h Archeologisch I ogisch Nieuws Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD) Tweede lustrum feestelijk en geslaagd Bedrijvendag Archeologie Zeeland 2009 Niet alleen de wetgeving inzake archeologie is de laatste jaren sterk aan verandering onderhevig geweest, maar ook de clusters van beleidsmedewerkers, organisaties en adviseurs die op dit terrein in Zeeland werkzaam zijn. Al deze ontwikkelingen in het Zeeuwse archeologiebestel brengen onduidelijkheid met zich mee, die ook haar weerslag heeft op de uitvoering van het archeologisch onderzoek in Zeeland. Om de huidige stand van zaken toe te lichten, organiseert de SCEZ in samenwerking met de Provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten een Bedrijvendag Archeologie. Dit is een contactdag voor alle belanghebbenden in de Zeeuwse archeologie, zowel het archeologische bedrijfsleven als de eigen organisaties en Zeeuwse overheden. De nieuwe provinciale richtlijnen worden gepresenteerd en gemeenten krijgen de kans om over het eigen archeologiebeleid te vertellen. Ook komt de problematiek van het deponeren van vondsten aan bod, naast de inbreng van de amateur-archeologen en de archeologische bedrijven zelf. De Bedrijvendag vindt plaats op dinsdag 15 september 2009 in de Abdij te Middelburg. Deelname is op uitnodiging en gratis. Tentoonstelling 'Rome in Zeeland' SCEZ leverde een belangrijke bijdrage aan de totstand koming en de opening van de tentoonstelling 'Rome in Zeeland' in het Zeeuws Museum te Middelburg. Veel vondsten uit de collectie van de SCEZ uit Aardenburg en andere Zeeuwse locaties uit de Romeinse periode zijn opgenomen. Een ander belangrijk onderdeel vormen vele wij-altaren, afkomstig van de Nehalennia- tempel bij Colijnsplaat. Ook Vlaamse vondsten, onder andere uit het laat-Romeinse castellum van Oudenburg (bij Oostende), kregen in de expositie een plaats. Bovendien worden voor het eerst gereconstrueerde potten en de hondenschedel uit het rituele depot van Grijpskerke-Kievitshoekweg gepresenteerd. Deze laatste vondst blijft ook na de tentoonstelling, tot eind december, in het Zeeuws Museum te bezichtigen. Zondagmiddag 6 september en zaterdagmiddag 12 september (Open Monumentendag) houden archeologen Robert van Dierendonck en Hans Jongepier rondleidingen in de tentoonstelling. Aanvraag Aardenburg niet toegekend In Zeeuws Erfgoed van maart 2009 was te lezen dat een subsidieaanvraag was ingediend bij de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) voor de definitieve uitwerking van Romeins Aardenburg. De Provincie Zeeland stelde voor dit onderzoek ook 125.000 beschikbaar. De aanvraag van de SCEZ, Hazenberg Archeologie uit Leiden en de Universiteit Gent is door externe referenten en NWO als excellent/ zeer goed beoordeeld. Helaas is het subsidieverzoek niet gehonoreerd, wegens onvoldoende financiën en hogere prioritering van andere ingediende projecten. Poëziewedstrijd 'Verdronken Geschiedenis' De poëziewedstrijd op het thema 'Verdronken Geschiedenis' blijkt aan te slaan bij dichters uit Nederland en Vlaanderen (zie de vorige Zeeuws Erfgoed). Begin augustus waren er al ruim honderdvijftig inzendingen binnen. Uitslag en prijsuitreiking vinden plaats op dinsdag 13 oktober, bij de presentatie van het 'Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland' te Colijnsplaat. Reuvensdagen in Middelburg Op 12 en 13 november vinden in de Middelburgse schouwburg de 'Reuvensdagen' plaats. Dit grootste Nederlandse congres voor Nederlandse en Vlaamse archeologen wordt, na 1984 en 2000, voor de derde keer in Middelburg gehouden, met steun van de Provincie Zeeland en de gemeente Middelburg. Naast het jaarlijks terugkerende thema Topvondsten komt een drietal andere thema's aan bod: Kust en achterland, Havens en handel en Verdediging tegen de vijand. Het programma is inmiddels vastgesteld. De overige ruimten van de schouwburg bieden plaats aan een informatiemarkt waar archeologische instanties en bedrijven zich presenteren. Donderdagavond is er de traditionele uitvoering van ArcheoRock, georganiseerd door Hazenberg Archeologie, met optredens van diverse bands van archeologen. Kastelenlexicon: Schouwen-Duiveland voltooid Wanneer deze Zeeuws Erfgoed op de mat valt, is de afdeling Schouwen-Duiveland van het Zeeuwse Kastelenlexicon (onderdeel van het landelijk project van de Nederlandse Kastelenstichting) afgerond, afgezien van kleine aanpassingen. Het project omvat ook alle voormalige vliedbergterreintjes en leverde door inventarisatie en bureauonderzoek veel 'nieuwe' locaties op. Aan het begin van de Zeeuwse hervatting van het project (2006) telde de groslijst 34 Schouwen- Duivelandse locaties, deze zomer waren dat er 75. Zaterdag 16 mei is op feestelijke wijze de tiende ZAAD gevierd met 67 deelnemers. Plaats van handeling was dit keer de Oude Dormter en de Abtskamer in de Abdij van Middelburg, beschikbaar gesteld door de Provincie Zeeland. Het ochtendprogramma moest worden aangepast. Na de opening door Robert van Dierendonck (dagvoorzitter) ging deze spreker meteen verder met een vervangende lezing over de Romeinse productie, handel en transport van zout, vissaus en visconserven. Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) presenteerde de resultaten van het onderzoek aan de Spuistraat/Lange Zelke in Vlissingen. Ook Nathalie van Jole van de SCEZ verving op het laatste moment een spreker en gaf een lezing over recent archeologisch onderzoek in de gemeente Goes. Tijdens de middagpauze brachten bijna alle deelnemers een bezoek aan de publieksruimte van de SCEZ, waar '50 jaar Zeeuwse bodemvondsten' (t/m 28-10-2010) en twee speciale exposities voor de ZAAD te zien waren: de door Sjef Thier gereconstrueerde potten uit het rituele depot van Grijpskerke en de Neanderthaler-werktuigen Zeeuws Erfgoed 14 september 2009/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 14