundige Willem van Moll die de bezoekers verleidde met boeiende verhalen achter zeer bijzondere oude munten met verleidelijke amoureuze voorstellingen. Ook hadden bezoekers hun eigen munten meegenomen voor een taxatie. Het Fruitteeltmuseum in Kapelle stond tijdens het Museumweekend in het teken van de appel als symbool van verleiding. Denk aan 'Adam en Eva' en 'Sneeuwwitje'. Er was een verleidelijke en fruitige speurtocht te doen. In een tijdelijke expositie konden herinneringen aan het Goese fruitcorso worden opgehaald. Bij museum Het Bolwerk in IJzendijke begon het Museumweekend met de ceremoniële toetreding tot het 'Nederlands Museumregister'. Het gevelschildje met 'Geregistreerd Museum' is ter plekke aan de muur bevestigd. De twee lezingen door Anita Tournois over 'Prostitutie in de Zeventiende Eeuw' waren fantastisch en zijn goed bezocht. Ook de pers toonde grote belangstelling. Veertien musea in Zeeland hadden speciaal voor het Museumweekend een verleidelijke fotospeurtocht ontwikkeld. Deelname kon een leuke prijs opleveren. Bezoekers vonden het een leuk initiatief, al werden er na afloop niet veel speurtochten ingeleverd. De 28ste editie van het Nationaal Museumweekend op 4 en 5 april heeft in Zeeland zo'n 6.300 bezoekers getrokken. Dat zijn er slechts 200 minder dan vorig jaar. De meeste mensen (1.268) waren in het Zeeuws Museum in Middelburg te vinden. Ook bij Historisch Museum De Bevelanden in Goes liep het storm. Met 925 bezoekers op de zaterdag trok dit museum zelfs 200 bezoekers meer dan vorig jaar. Het Maritiem Museum in Zierikzee eindigde qua bezoekersaantal op de derde plek met 540. Ook Terra Maris in Oostkapelle, Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg, Museum De Schotse Huizen en Stadhuismuseum De Vierschaar in Veere trokken tijdens dit weekend weer tussen de 300 en 400 bezoekers. In Zeeland openden 33 musea de deuren met tentoonstellingen en verleidelijke activiteiten programma's. Tradities Bij Museum de Burghse schoole in Burgh-Haamstede is het Museumweekend traditioneel de start van het seizoen. Het museum speelt in op jaarthema 'Tradities' met drie nieuwe wisseltentoonstellingen over 'de Strao', 'de Burghse Perenveiling' en 'Knipselkunst'. Kinderen konden zich op het schoolplein vermaken met ouderwetse kinderspelen. Vooral op zaterdag was het met 135 bezoekers dringen in dit kleine museum. In Streekmuseum DeMeestoof in Sint-Annaland zijn vrijwel alle opstellingen vernieuwd en twee tijdelijke exposities te bezichtigen: 'Hoe de was was' (over het wassen) en 'Speelgoed uit eigen collectie'. Er was veel belangstelling voor de fotospeurtocht 'Laat je verleiden door een museumstuk'. Een zeer geslaagd weekend voor De Meestoof, met veel media-aandacht van de PZC en Omroep Zeeland. In Historisch Museum De Bevelanden in Goes is een nieuwe wisselexpositie geopend met een bijzondere collectie Zeeuwse streeksieraden. Ook de expositie streekdrachten op de tweede etage is geheel vernieuwd. Dat traditionele dracht nog steeds in trek is, bleek wel tijdens de streekdrachtmodeshow in de vlakbij gelegen Grote Kerk. Er was geen lege stoel meer te vinden. Bij het Oosterschelde Museum in Yerseke was zeebanket de ultieme verleiding. Door het proeven van gekookte mosselen en het traditionele gerecht 'krukels met krentenbrood' werden mensen verleid tot een bezoek aan het museum. Er is ook een speciale tentoonstelling Zeeuws Erfgoed 8 juni 2009/02 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 8