Onderzoek en meldingen Noordzee Een aandachtig publiek in de Oude Dormter tijdens de lezing van Bernard Meijlink op de ZAAD van 2009. uit de Noordzee (vinder Jan Meulmeester). Het middagprogramma, met zes presentaties van voor namelijk amateur-archeologen, was van hoge kwaliteit. Hans Hoek presenteerde een belangrijke bijdrage over Franse importkeramiek uit de zestiende en zeventiende eeuw in Zeeland en Nederland. Peter Hengsdijk behandelde een grote hoeveelheid fraai versierde deksels van tabaksdozen van het strand van de Kaloot (Sloegebied), mogelijk afkomstig van een bij oorlogs handelingen vergaan schip. Leida Goldschmitz-Wielinga besprak (kinder)speelgerei gemaakt van paardenbotten. Na de theepauze presenteerde Bas Oele, naar hij zelf zei, zijn laatste bijdrage over de Zeeuwse vliedbergen, gebaseerd op onderzoek en waarnemingen tijdens zijn lange carrière en doorspekt met vele anekdotes. Bas Chamuleau en Ron Wielinga stelden het project 'De binnendijken van Zeeland' voor, waarmee de AWN- afdeling Zeeland de kennislacune over de Zeeuwse dijken weg wil werken. Als laatste gidste Hanneke Stam van de Werkgroep Stadsarcheologie Hulst ons langs de opgravingen waaraan de werkgroep bijdragen leverde middels veldwerk, beschrijving van vondstmateriaal en informatieverstrekking. Gedeputeerde Harry van Waveren toonde zich in zijn afsluitend woord onder de indruk van de prestaties en presentaties van de amateur-archeologen en benadrukte dat hij had genoten. Hij feliciteerde de SCEZ met het tweede lustrum van de ZAAD en constateerde dat deze dag een vaste waarde is geworden en door de deelnemers wordt beschouwd als een instituut. De AWN-afdeling Zeeland stelde hij als waardering voor hun werk opnieuw een meerjarige subsidie van de Provincie Zeeland in het vooruitzicht. Tenslotte nodigde hij iedereen aan de provinciale borrel. Minister onthulde fossiel schedelfragment Eerste Nederlandse Neanderthaler is 'Zeeuws' Voor het eerst is in Nederland een fossiel van een Neanderthaler ontdekt. Het meer dan 40.000 jaar oude schedelfragment met dikke Neanderthaler-wenkbrauw boog is gevonden langs de Zeeuwse kust en is afkomstig van de bodem van de Noordzee. Sinds 1874 worden hier enorme hoeveelheden fossiele botten bovengehaald. De unieke Neanderthaler-vondst is op 15 juni onthuld door minister Plasterk (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. De ontdekking van het eerste Neanderthaler-fossiel is een mijlpaal voor de Nederlandse archeologie en paleon tologie. De vondst toont bovendien de archeologische en geologische rijkdom van de Noordzee. Die was in de ijstijd een laagvlakte in plaats van een zee. Van de Noordzeebodem worden regelmatig stenen werktuigen van Neanderthalers en fossiele beenderen van mammoeten en andere ijstijddieren opgediept. Illustratief hiervoor is de grote hoeveelheid vuistbijlen, afslagen en fossiele faunaresten, door Jan Meulmeester uit Middelburg in 2007 en 2008 gevonden bij het grindsorteerbedrijf te Vlissingen en vervolgens bij de SCEZ gemeld. Deze voorwerpen, omhooggehaald vóór de Engelse kust, bewijzen dat in de huidige zuidelijke Noordzee Neanderthalers en grote zoogdieren, zoals mammoeten, wolharige neushoorns en steppewisenten, hebben rond gelopen. Een andere amateur-paleontoloog meldde in 1998 de vondst van twee vuurstenen vuistbijlen, afslagen en een schrabber. Deze voorwerpen waren in hetzelfde gebied opgezogen en zijn eveneens door Neanderthalers gebruikt. gevonden in het afval van een schelpenzuiger. Dit materiaal was opgezogen uit het Middeldiep, 15 kilometer voor de Zeeuwse kust. De ontdekking laat zien dat nader onderzoek van de Noordzeebodem van groot wetenschappelijk belang is. man met goedaardige tumor Nu dus ook een fossiel van een Neanderthaler zélf. Het schedelfragment is enkele jaren geleden door een amateur Een internationaal wetenschappelijk team onder leiding van het Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology (Leipzig) onderzocht het fossiel uitvoerig, in samenwerking met de Universiteit Leiden. Het schedelfragment behoorde aan een jonge man. In het botfragment zit een kleine holte, veroorzaakt door een goedaardige tumor die er waarschijnlijk al vanaf de geboorte zat. Onderzoek van de chemische samenstelling van het bot toont aan dat het dieet van de man voornamelijk vlees bevatte, zoals karakteristiek is voor Neanderthalers. Nog tot en met 27 september 2009 is het fragment te zien in het Rijksmuseum van Oudheden. Gelijktijdig besteden ook het Natural History Museum (London) en Museum Boerhaave (Leiden) aandacht aan de vondst. Grote belangstelling voor de archeologische tentoon stellingen van SCEZ tijdens de ZAAD van 2009 (foto's Niek Beeke, Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Het schedelfragment van de ZeeuwseNeanderthaler uit de Noordzee (foto Rijksmuseum van Oudheden, Leiden). Zeeuws Erfgoed 15 september 2009/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 15