Tien jaar Belvedere-zegeningen voor Zeeland Over een paar maanden is het zo ver. Dan komt er officieel een einde aan het Belvederebeleid, een integraal beleid ten aanzien van de relatie cultuur historie en ruimtelijke ordening, opgezet door vier ministeries. Om terug te kijken naar wat er de afgelopen tien jaar in Zeeland is gebeurd en of het gedachtegoed inmiddels wel voldoende is verankerd, heeft SCEZ op verzoek van het Projectbureau Belvedere een evaluatiemiddag georganiseerd met dertig Zeeuwse bestuurders en beleidsmakers. Deze middag, gehouden op 10 juli, werd ook bijgewoond door medewerkers van dit Projectbureau die de bevindingen gaan vastleggen in een boek waarin de resultaten voor heel Nederland, maar ook per provincie onder de loep wordt genomen. Na een inleiding in de abdij van Middelburg is de gehele groep middels een korte excursie naar Heinkenszand gereden alwaar de slotdiscussie plaatsvond. Enkele voorbeelden die tijdens een excursie aan de orde kwamen, tonen aan dat er wel degelijk op veel plaatsen - en met veel succes - met de Belvederegedachte is gewerkt. Landschapsarchitect Jan-Willem Bosch gaf daarbij aan dat cultuurhistorie geen luxe in de planvorming behoort te zijn, maar dat het van levensbelang is voor de integrale ruimtelijke kwaliteit. De plannen voor dorpsvernieuwing in de gemeente Borsele laten ook zien dat dit mogelijk is. De ambtelijke en bestuurlijke wil om integraal te opereren vormt daarbij natuurlijk een belangrijke randvoorwaarde. Ook diverse andere projecten, waar onder de Staats- Spaanse Linies, het KSG-terrein (Koninklijke Schelde Groep) te Vlissingen en de Landschapsatlas Walcheren, passeerden de revue waarbij slaag- en faalfactoren werden benoemd. Het project 'Verborgen Buitens op Walcheren' van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft als doel om verborgen buitenplaatsen op Walcheren te behouden en beter herkenbaar te maken en ze onder de aandacht te brengen bij het publiek. De sporen uit het verleden op de verborgen buitens worden weer beter zichtbaar en beleefbaar gemaakt, onder meer door het (deels) herstellen van elementen als vijvers, hekpalen en laanstructuren. Ook het buiten Poppenroede, hoewel formeel geen onderdeel van dit project, gaat weer op hoofdlijnen hersteld worden. Bosch Slabbers heeft een ontwerp gemaakt voor kantoorvilla's, waarbij elementen van dit oude buiten hersteld zullen worden. In dit project wordt ontwikkeld op basis van de cultuurhistorie. (Bronnen: historisch beeld Poppenroede, boek Jan Arends (1771); prent, Zeeuw Archief, Middelburg; ontwerptekening, Bosch Slabbers, Middelburg) De gemeente Middelburg levert een voorbeeld hoe je niet op de Belvederemanier kunt werken. Hier zicht op het Havenkanaal van Middelburg, gegraven in de zestiende eeuw na de verzanding van de Arne. Het kanaal is in de negentiende eeuw gedempt, maar tot voor kort nog altijd in het landschap herkenbaar gebleven. In 2008 is de gemeente Middelburg echter begonnen met de aanleg van een golfterrein en het verbreden van de op de Oostelijke Oude Havendijk gesitueerde weg. De historische Westelijke Oude havendijk wordt daarbij weggeploegd en de historische gelaagdheid van het landschap volledig weggevaagd (zie Zeeuws Erfgoed juni 2008). (Bron: schilderij Adriaen van de Venne, Rijksmuseum, Amsterdam. Foto's Bosch Slabbers, Middelburg) Zeeuws Erfgoed 10 september 2009/03 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 10