Walcheren VOC-loden uit Middelburg De heer J. Héjjas uit Middelburg meldde op 2 juli de vondst van vier loden penningen uit de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), afkomstig van de Westelijke Oude Havendijk bij Middelburg. De penningen zijn tussen de 24 en 30 millimeter in diameter. Op de penningen zijn de letters VOC en M (van Middelburg) afgebeeld. Drie hadden een jaartal en dateren uit omstreeks het tweede kwart van de achttiende eeuw. De functie van de penningen is nog onduidelijk; het kan gaan om permissiepenningen voor opvarenden (ter controle van aan- of afwezigheid) of om een maritieme variant op broodpenningen en dergelijke. Daarnaast meldde de heer Héjjas de opening van een kleine tentoonstelling van eigen vondsten uit de Mortiere. De vondsten dateren uit de periode neolithicum (nieuwe steentijd) t/m de achttiende eeuw. Ze bevinden zich in een vitrine in het nieuwe clubhuis op het golfterrein (BurgGolf). Aardewerk Vlissingsestraat, Middelburg Mevrouw J.F. Leijnse-Cornelisse uit Middelburg meldde op 26 mei 2009 de vondst van een grote hoeveelheid aardewerk, dat in de jaren tachtig door schatgravers is opgegraven in de achtertuin van haar woning aan de Vlissingsestraat 9-11 te Middelburg. De vondsten zijn afkomstig uit een enkele meters diepe beerput. Haar man heeft het opgegraven schervenmateriaal verzameld, in elkaar gepuzzeld en deels gerestaureerd. Na zijn overlijden besloot ze het aardewerk te schenken aan het Zeeuws Archeologisch Depot. Het voornamelijk roodbakkend aardewerk dateert grofweg uit de periode vijftiende/zeventiende eeuw. Hieruit blijkt dat de beerput lange tijd in gebruik was. Grijpskerke- Kievitshoekweg: van mogelijk een vuurbok of braadspit, versierd met vingertopindrukken. Uitwerking ritueel depot Grijpskerke Op diverse fronten is verder gewerkt aan het onderzoek van de in 2003 en 2006 opgegraven kuil (zie vorige afleveringen) voor een tussentijds evaluatierapport. Hoewel veel nog niet is onderzocht, zijn er toch weer bijzondere gegevens te melden. Het onderzoek van het bot door dr. A. Lentacker en dr. A. Ervynck van het Vlaams Instituut voor het Onroerend Erfgoed (VIOE) te Brussel heeft uitgewezen dat zich in het centrum van de kuil een compleet skelet van een hond bevond. Dit is op een bijzondere manier in de kuil geplaatst, namelijk met het achterdeel op de bodem van de kuil en met kop en voorpoten op een hoger niveau, liggend boven of over enige potten. Hieruit mag worden opgemaakt dat de hond vrijwel zeker een belangrijke rituele rol heeft gespeeld. De hond geldt in de mythologie en de religie van Germanen en Kelten als een belangrijk dier. Die traditie leeft ook voort tot in de Romeinse periode. Voor onze streken blijkt dat uit de veelvuldige afbeelding van een hond op de altaren van de oorspronkelijk inheemse godin Nehalennia. De hond van Grijpskerke was een reu van ongeveer 1 jaar oud en was 54 centimeter hoog. Het dierlijk bot is van rund en schapen of geiten. De botten van schapen of geiten zijn allemaal van lammeren. Naast het dierlijk bot zijn ook nog menselijke resten aangetroffen: een bekken met bijbehorende lenden wervels. Het onderzoek van aankoeksels aan scherven door ing. M. Boudin van het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium te Brussel heeft aangetoond dat het hier voedselresten betreft. Al het vondstmateriaal is gescheiden en globaal geïnventariseerd. Alles bij elkaar gaat het om meer dan 700 kilogram vondstmateriaal, waarvan het aardewerk met 664 kilo de grootste groep vormt. Op basis van het tot nu toe in samenwerking met dr. W. De Clercq van de Universiteit Gent bestudeerde aardewerk is een aantal berekeningen uitgevoerd. Op grond hiervan loopt het aantal potten uiteen van 220 tot 375 exemplaren. Naast aardewerk zijn er ook andere vormen in gebakken klei gemaakt. Zo zijn er fragmenten van een of meer ovenroosters en mogelijk van enkele vuurbokken of braadspitten. Aardewerk uit een beerput achter het pand Vlissingsestraat 9-11 in Middelburg. Zeeuws Erfgoed 17 september 2009/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2009 | | pagina 17