Zeeuws-Vlaanderen Beleidsadvieskaart Cadzand Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Sporen van oud-Biervliet In het kader van rioleringswerken zijn in de Hugevliet-, West- en Boterzandestraat te Biervliet de graafwerkzaam heden archeologisch begeleid. Ter plaatse van de Hugevlietstraat werd een laatmiddeleeuwse stadsgracht verwacht, die in de achttiende eeuw nog deels open lag; de Geologische Kaart geeft hier een grote geul weer. Op de overgang tussen de Hugevliet- en Boterzandestraat werden resten van laatmiddeleeuwse stadswallen verwacht, en ter plaatse van de Boterzandestraat resten van een middeleeuws stratenpatroon en eventueel funderingen van gebouwen. Imposante funderingen in Biervliet. Tijdens het onderzoek kwamen in de Boterzandestraat imposante funderingen aan het licht. Vóór de kaart van Hattinga (midden achttiende eeuw) zijn er geen kaarten bekend die Biervliet in voldoende detail weergeven, laat staan een middeleeuws gebouw. Op de Hattingakaart staat de zone aangeduid als 'Schuttershof', gelegen nabij het 'Klooster'. De kadastrale kaart van 1811-1832 (Sectie D, blad 2) toont wel een gebouw ter plaatse van de funderingen (perceel 230-231). Bij het raadplegen van de oorspronkelijk aanwijzende tafels bleek dat percelen 224 tot 239 in de lijst ontbreken. Archiefonderzoek leerde dat de in 1579 verwoeste Mariakerk en een klooster afgebroken werden, waarna de stenen zijn hergebruikt. Dit kan het grote formaat van de bakstenen ook verklaren, en de funderingen iets jonger dateren. Ondanks het ontbreken van concrete bevindingen kan om stijltechnische redenen uitgesloten worden dat het hier een stadsmuur betreft. Biervliet voerde sinds 1375 een verwoede strijd tegen het oprukkende water; mogelijk gaat het, in het kader van het massale herstelwerk dat uitgevoerd moest worden vanaf de vijftiende eeuw (bijvoorbeeld voor dijkverster king) om een tiendschuur of een gebouw dat verband houdt met het klooster. Dit laatste zou echter logischer zijn geweest indien het gebouw naar het zuiden was georiënteerd, waar een kloosterperceel lag. ArcheoMedia BV heeft een archeologische beleids- advieskaart gemaakt voor de kern van Cadzand-dorp. Dit rapport was al in 2006 gereed, maar is nu pas goedgekeurd. De kaart geeft aan op welke plaatsen belangrijke archeologische waarden in de ondergrond aanwezig kunnen zijn, opdat de gemeente daar bij ruimtelijke projecten tijdig rekening mee kan houden. Proefsleuven Ledelplein, Oostburg Na de sloop van het oude bejaardentehuis en verwijdering van grote pijlers die het gebouw in het noorden droegen, is ter plaatse van Ledelplein 18 een Inventariserend Veldonderzoek door middel van twee proefsleuven uitgevoerd. Eén sleuf is aangelegd in het noordelijk deel van het plangebied, waar eventuele resten van het kerkhof van de Sint-Eligiuskerk werden verwacht en één sleuf langsheen de Callenfelsstraat. In de eerstgenoemde sleuf is een vijftiende-eeuwse gracht aangetroffen, in de andere mogelijk een veertiende-eeuwse gracht. Ze bevatten nauwelijks materiaal en zijn niet-behoudwaardig bevonden. Reduit Laag-Philippine gelokaliseerd Bij rioleringswerken in de Kasteelstraat te Philippine is na Archeologisch Bureauonderzoek een Archeologische Begeleiding uitgevoerd. Verwacht werden resten van het reduit Laag-Philippine, bestaand uit geslechte wallen en bijbehorende grachten en eventueel resten van het binnenterrein met al dan niet bebouwings- of gebruiks sporen. Het onderzoek leerde dat de verwachte wallen en grachten goed herkenbaar waren in de bodemprofielen. Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregis treerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw mel ding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schrif telijk of telefonisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jongepier@scez.nl Daarnaast houdt SCEZ op elke eerste dinsdagmiddag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg, Groenmarkt 13, Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 6 oktober, 3 november en 1 december van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuws Erfgoed 16 september 2009/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 16