ran, groot Onderwijsdag en open dag Bouw Werk in uitvoering en voorbereiding ROP Actueel overzicht heemkundige organisaties Beeld van de opening van de expositie over de Zeeuwse boerderij in het gemeentehuis van Tholen, 14 mei 2009 (foto Daan Kempeneers). flÉi l^LfRA.1 It OPLEIPI NQ5PBDJECTEN Laren mrt jï Voor de vierde keer werd de open dag Bouw georganiseerd. In de provincie Zeeland namen elf projecten deel aan de open dag op zaterdag 6 juni. Twee projecten waren restauratieprojecten: de NH Kerk in Scherpenisse en de NH Kerk in Groede waar de officiële opening door gedeputeerde Harry van Waveren plaatsvond. De kerk van Scherpenisse kon die dag 175 bezoekers verwelkomen en die van Groede 450. Ook de onderwijsdag op vrijdag 5 juni werd goed bezocht. In Zeeuws-Vlaanderen werden leerlingen van groep 8 van de basisscholen met bussen naar de NH Kerk in Groede gebracht. Zo'n 118 leerlingen met hun begeleiders hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het restauratieproject te bezoeken. De leerlingen kregen een rondleiding over het project door de uitvoerder van Aannemingsbedrijf Leenhouts en een leerling metselen van Bouwopleiding Zeeland (BOZ). Na de rondleiding konden de leerlingen (de doeners) aan het werk om nestkastjes voor de mus te maken. Dit omdat de mussenpopulatie de laatste jaren sterk Leerlingen krijgen een rondleiding op het restauratieproject NH Kerk Groede. is afgenomen door gebrek aan nestmogelijkheden. Een andere groep leerlingen (de denkers) was bezig met het programma Google-Sketch-Up om op de computer zelf een ontwerp te maken voor mussennestkastjes. Hierbij werden zij geassisteerd door ROC-leerlingen. De werkgroep open dag Bouw-Zeeland kan terugkijken op een geslaagde open dag en onderwijsdag en zal daarom zeker in de komende jaren een vervolg krijgen. Op www.scez.nl treft u de adressen van de heem kundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk> landschap en historie zeeuwse heemkundige organisaties). Aan de tot nu toe zeer succesvolle reeks cursussen 'Wonen in een monumentenpand' wordt weer een nieuwe afleve ring toegevoegd. Vanaf maandagavond 26 oktober zal de cursus, ditmaal toegesneden op het eiland Tholen, worden aangeboden in het Thoolse gemeentehuis. De organisatie is in handen van Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, terwijl de SCEZ bij de voorbereiding was betrok ken. Het was in dit verband trouwens ook een goede zaak dat de door de SCEZ samen met de Boerderijenstichting Zeeland ontwikkelde reizende tentoonstelling over de Zeeuwse boerderij vanaf 14 mei gedurende een aantal weken te zien was in het atrium van hetzelfde gemeente huis. Dankzij het gemeentearchief en de heemkundekrin gen van Tholen en Sint-Philipsland was deze standaard expositie uitgebreid met specifiek fotomateriaal uit de regio. Na Tholen is/was deze tentoonstelling ('Van woon- stalhuis tot damwandloods') trouwens van 2 juli tot en met 18 september te zien in het Zeeuws Archief in Middelburg. Met de gemeente Borsele werd een opzet ontwikkeld voor een compleet nieuwe cursus onder de titel 'Borsels gebouwd erfgoed'. Deze zal op dinsdagavond 12 januari 2010 van start gaan in het gemeentehuis in Heinkenszand. In dit geval zijn het de gemeente, de ZVU en de SCEZ die samenwerken. Intussen nemen ook de plannen voor een Zeelandbrede studiedag over het actuele thema 'water (terug) in dorp en stad?' vastere vormen aan. Voorlopig wordt uitgegaan van een datum ergens in het voorjaar van 2010. Interessant in dit verband en niet minder actueel is het feit dat de laatste hand wordt gelegd aan de dit najaar te verschijnen Historische Atlas van Walcheren, een uitgave in een reeks die eerder door Sun, nu door Vantilt wordt ver zorgd. Aan de hand van 35 oude kaarten worden 'conti nuïteit en verandering' op Walcheren in beeld gebracht. Ook de SCEZ was bij de samenstelling van dit boek betrokken. Het thema van de atlas is zeer actueel: de jaarlijkse Open Monumentendag kent ditmaal als thema: Op de kaart! Zeeuws Erfgoed 12 september 2009/03 Monumentenzorg Landschap en Historie

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 12